ВАРВИНСЬКОМУ «ДИНАМО» – 30

Варвинські динамівці. 2015-2016 роки.

Пам`ятні дати

Звичайно, ФСТ (фізкультурно-спортивне товариство) «Ди­­намо», до структури якого вхо­дять всі правоохоронні органи України, зокрема і Варвинський районний відділ міліції, нині відділення поліції, має значно поважніший вік, адже саме товариство створене 18 квітня 1923 року в складі СРСР, а 31 жовтня 1990 року на установчій конференції Української ради ФСТ «Динамо» була створена самостійна організація, яка і отримала назву ФСТ «Динамо».

В даному ж випадку мова піде про варвинські волейбольну і футбольну команди «Динамо», що були створені при Варвинському райвідділі міліції на початку лютого 1991 року.

Готуючи до друку матеріал, ніяк не міг уявити, що в ювілейний рік свого існування, в період розквіту і спортивних злетів, може припинити своє існування цей чудовий спортивний колектив. Але факти – річ безперечна, доводиться констатувати слова Президента України Л.М. Кравчука: маємо те, що маємо… Схоже, короткий вік відміряла доля цьому колективу. Причин можна назвати більше ніж достатньо: це адміністративно-територіальна реформа, реорганізація в системі МВС, «COVID-19», і т.і, але основна, як на мене, низький рівень кадрового забезпечення в системі МВС, і зокрема, УМВС Чернігівської області, відсутність керівного складу на місцях, що нічого б консолідувати колектив. В останні роки спостерігається катастрофічна плинність кадрів, підрозділи поліції комплектують професійно непідготовленими, фізично слабкими кадрами.

Певно, що мої доводи можна спростувати, зіславшись, що задача поліції не м’яча ганяти, а розкривати і попереджувати злочини і правопорушення, але практика в більшості випадків доводить інше. Хто в м’ячі шукає ручку, жахається від гирі чи перекладини, той досить далекий і від професійності.

Але про негатив не буду в ювілейний рік «Динамо», хочу коротко проінформувати читача про динамівські спортивні досягнення, а їх було немало.

До 90-х років минулого століття розвитку спорту в райвідділі надавали другорядне значення. В основному зосереджувалися на професійній діяльності, розкриттю і попередженні злочинів. На змаганнях, що проводились в обласному центрі по лінії ФСТ «Динамо», відряджали за жеребом, хто менше задіяний в міліцейській роботі. І така ситуація спостерігалася не лише в Варвинському райвідділі, хоча фізичній підготовці в процесі прийому на службу до органів внутрішніх справ увагу приділяли належну.

В райвідділах проводились змагання з шашок, шахів, частково боротьби самбо, більше уваги приділялось художній самодіяльності – проводились обласні конкурси.

Із замітки в районці за квітень 1980 р. «Змагались працівники міліції», авт. Ю. Іванченко:
“Минулої суботи в Ленінській кімнаті райвідділу відбувся шахово-шашковий турнір на особисту першість серед працівників міліції. У змаганнях взяли участь 16 чоловік. Переможцями з шашок стали міліціонери О.В. Січов, С.В. Шалаков, Л.І. Кривуца, серед шахістів призові місця посіли В.Я. Ільченко, О.В. Січов, О.М. Семенченко…”

Іноді траплялися майже анекдотичні пригоди, коли міліцейські аматори з районів перемагали професіональних спортсменів з області. Про один з таких випадків я розповідав в попередні роки, але він вартий повтору, можливо, хто і не читав.

