Живі квіти у пам`ять про близьких – естетично, екологічно, раціонально

Слушна ініціатива

Традиційно за тиждень опісля Великодня і на Варвинщині вшановується Поминальний понеділок – батьківський день (Проводи, Гробки – такі назви поширені у нашій місцевості). У такі дні єднання поколінь  члени родини, близькі, знайомі відвідують місця поховань рідних, місцеві пам’ятки загиблим у ході воєн та інші поховання відомих земляків. А  напередодні упорядковуємо, прибираємо, озеленюємо такі місця. На відміну від тих регіонів Украни, де нині тривають бойові дії, окупація чи залишаються їх наслідки у вигляді вибухонебезпечних предметів і руйнувань, варвинці таку можливість мають.

Звичка прикрашати могили і пам`ятники штучними квітами, вінками міцно укорінилася у свідомості україніців. Проте впродовж останніх років і серед мешканців Варвинської громади  росте число прихильників вшанування покійних  живими квітами. Це значно естетичніше й екологічніше. Пластик барвистих прикрас, потрапляючи у природне середовище, захаращує його і на довгі роки лишається сміттям на тілі природи. Навіть якщо його буде  зібрано й доставлено на сміттєзвалища, то і в цьому  випадку від нього лише шкода – належної утилізації такої сировини у нас в країні ще не налагоджено. Отож слушна ініціатива – відмовитися від пластику на користь живої краси, лунає як від мешканців громади, так і від представників місцевої влади. Залишилося лише спільно її втілити.

А відмовитися від  обремків пластикових квітів неприродніх кольорів на кладовищах  не так вже й складно. Варто лише переступити особистий бар’єр: “Що скажуть люди? Може, грошей пожаліли…” і подбати про свіжі букетики власних весняних квітів, або придбати живі привізні. А ще краще – висадити вирощену заздалегідь розсаду петуній, чорнобривців, багаторічні першоцвіти тощо, яких навіть у часи війни квітникарі виростили немало.  Вони прикрашатимуть пам’ятні  місця не тільки у поминальні дні, а й протягом всього сезону квітування.

Живі квіти – красиво, екологічно та, все ж таки, й економно. У час війни та економічної скрути в державі  варто ретельно рахувати кожну гривню і витрачати її дійсно на значимі речі. Відтак, приміром, кілька розквітлих живих петуній у стаканчиках  – це значно дешевше за дороговартісні  пластикові букети, на які  піде не одна сотня гривень.

Наші покійні предки вибір на користь живої краси і життя, певно, схвалили б. Тим більше, що пам’ять, пошана, вдячність не міряються дороговизною штучних прикрас.

Також не забуваймо і в пам’ятні дні, і повсякчас берегти й шанувати пам’ять про тих захисників України, хто ціною власного життя дав нам мирне сьогодення.

 

This slideshow requires JavaScript.

 

Є. Зима

На світлинах – жива окраса поховань на Центральному кладовищі Варви.

Матеріал підготовлено за підтримки Української Асоціації Медіа Бізнесу (УАМБ).