СОРОК РОКІВ МИСТЕЦЬКОГО ТВОРЕННЯ

Неповторна українська пісня, душевна щедрість і прагнення до краси покликали 3 листопада мешканців села Журавка та гостей до святкової зали місцевого будинку культури, щоб щиро і сердечно привітати із 40-річчям заснування народний аматорський хоровий колектив “Журавка”.

За плечима колективу чимала історія: виступи на концертах і фестивалях, конкурси, нові творчі знахідки та експерименти. Своє пісенне мистецтво хор демонструє як на місцевій сцені, так і за межами району, в області. На основі хорового колективу «Журавка» діють чоловічий вокальний ансамбль «Розмай», жіночий вокальний ансамбль «Журавлина», дуети, тріо. Також артисти-хористи доповнюють свої виступи театральним жанром, ставлять сценки.

Репертуар колективу налічує безліч чудових пісень, яких з кожним концертом стає все більше і більше. Але залишається незмінною надзвичайна душевність та емоційність кожної виконаної хором пісні. Українська пісня для учасників народного аматорського хору «Журавка» – як святкове намисто, як диво веселкове. З нею плачуть і сміються, сумують і радіють, мріють і живуть. Хоровий колектив «Журавка» наповнений надзвичайним народним колоритом, народними звичаями, любов’ю до рідного краю. Талант учасників цього хорового колективу визнано високим званням – народний. Та найдорожче визнання – любов глядачів, які з великим задоволенням відвідують їх концерти.

Учасників пов’язує не тільки багаторічна спільна творчість. Колектив хору “Журавка” – співуча сім’я, що 40 років віддала себе сцені. Вони мають постійного глядача, але й досі розширюють коло своїх прихильників. Тому відсвяткувати 40-ліття колективу в Журавському будинку культури зібралося багато людей, які дружніми аплодисментами підтримували кожен виступ артистів.

У цей день пісняри і піснярки з душі прогнали всі печалі, вихлюпнувши назовні радість, натхнення, талант. Концерт перетворився в освідчення в любові, він звав у згадку, ніби в сині тумани, кликав літа, аби ті обізвалися з далеких доріг.

І нехай в житті кожного учасника хору вже осінь, але пісня, що її дарують нам самодіяльні артисти, робить їх завжди юними й молодими душею. Тому мелодії і сповнені оптимізму, життєвої енергії.

Захід розпочався піснею «Калина-Вкраїна» у виконанні хору-ювіляра (солістка Тамара Луценко). З вуст іменинників лилися, як джерельна вода, сповнюючи присутніх радістю та гарним настроєм, пісні «Ой, підемо, жінко» (солісти Олександр Дмитренко та Ніна Герасименко), «Гей, соколи». А також відбувся дебют юної солістки Анжеліни Буцик, яка разом з хоровим колективом виконала пісню «На вулиці музиченька грає».
А далі ведуча заходу Оксана Микитченко ознайомила присутніх із славним творчим шляхом цього прекрасного хору. Його історія розпочалася далекого 1978 року. А одним з організаторів молоді на хоровий спів тоді був голова профспілкового комітету радгоспу «Журавський» Петро Петрович Васільченко, який був також і активним учасником цього колективу.

Окремою сторінкою історії творчого шляху колективу був період, коли його художнім керівником став Володимир Максимович Горох. Саме він своєю наполегливою працею доклав чимало вміння та зусиль заради підвищення виконавської майстерності хору. З аматорів учасники перетворилися на справжніх професіоналів. І в 1997 році талант учасників хорового колективу визнано високим званням – «народний». Це звання хор неодноразово підтверджував у 2007, 2010, 2013 та 2016 роках своєю працею та своїми виступами.

Художні керівники хору протягом 40 років змінювалися – деякий час плідно працювали з колективом і Владислав Горбань, і Ірина Гуденко. Сьогодні ж життя творчого хорового колективу знаходиться в руках талановитого керівника – Сергія Литвиненка.

Поринувши в історію становлення колективу, згадали тих, хто безмежно любив пісню і ніс її у своїм серці все життя, але, на жаль, відійшли у вічність, залишивши про себе добру згадку, – це В.М. Горох, П.П. Васільченко, М.В. Дудук та ін.