«Міць м’язів демонстрували і динамівські борці, а про місцевого Піддубного – Миколу Ми­хайловича Богоденка ходили легенди. Це саме він в серпні 70-х років минулого століття, в фінальному поєдинку здолав кандидата в майстри спорту з самбо, якого готували до спартакіади народів СРСР. Події відбувалися майже анекдотично. В. м. Чернігів проводився чемпіонат області боротьби з самбо. Серед представників силових структур, за результатами змагань, формувалась збірна команда обласного УМВС. Участь у змаганнях була обов’язковою, тому жоден начальник райвідділу не міг схибити. Професіоналів, борців самбо, в райвідділі не було, тож тодішній начальник М.Т. Пархоменко вирішив направити до Чернігова найміцнішого – уродженця х. Боханів Миколу Богоденка. Як не намагався довести сержант, що він не володіє прийомами самбо, наказ керівника не обговорювався. Настанова також була мудрою: «Колю, тобі боротися не потрібно, ти обійми суперника щонайміцніше і тримай». Завдяки тим “обіймам” Микола Михайлович дійшов до фіналу, де на нього чекав кандидат у майстри спорту. Початок поєдинку був не на користь варвинця, адже кандидат декілька разів боляче кинув його на килим, і тоді Микола Михайлович згадав настанову начальника, обійняв кандидата, став міцно притискати до «хутірської груді». Результат не забарився, за пару деся­тків секунд суд­ді припини­ли поєдинок, адже суперник майже втра­тив свідо­мість.

Того разу пе­­­реможця в над­важкій вазі не оголошу­вали, судді зіс­ла­в­шись на те, що варвинець не дотримався загально­прий­нятих пра­вил, на всесоюзні змагання во­ни таки направили кандидата в майстри спорту, а про нашого Під­дубного залишилася легенда. М.Т. Пар­хо­менку жартома зауважи­ли: “ти нам більше не присилай таких борців, всіх професіоналів передавить…”

Протягом останніх тридцяти років Варвинський районний відділ міліції – один із лідерів спортивного життя як на теренах району, так і серед спортивних колективів ФСТ «Динамо» Чернігівської області.

В лютому 1991 року наказом по Варвинському РВ УМВС були створені волейбольна і футбольна команди «Динамо». Протягом 1991-2005 р.р мені доводилося опікуватися даними колективами, згодом цей напрямок роботи очолив Василь Бульба.

Пік переможних злетів спортивних колективів «Динамо» при­падає на 2015-2020 р.р. Орг­а­ні­заторами і лідерами в цей час бу­ли: у футболі – Олексій Бойко, у во­лейболі – Олексій Коваленко та Рус­лан Гиленко. Першими пер­шо­прохідцями, хто стояв біля дже­ре­ла створення і підтримки команди «Динамо», були Віктор Ре­дь­ка, Олександр Кучерін, Ми­ко­ла Карпусь, Олег Свистун, Бо­рис Васьковський, Сергій Фе­дор­че­нко, Віктор Юрченко, Сергій Анан­ко, Ігор Константінов.

Олег СВИСТУН, Віктор РЕДЬКА, Вячеслав ГИЛЕНКО, Микола КАРПУСЬ, Сергій ФЕДОРЧЕНКО, Олександр КУЧЕРІН із сином, Віктор ЮРЧЕНКО, Борис Васьковський, Ігор КОНСТАНТІНОВ, 1991 р.

Згодом команду підсили молоді співробітники Віктор Шулькін, Станіслав Кру­шельницький, Василь Бу­льба, Ва­лерій Дейнека, Сергій Наг­ной­ний, Ста­ніслав Бобир, Олег Кучеря, Андрій Демченко, Олексій Бойко, Роман Гарбар.

В цей ювілейний рік для волейбольної і футбольної команд Варвинського “Динамо” хочу згадати добрим словом і висловити щирі слова вдячності тим, хто в різні роки виступав за “динамівців”, але не був співробітником міліції. Їх внесок в перемоги “динамівців” неймовірно вагомий. В футболі – це Олександр Нагнойний, Юрій Баняс, Михайло Кириченко, в волейболі – Ігор Буряк, Віктор Гунько, Олександр Новіков, Максим За­воротній.

