ВІДЗНАЧИЛИ 210-У РІЧНИЦЮ З ДНЯ НАРОДЖЕННЯ ОСИПА БОДЯНСЬКОГО

16 листопада з нагоди 210-ої річниці від дня народження видатного вченого із варвинським корінням Осипа Бодянського у будинку культури відбулися урочистості, на яких були присутні селищний голова, її заступники, працівники селищних установ, представники Варвинського осередку Чернігівського земляцтва у м.Київ, школярі, вчителі, громадськість селища.

Із вступним словом перед присутніми виступила селищний голова Валентина Саверська-Лихошва, яка вже багато років вивчає життєвий шлях і науковий доробок Осипа Бодянського та ініціює заходи його вшанування. Вона коротко нагадала біографію відомого варвинця. Народився він 12 (13) листопада 1808 року у Варві в сім’ї священика. Початкову освіту здобув вдома, потім закінчив Полтавське училище і з відзнакою Переяславську семінарію, в 1831 році вступив до Московського університету на факультет словесності. Як одного з найкращих учнів, його відрядили в закордонну експедицію в західні країни вивчати славістику й іноземні мови. За свого життя Осип Максимович вивчив 14 іноземних мов, дві з яких вважаються «мертвими» – староіталійську та старогрецьку. В 1842 році Бодянський став професором кафедри слов’янської літератури Московського університету, а в 1845 р. обраний секретарем Московського товариства історії та старожитностей російських, в якому редагував періодичні видання «Чтения».

Бодянський був у близьких взаєминах з багатьма видатними діячами науки й культури. Він автор численних наукових праць з історії, літератури, фольклору, мовознавства слов’янських країн, відстоював самобутність української мови. Під псевдонімом Бода-Варвинець друкував українські поезії в російських журналах. Як автор наукових і літературних творів суттєво поглибив та широко популяризував знання з історії, мови і літератури України. Тож ми, його земляки, повинні робити все, аби Україна і навіть Європа знали про нашого відомого корифея, філолога-славіста, історика, фольклориста, перекладача, видавця, письменника Осипа Бодянського, наголосила Валентина Василівна.

У нашому ж селищі, аби вшанувати пам’ять Осипа Максимовича, його ім’ям названо вулицю, на якій проживало сімейство Бодянських, перед в’їздом у Варву розміщено панно із його зображенням, в центрі селища встановлено пам’ятний знак, його портрет розміщено на алеї Героїв в парку Слави, започатковано фестиваль фольклору «Варва-Бода-фест».

З доповіддю про науковий доробок Осипа Бодянського виступив студент ІІ курсу історико-правознавчого факультету Ніжинського університету Михайло Мусіяка. «Осип Бодянський є одним із забутих відомих істориків, що стоять біля витоків дискусії про етногенез слов’ян. Він прагнув довести, що слов’яни є самодостатніми і українці, як слов’янський народ, також є самодостатніми. Тобто Осип Бодянський був багатогранним патріотом своєї країни. Він розробив власну методику друкування документів і сформулював багато напрямків, що будуть розвиватися і впливати на українську та російську історіографію на початку 20 ст.» – підкреслив доповідач.

З вітальним словом до учасників конференції також звернувся голова Варвинського осередку Чернігівського земляцтва у Києві Володимир Зуб.

 

This slideshow requires JavaScript.

А далі учасники художньої самодіяльності ніби повернули колесо історії і на свято завітав сам Бода Варвинець (Сергій Желіба), аби послухати, як нині шанують народне мистецтво і почути українські пісні в новітньому аранжуванні. І сталося диво: злетіла мелодія, махнула крилами задушевних слів, полетіла від серця до серця.

Розпочали з пісні «Ой, у вишневому саду» у виконанні Ольги Барашко, причарували глядачів піснею «Гай зелененький» маленькі вихованці ЗДО «Джерельце» (музичний керівник Ольга Ігнатенко). Увійшли до святкового залу тихою ходою і українські народні пісні «Ой, понад гаєм та гаєм» – Світлана Мащенко, «Браття» – Олексій Урода, «Вітре буйний» – Аліна Глущенко. Продемонстрували свою майстерність чудові жінки з ансамблю «Надвечір’я», виконавши акапельно пісні «Ой, на ставу, на ставочку» та «Ой, пив козак, спився». Святкового настрою піснею «Картопелька» додала Віта Татарченко.

Глядачі стали свідками казкової історії, яку показали учасники дитячого театрального колективу-супутника «Млин» Назар Бобир, Аліна Урода, Іра Хоменко та Славік Семічев. Вони розіграли уривок з вистави «Лисиця, що впала з неба». Дали лиха закаблукам флеш-мобом на теми українських народних пісень учениці ліцею №2.

По закінченню дійства селищний голова Валентина Саверська-Лихошва вручила почесні грамоти Варвинської селищної ради за підтримку органів місцевого самоврядування Варвинської ОТГ та за участь в науково-практичній конференції, присвяченій 210-ій річниці з дня народження Осипа Бодянського, Варвинському осередку Чернігівського земляцтва у Києві, за організацію і проведення концертної програми – головному режисеру-постановнику Вірі Бузикевич.

І, як настанова молодому поколінню, зі сцени з вуст Боди Варвинця линули слова: «Гордіться тим найбільшим скарбом, що передали вам ваші батьки. Бо у нашій пісні радість і краса. Над цілим світом хай вона лунає, бентежить душі і палкі серця. Без пісні українця не буває, вона від роду з нами й до кінця».

Текст і фото Н.ПАЛЯНИЦІ