Візит голови обласної ради і звіт очільника районної,

низка організаційних, фінансових, земельних питань, а також обговорення поточних проблем району, підвищення вартості газу для населення та ініціативи окремих нардепів щодо змін у адмінтериторіальному устрої Чернігівщини, що знайшло відображення у зверненнях ради до вищого керівництва держави, – це чергова вісімнадцята сесія районного самоврядного органу, яка відбулася 20 листопада. Її, як і спільне засідання комісій у ході підготовки до зібрання, вів голова районної ради Петро Бакуменко, участь взяли голова обласної ради Ігор Вдовенко, голова райдержадміністрації Любов Доля, депкорпус ради, керівники сільських громад, установ та підрозділів РДА, правоохоронних структур, представники громадських організацій.

Сесія відкривалася звітом голови ради за період грудня 2017-го – листопада 2018-го років. За цей час відбулося 5 сесій, де розглянуто 113 питань життєдіяльності району і ухвалено відповідні рішення. Над їх проектами працювали апарати ради і РДА, постійні комісії райради, забезпечувалося належне інформування депутатів і громади щодо їх змісту. Хоч владної вертикалі у самоврядуванні нині немає, однак чимало питань вирішується спільно із громадами селища і сіл району.

Як і зазвичай, бюджетному процесу, а це пошук додаткових джерел наповнення районної казни, ефективне використання, оптимальний розподіл коштів, приділялася найбільша увага. Зі створенням в районі першої ОТГ – Варвинської, надходження у районний бюджет зменшилися (до загального фонду районного бюджету надійшло власних надходжень близько 18 млн грн, що менше попереднього року майже вдвічі). Відтак робота районної ради, РДА, їх відділів та управлінь будувалася, виходячи із необхідності забезпечення безперебійного функціонування установ та закладів бюджетної сфери, своєчасної виплати зарплати у бюджетній сфері та інших захищених статей шляхом співфінансування з районного бюджету, бюджетів ОТГ і сільських рад, заклади освіти і культури Варви протягом року передано до громади, зазначив голова райради у звіті. Наразі розпочато процес виборів до Озерянської об’єднаної територіальної громади, нагадав Петро Іванович, це внесе нові корективи у подальшу управлінську діяльність і шляхи фінансування сільських закладів. Зважати район мусить і на складну ситуацію у місцевих нафтовицьких підрозділах.

За рік, що минув, з метою збереження існуючої мережі автодоріг загального користування місцевого значення за рахунок субвенції з державного бюджету вдалося провести поточний ремонт доріг на майже 6,3 млн грн (Варва – Хукалівка-Поділ – 3,9 млн грн, Озеряни-Макушиха-Нове – 2,4), капітальний ремонт вулиці Вороного в с. Журавка (1,3 млн). Гнідинцівською сільською радою за кошти власного бюджету проведено капітальні та поточні ремонти доріг комунальної власності на 3,8 млн грн, а також автомобільного мосту на балансі сільради на 1,2 млн. Світличненська сільрада власним коштом (400 тис. грн) провела поточні ремонти двох сільських вулиць.

За підтримки депутатів районної ради до ремонту дороги Макіївка-Журавка залучено агровиробників Варвинщини, зазначив Петро Бакуменко. Почин поклав голова постійної комісії районної ради з питань агропромислового комплексу, земельних відносин, екології та природних ресурсів, керівник сільгосппідприємства «Прогрес» Микола Бойко, перерахувавши шляховикам перший стотисячний транш на ремонт дороги. До­лучилися до цієї роботи СТОВ «Цукровик» та «Дружба-Нова». Голова райради висловив сподівання, що інші сільгоспвиробники та підприємства району теж не залишаться осторонь спільної справи і наступного будівельного сезону вдасться продовжити роботи на макіївській дорозі.

Задля поповнення місцевого бюджету, ефективного використання комунального майна його частину передано у користування на умовах оренди. За звітний період комісією надано понад 20 дозволів на оренду приміщень районної власності, погоджено відповідні договори оренди. За 10 місяців ц.р. надходження від оренди склали більше 240 тисяч грн. Триває робота з виготовлення правовстановлюючих документів на об’єкти комунальної власності району (будівлі сільських шкіл) і оформлення права постійного користування земельними ділянками.

Є позитивні зрушення у перспективі добудови 30-квартирного житлового будинку по вул. Шевченка, 83 в смт Варва, що нині перебуває у районній власності. Зокрема, є напрацювання у залученні іноземних грантових коштів, тому радою створено КП «Добробут», діяльність якого спрямована на сприяння добудові і подальшому обслуговуванню будинку (оформлення відповідних документів, супровід інвестиційного проекту тощо). Також розпочато організаційну роботу щодо придбання службового житла молодим лікарям, залучення яких у район очікується.

Характеризуючи роботу ради за звітний рік, Петро Бакуменко акцентував увагу зібрання не тільки на тих проблемах, до вирішення яких вдалося наблизитися. Він обережно поінформував про намір відновити хлібопекарське виробництво в районі. Очікуються інвестиції у розвідку і буріння нових вуглеводневих свердловин, розпочинає роботу завод з переробки біогазу у Журавці.

Завершуючи звіт, голова ради подякував депкорпусу, РДА, територіальним громадам за спільну працю, конструктивний діалог і виважені рішення, котрі допомагають зберігати стабільність у життєдіяльності Варвинщини попри політичні й економічні труднощі.

