Змінювати голову «на переправі» сільчани не стали

“Вибери мене” по-озерянськи

Історія створення Озерянської громади, місцями гостросюжетна і голосна, досягла своєї кульмінації минулої неділі: пройшли перші вибори до новоствореної ОТГ – у супроводі гучних шкандалів у комісіях напередодні і навіть палаючих сінників. Так, саме пройшли, ба, навіть прошуміли й відпалали у селі-центрі ОТГ, але ж чи увійдуть в історію як такі, що відбулися, і тим паче – що відбулися чисто і прозоро?..

Озерянці під началом одного з наймолодших сільських голів Вар­винщини С. Дмитренка, який балотував­ся і минулого скликання, і на виборах до новоствореної ОТГ за підтримки РПЛ, першими в районі ініціювали об`єднання сіл Озерянського куща – поза перспективним планом Вар­винщини, розпочавши дроблення на окремі громади і так невеликої території району. Довго доводили свою фінансову спроможність перед областю, всіх і вся звинувачуючи у протидії. Коли вибори нарешті було призначено, з грудня минулого року до цьогорічного червня їх посунув псевдо-військовий стан, знову випробовуючи нетерплячку озерянців на шляху до відокремленої громади. Голова встиг здобути як чимало прибічників серед односельців, займаючись благоустроєм села, роботою комунального господарства тощо, так і через запальний, різкий характер нажив немало тих, хто сумнівається у щирості його намірів.

Передвиборча кампанія теж виявилася не менш напруженою: за посаду голови змагалися недавні соратники у створенні громади – озерянець С. Дмитренко і вихідець з Кухарки, депутат райради О. Дробілко. У реєстрації кандидатів на депутатські мандати сільською виборчою комісією, котра діяла під неформальним лідерством сільського очільника, було відмовлено представникам двох партій – «Наш край» і Аграрної. Після судового розгляду п`ять кандидатів першої зареєстрували, а чотирнадцять аграріїв, зокрема авторитетних представників ключових сільських установ, – однак ні.

У Аграрній партії такі дії назвали зумисним перешкоджанням реалізації права громадян на вільні вибори. СВК і сільський голова, залучивши до послуг добре відомого варвинського оскаржувача у судах і держустановах В.Остапця, обстоювали позицію, що документи подано з порушеннями процедури. У тій колотнечі двоє голів СВК одна за одною полишили пости.

За розглядом скарги аграріїв, давши певний час на пошук компромісу, районна виборча комісія припинила повноваження сільської комісії, котра продовжувала ігнорувати судові рішення щодо неправомірності таких дій. Доки нова комісія формувалася за поданнями політпартій і кандидатів, попередня працювала далі – у той час, коли у районі діє місцеве підприємство-видавець, ген за його межами було виготовлено і доставлено на виборчі дільниці бюлетені – без прізвищ кандидатів-аграріїв, хоч нова комісія з дня на день могла їх дореєструвати. У публічній заяві один з учасників виборчого процесу зазначав: бюлетені було віддруковано не тільки з помилками, під сумнів поставив і точність накладу – мовляв, виготовлено із «резервом».

За два дні до голосування склала присягу нова комісія, проте приступити до нормальної роботи так і не змогла. Відвід отримав її голова, вже четвертий за ліком, – мешканець Озерян, проте із немісцевою реєстрацією. Нову комісію не допускали до приміщення сільради, на дільниці, одна зі сторін залучала юристів, інша – кажуть сільчани, немісцеву охорону. Під тиском тієї колотнечі знову посипалися заяви від членів комісії на складання повноважень, сум`яття запанувало на дільницях – як проводити вибори, з якими бюлетенями і чи проводити взагалі?..

Зрештою, зареєструвавши кандидатів від Аграрної партії, до логічного завершення цю справу так і не довели – нові бюлетені не виготовили, вилучення попередніх не провели. Зі слів учасників процесу, сталося те, бо робота комісії усіляко блокувалася, навіть попри присутність поряд правоохоронців. А тим часом у селі сталася пожежа – палав сінник у приватному обійсті, і всі учасники конфлікту одразу цю «заслугу» записали один одному. Запалати гіршими наслідками могла уся громада…

Це передвиборче озерянське дійство, яке немало хто завдяки сучасним інтернет-комунікаціям міг споглядати майже в умовах реального часу, одні його учасники називають відстоюванням інтересів громади, інші – повним попранням законності у виборчому процесі, а хтось каже: такої «махнов­щини» на теренах району ще не було, але так худо-бідно всі і дожили до виборчого часу Ч.

…День голосування, зокрема на Озерянській дільниці, був на диво спокійний, ніби й не було криків-димів напередодні – комісія працювала, виборці, не зважаючи на напружену ситуацію у селі, забезпечили доволі високу явку, голосували з підбадьорливими репліками та посмішками, що й зафіксувала фотокамера газети.

Хоч на офіційне встановлення результатів виборів відводиться кілька днів, проте вже після підрахунку голосів на слуху попередні дані: зі значною перевагою перемогу за посаду голови громади здобув Сергій Дмитренко – більше семисот голосів із тисячі тих, хто взяв участь у голосуванні в чотирьох селах громади. Його опонент з невеликим відривом лідирував лише у рідній Кухарці. З яким депкорпусом працюватиме – наразі широко не обговорюється, проте, схоже, можлива опозиція таки дійсно була «нейтралізована» у довиборчий період.

Чи застосовувався анонсований «резерв» бюлетенів, чи перемога стала переконливою завдяки високій довірі сільчан своєму очільнику – невдовзі покаже час і скаже …саме село, бо це ж таки село. Голки у сіннику, хоч і погорілому, тут не втаїш. Якщо люди у переважній більшості голосували за свого обранця, тож, мабуть, підтримують і його методи роботи, часто-густо радикальні. Змінювати коней на переправі створення ОТГ озерянці не стали.

То вибори пройшли чи відбулися? Станом на післявиборчий понеділок встановлювати їх результати спершу було нікому – нова СВК, яку не визнали сільські прорадикальні активісти, теж не визнавала такої організації виборів і мала намір достроково скласти повноваження, проте їх зрештою “переконали” завізувати постанови підписами.

Чи скаже своє слово ЦВК, чи оскаржуватимуть у судах такі бурхливі місцеві перегони їх безпосередні учасники – питання наразі відкриті. Та як би там не було, перша, така конфліктна, каденція нової громади у будь-якому разі матиме вік недовгий – до наступних місцевих виборів. А, як відомо, перемогти – то лишень півділа, куди складніше утриматися на гребені перемоги. Високу людську довіру лише попервах можна підтримувати солодкою вуху кожного українця критикою «папєрєдніков», далі невідворотно настає час власного «а що ти зробив?».

У привітаннях новообраному голові від односельців прозвучало таке: «У Вас повірили люди, коли підтримали ідею створення Озерянської громади! Вам довірили важіль управління нею, тож не підведіть своїх виборців! Не варто забувати, що люди підтримали Вас, в першу чергу, як людину, якій довіряють, а не як представника політичної сили, від якої Ви балотувалися кандидатом на голову ОТГ. Тож власної голови Вам на плечі та мудрих рішень на користь громади…»

Є.Зима

Фото О. Зацариннього та із соцмереж