Під час концерту глядачі на великому екрані мали нагоду переглянути фотографії, де зафіксовані творчі миттєвості виступів колективу на концертах і фестивалях різних років.

Святковий концерт був насиченим та цікавим. У ньому гармонійно поєднувалися різні мистецькі жанри, зокрема, хоровий, вокальний, театральний, а також моменти хореографії. У виконанні хору «Журавка» лунали народні пісні, що встигли полюбитися серцю, «Ой, мамцю моя», «Стукалка-грюкалка», «Козацька слава». Танцювальні номери дитячого аматорського хореографічного колективу «Веселка» захоплювали глядачів та запалювали їх серця. Кожен танець був по-своєму оригінальним і цікавим. Зачарував присутніх виконанням пісні «Да здравствует сцена» керівник колективу Сергій Литвиненко. Гарним дарунком шанувальникам стала пісня «Вот мчится тройка почтовая», яку виконала солістка хору Тамара Луценко. Віночок українських народних пісень подарував ансамбль троїстих музик «Ой!». Своєю піснею «Осколок льда» ювілярів привітали учасники ВІА «Квітень».

Нині рідко де у наших селах побачиш на сцені аматорські чоловічі колективи. Своїм співом подарував усім неймовірну насолоду ансамбль справжніх народних самород­ків «Розмай», ви­ко­навши пісню «Ви­шеньки-чере­ше­ньки». Не поступався артистичніс­тю цим поважним красивим чоловікам і вокальний ан­самбль «Жу­рав­лина». Їх пісня «Од села до села» прозвучала дуже задушевно і органічно поєдналася з танцювальною композицією, а сценка «Ой, у вишневому саду» неабияк розсмішила присутніх в залі.

Добру пригорщу сміху сипонув у зал гуморист-аматор Олександр Дмитренко. По­зи­тив і гарний настрій подарували артисти сценкою «Ніч яка місячна». Гості сміялися з гумористичних персонажів, відтворених Тетяною Петрич і Оксаною Бондаренко. А коли журавська юнь вміло показала костюмовану імітацію «Репетиція хору», глядацька зала вибухнула сміхом і оплесками.

Ювілейний концерт гармонійно поєднав музику, спів, танці з численними привітаннями, які мовлено на адресу колективу-ювіляра. Зі словами привітань та вдячності за безмежну любов до пісні й багаторічне збереження народної творчості до колективу звернулася голова райдержадміністрації Любов Доля. Вона подякувала всім учасникам колективу, тим, хто розпочинав цей творчий шлях, і тим, хто нині продовжує пісенні традиції, за те, що завжди із святом у душі вони працюють для людей, за високе служіння мистецтву, невтомний творчий пошук, самовідданість та за вагомий внесок в розвиток культури Варвинщини і з нагоди Дня працівників культури та аматорів народного мистецтва вручила хоровому колективу «Журавка» почесну грамоту районної державної адміністрації. А подяками голови РДА відзначила Галину Кабанець, Анатолія Гороха, Володимира Оберемка, подружжя Надії і Анатолія Сердюків, котрі прийшли в хор на початку його створення і є його активними учасниками і нині.

Багато теплих, щирих вітань і побажань, з букетами квітів і подарунками, звучало того дня на адресу винуватців свята від сільського голови Оксани Теслицької, директора ТОВ «Журавка» Віктора Свинаря та директора Журавського будинку культури Віталія Набока. А разом з цими вітаннями були і заслужені нагороди членам творчого колективу, ветеранам – грамоти від сільської ради, грошові премії та квіти від товариства і календарі з фотографією колективу від СБК, а також готується кожному учаснику диск з святковим концертом хору і його мистецьким надбанням.

Свято пройшло в теплій та дружній атмосфері, час сплинув непомітно. Всім було весело і по-домашньому затишно.

Нехай же квітне у віках родюча журавська земля буйним цвітом, у злагоді й щасті, благословенній праці живуть на ній добрі люди, а дзвінкоголоса, щира, народжена в серці народу і викупана в його любові українська пісня, світла, як сама душа, вічно лине над безкрайніми, широкими просторами благодатної, щедрої української землі!

Н.ПАЛЯНИЦЯ, фото автора

 

This slideshow requires JavaScript.