З інформацією про роботу прокуратури у районі на сесії виступив керівник Прилуцької місцевої прокуратури Богдан Зарічанський: рівень злочинності на території району у порівнянні з аналогічним періодом 2017 року знизився. Упродовж 10 місяців ц.р до ЄРДР внесено відомості про вчинення 179 кримінальних правопорушень (торік на сотню більше). 131 кримінальне провадження закрито у ході досудового слідства, направлено до суду 33 обвинувальні акти, зокрема, 2 – щодо порушень у бюджетній сфері. 6 адмінправопорушень мали ознаки корупції.

У бюджетному блоці сесії затвердили звіт про виконання районного бюджету за 9 міс. поточного року, спільні розпорядження голів ради й РДА, ухвалені для оперативного фінансування видатків установ у міжсесійний період, а також внесено необхідні зміни до річного бюджету. Зокрема, як зазначила начальник фінансового управління Оксана Гмиря, 2,8 млн перевиконання райбюджету за 10 міс. спрямовано на першочергові видатки районних установ. Хоч коштів на їх утримання бракує (не вистачає близько 1 млн.), проте передбачено близько 280 тис. грн на співфінансування діяльності МНВК, де професію здобувають школярі сіл із-за меж ОТГ. 435 тис. виділено для співфінансування будівництва нової будівлі мед­амбулаторії у с. Журавка, 100 тис. – субвенція Прилуцькій міській лікарні за І півріччя ц.р., де народжують варвинські породіллі.

У обговоренні депутати цікавилися, якою є середня зарплата лікарів в районі – 8,2 тис. грн, середнього медперсоналу – 5,2 тис., молодшого – 4,2 тис. грн, як вирішуються кадрові питання, адже відчувається брак молодих спеціалістів, забезпечення обладнанням і службовим житлом. Зокрема, райрадою розпочато конкурс на придбання квартири, проте наразі прийнятного житла ще не підібрано. На рівні лікарської і середня зарплата педагогів в районі.

До низки програм, хід виконання яких розглянуто того дня (територіальної оборони і мобілізаційної роботи, «Цукровий діабет», протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, протидії захворюванню на туберкульоз, соціального захисту окремих категорій громадян), додалася програма фінансування роботи районної виборчої комісії – на період перших виборів до Озерянської ОТГ передбачено фінансування близько 69 тис. грн.
Серед питань організаційного характеру затверджено передавальний акт, статут та програму фінансової підтримки комунального закладу охорони здоров’я «Центр первинної медико-санітарної допомоги Варвинського району» у зв’язку із реорганізацією у комунальне некомерційне підприємство. Як звучало у ході обговорення, хоч центр має немало проблем із укладанням декларацій на обслуговування пацієнтів лікарями, проте на тлі районів області варвинці утримують доволі високе 6-е місце.

Для підтримки сільського населення у ході поштової реформи цьому підприємству надано пільги в оренді приміщень для точок присутності у тих селах, де є така потреба. У переліку земельних рішень затверджено низку документацій з нормативно-грошової оцінки земельних ділянок, які перебувають в оренді чи плануються до передачі. У міжсесійний період було вивчено у комісіях ті матеріали, котрі викликали сумніви депутатів, відтак на сесії голосування було одностайним. До речі, дохід від оренди таких ділянок зараховується до місцевих бюджетів.

Голова облради, який приєднався до зібрання майже на його початку, брав участь у обговоренні окремих питань порядку денного, відповів на запитання депутатів і представників громадськості. Зокрема, підтримав думки, висловлені у виступі представника громадської організації «Рада старійшин» Олександра Давиденка щодо передчасного і необдуманого плану укрупнення районів Чернігівської області (пропонується їх лише 4, Варвинський пропонують приєднати до Прилуцького), запропонованого групою нардепів з чернігівським корінням. Головна вада законопроекту –незрозуміла навіть очільникам області поспішність, адже ОТГ ще не покривають всієї території Чернігівщини. До речі, майно реорганізованих районів перейде у власність укрупнених адмін­одиниць, хоча за логікою децентралізації мало б лишатися у громадах.

Спілкуючись із варвинцями, голова облради закликав все ж таки звикати до думки, що районних рад у перспективі не буде, а от інститут префектів чи президентських намісництв збережеться. Всі повноваження і служби перейдуть до об`єднаних громад, і простішим, менш проблемним цей процес є там, де ОТГ створено на території всього району. Чернігівщина нині лідер у державі за темпами створення громад (із запланованої півсотні – 37 створено). Між іншим, як підкреслив Ігор Станіславович, розвиток територій і добробут їх мешканців великою мірою залежить від тих, хто тут господарює. Порівнявши показники урожайності сільгоспкультур на Варвинщині й на підприємстві знаного чернігівського господарника Л. Яковишина (ТОВ «Земля і воля», Бобровиччина), при кращій урожайності у нас 8-9% на пай, там – 18, не рахуючи вкладень у соцсферу, відновлення доріг тощо.

Звернення до вищого керівництва держави, голів парламентських фракцій щодо скасування підвищення вартості газу для населення та ініціативи групи депутатів Верховної Ради щодо укрупнення районів Чернігівської області підтримано депутатами райради і буде спрямовано адресатам.

А завершувалася сесія імпровізованою урочистістю за участю обласного гостя. Під дружні оплески колег Ігор Вдовенко вручив Почесну грамоту Верховної Ради України депутату райради Олексію Луданому, почесні грамоти обласної ради з нагоди Дня працівників освіти – директору Мармизівської ЗОШ І ст., депутату районної ради Світлані Сокол, директору Богданівської ЗОШ І ст. Людмилі Клямі, з нагоди Дня працівників сільського господарства – директору ТОВ «Прогрес», депутату районної ради Миколі Бойку. З нагоди Всеукраїнського дня працівників культури Почесну грамоту районної ради отримала завідуюча Дащенківським сільським клубом Тетяна Давиденко.

Є.Зима, фото автора

This slideshow requires JavaScript.