Чи можливо таке у правовій державі?

– запитували учасники громадсь­кого зібрання щодо неприпустимості приєд­нання двох сіл району – Гнідинці й Остапівка, проти волі їх мешканців, до сусідньої Озерянської ОТГ, подальше існування якої, як виявляється у ході остаточного врегулювання перспективного плану майбутніх ОТГ Чернігівщини, залежить від укрупнення за рахунок згаданих сіл. Відповідь маловтішна – можливе, якщо влада обласного і державного рівня проігнорує думку людей і “зніме” озерянську проблему за рахунок інтересів гнідинчан та остапівців, відрізавши ці села від майбутньої Варвинської ОТГ.

Представники сільських і селищної рад брали участь у співбесіді в ОДА щодо формування перспективного плану, довели до відома посадовців рішення про відмови на пропозиції приєднання до Озерян і звернення депутатів щодо таких перспектив, а днями провели зустріч з громадськістю і ЗМІ області на центральному майдані Варви, повний виклад якої можна переглянути з інтернет-джерел селищної ради.

Ситуацію охарактеризували Варвинський селищний голова Валентина Саверська-Лихошва, Гнідинцівський і Остапівський сільські голови Наталія Міщенко і Микола Хижняк. Вона, як зазначали, абсурдна: щоб зберегти у плані існуючу рік Озерянську громаду, пропонується доточити до неї два села, які не мають з Озерянами навіть нормального транспортного сполучення – доїзд через Варву із Гнідинців до 30 км, з Остапівки – більше 40. Про забезпечення належного рівня адмінпослуг, користування побутовою й гуманітарною інфраструктурою взагалі не йдеться, вона зосереджена у розвинутішому райцентрі. Мовляв, і далі обслуговуйтеся у Варві, щоправда, спільно утримувати ЦНАП і місцеву медицину озерянці й досі не поспішали.

Як звучало у виступі Н. Міщенко, якщо вже самостійне існування сільради буде неможливим, гнідинчани надалі бачать себе у складі Варвинської ОТГ. Багато років Гнідинці із самодостатнім бюджетом не тільки розвивали свої установи, ремонтували сільські дороги, а й брали участь у співфінансуванні районних установ і закладів, послугами яких розраховують користуватися і надалі.

М.Хижняк теж вкотре висловив узагальнену думку односельців: якщо вже й мусимо йти на об`єднання, то – до Варви. Рішення села доведено до відома ОДА, Кабміну й Офісу Президента. Особисто він, побувавши в ОДА, був шокований, що «вольовим» рішенням окремих посадовців у нашій, нібито демократичній державі, можна зневажити інтереси 1200 мешканців двох сіл, щоб зберегти красиве обличчя реформаторів, але при поганій грі. Коли б нині села не доводили свою позицію на всіх рівнях, це вважалося б «мовчазною згодою» на приєднання.

Ті, хто підтримав на обласному і міністерському рівнях ідею озерянського укрупнення, навіть не побували на місцях, зазначали сільські голови. Світлини польових доріг-глинищ до уявного центру громади, надані на співбесіді в ОДА, їх щиро подивували.

Учасники зібрання у Варві вкотре наголосили: вони не мають нічого проти подальшого існування Озерянської ОТГ, виступають за добросусідство і партнерські відносини, проте – не ціною інтересів мешканців інших громад. Тож на зустріч було запрошено журналістів обласних ЗМІ, аби широкий суспільний резонанс застеріг можновладців області і держави від необдуманого перекроювання перспективного плану ОТГ Чернігівщини. Як наголосила Валентина Саверська-Лихошва, це стане суттєвим підривом авторитету держави в очах мешканців Варвинщини, адже адміністративно-територіальна реформа не повинна погіршувати умови життя людей, а навпаки – покращувати.

Є.Зима
На фото: позиції селищної і сільських громад озвучили їх очільники В. САВЕРСЬКА-ЛИХОШВА, Н. МІЩЕНКО і М. ХИЖНЯК.