Землю урочисто передано. Тепер вивчаємо, як цей потенціал задіяти з користю для громади

6 червня у Києві, у ході ювілейної ХХХ Міжнародної агропромислової виставки „Агро-2018”, відбулася урочиста церемонія передачі земель сільгосппризначення за межами населених пунктів у комунальну власність об`єднаних територіальних громад. У заході серед представників кількох ОТГ з різних куточків України нашу Чернігівщину представляла голова Варвинської об`єднаної громади В. Саверська-Лихошва.

Довідково. Розпорядження Уря­ду від 31 січня ц.р. про передачу земель сільгосппризначення до ОТГ дозволяє провести земельну децентралізацію без змін до законодавства. Процес передачі розпочато Держгеокадастром 1 лютого підписанням меморандумів з громадами. В Україні створено 665 ОТГ, яким буде передано близько 759 тис. га земель держвласності. В Чернігівській області 11 ОТГ з утворених 37-ми скористалися таким правом (передано 23,6 тис. га). Наша невелика Варвинська громада отримала близько 1165,7 гектарів.

Враження від урочистості і види мерії на державний „подарунок” – у бліц-інтерв`ю з очільницею нашої ОТГ:

– Подія відбувалася на території колишньої виставки досягнень на­­родного господарства, а зараз це На­ціональний комплекс „Експоцентр Ук­раїни” на проспекті Академіка Глуш­кова, де діяла Міжнародна виставка „Агро-2018”. До речі, виставка ця дуже потужна, насичена, годі було б і обійти її всю. Ми навіть радівську автівку опісля заходу мусили шукати години півтори – такою велелюдною, масштабною була виставка. Змучившись і зголоднівши, я купила за 50 грн якусь сосиску в тісті і присіла на бордюр, бо лавок якраз поряд і не було. А потім ми вже завершили пошуки, – жваво і з гумором оповідає пригоди варвинців у експоцентрі голова громади.

– Валентино Василівно, так а землю Ви прийняли до сосиски чи опісля? – безпосередність розмови передалася й інтерв`юеру.

– Звичайно ж, до. Прибули ми туди раненько (по одному очільнику ОТГ з 5-ти областей – Чернігівська, Одеська, Миколаївська, Херсонська і Дніпропетровська). Нас перед заходом за участі Прем`єр-міністра України В. Гройсмана, довкола – десятки телекамер провідних каналів держави, навіть якось незручно говорити, …тренували. Але, вважаю, те було зайвим, оскільки наша місія не складна – лишень поставити підпис.

На церемонію запрошували начальника Держгеокадастру кожної з областей і по одному очільнику громади для підписання документів, адже із державної власності земля передавалася у комунальну.

– Яка ж очікується практична користь громаді від цієї передачі?

– У неформальному спілкуванні з керівницею Держгеокадастру області Н.М. Чіпак я все допитувалася, які саме це землі, чи розпайовані, чи вільні, як ними можна розпорядитися? Як зазначила Надія Миколаївна, мова про землі запасу, котрі можна надавати під паї громадянам, звісно, про 2-гектарні вже не йдеться, можна передавати в оренду підприємствам тощо. За інформацією нашого відділу земельних відносин, частина земель вже перебуває в оренді у сільгоспвиробників, тож, набувши такого права, вивчатимемо можливості збільшення надходжень орендної плати. Поцікавимося досвідом інших громад, проаналізуємо, які це ділянки і де. Між іншим, вже відчувається ажіотаж серед населення, адже залишається немало тих, хто не отримав свого часу двогектарного паю.

– Валентино Василівно, чому область серед десятка громад, кому тими днями передавалася земля, представляли саме Ви? Чи запросили, знаючи Вашу легкість на підйом?..

– Дійсно, від подібних заходів не відмовляюся, момент важливий, подія приємна. Але запросили, можливо, саме тому, що наша громада першою в області подала всі належні документи, наші фахівці-земельники, зокрема, керівник відділу Є.О. Ігнатенко, там на гарному рахунку.

Сесією ради буде затверджено цей важливий крок, а далі – копітка робота: проаналізувати, що отримали, як раціональніше, з користю для громади використати ці землі.

Записала Є. Зима