Особливо хотів відміти­ти жу­рав­чанина Михайла Кири­ченка, в спортивних колах більш відомого як «Мишака». Михайло виступав за «Динамо» як у футболі, так і у волейболі, а в 2004 році приніс перемогу “динамівцям” і з районного турніру з шахів. Він був фанатом спортивного життя в районі, до «Динамо» виступав за ряд спортивних колективів району, де був одним із кращих. Нині його, на жаль, немає з нами, вічна йому пам’ять і пошана.

Від “динамівців” вдячність і тим, хто сприяв у придбанні спортивної форми і м’ячів. Зокрема, Григорію Кисляку, Михайлу Бойку.

Волейболісти Варвинського «Ди­намо» – восьмиразові чемпіони району з волейболу. Сім разів виборювали кубок району, дев’ятиразовий володар кубку ім. О. Бедрака, переможці багатьох інших турнірів.

За ініціативи динамівців в районі 9 разів проводились змагання на кубок з пляжного волейболу, 7 разів в якому перемогу отримали саме динамівці, а тандем Віктор Шулькін, Руслан Гиленко – п’ятиразові переможці турніру.

Футболісти Варвинського «Ди­намо» також не пасли задніх, три рази ставали чемпіонами району, п’ять разів команда посідала другу сходинку, була володарем декількох кубкових турнірів. Щодо футбольної команди, то її здобуткам в останні 10 років слід завдячувати її наставнику і незмінному капітану, начальнику ДІМ майору поліції Олексію Бойку.

Волейболісти «Динамо» Вік­тор Шулькін, Вячеслав Гилен­ко, Василь Бульба, Олексій Ко­ва­лен­ко, Руслан Гиленко в різні роки були гравцями команди УМВС в Чернігівській області, яка неодноразово ставала чемпіоном області з волейболу серед силових структур області.

В. ДЕЙНЕКА, А. ДЕМЧЕНКО, В. ШУЛЬКІН, В. БУЛЬБА, Р. ГИЛЕНКО, Ю. ХВИЛЬ, О. КОВАЛЕНКО, 2014 р.

Не винятком став і 2019 рік, де команда УМВС з десяти претендентів впевнено посіла першу сходинку, не програвши жодного сету. За команду УМВС виступали варвинці Олексій Коваленко та Руслан Гиленко.

Динамівці Василь Бульба, Вя­чеслав Гиленко, в складі депутат­ської команди району, 4-разові чемпіони області в змаганнях з волейболу, на спартакіаді серед депутатів місцевих рад Чер­нігівської області, учасники 4-ох Всеукраїнських спартакіад серед депутатів місцевих рад, де команда входила до 10 кращих команд, а в 2012 році була четвертою.

Працівники Варвинської міліції показували гарні результати і в змаганнях з кульової стрільби з пістолета «Макаров».

Ось що писав на сторінках районки в 2002 році неперевершений спортивний оглядач телекомпанії «Оріон» Василь Скоромець: «Бурхливі оплески на адресу спортивного колективу міліціонерів Варви звучали ще тричі. І ось чому: 11, 12 грудня в чемпіонаті обласної організації «Динамо» спільно з УМВС Чернігівської області, серед колективів правоохоронних органів по стрільбі з бойової зброї команда Варвинського райвідділу міліції зайняла перше загальнокомандне місце. В особистому заліку у вправі ПМ-1 (пістолет Макарова) співробітник райвідділу Олег Пилипченко посів третє місце, а заступник начальника відділу В. Гиленко став абсолютним переможцем. В 2004 році молодий дільничний інспектор міліції Андрій Кисіль продовжив справу старших товаришів, і також посів першу сходинку у стрільбі з бойової зброї…”

Тож в рік 30-річного ювілею хочеться побажати “динамівцям” мирних буднів, спортивних досягнень, розуміння і поваги земляків, а головне – всім здоров’я на многії літа.

Вячеслав ГИЛЕНКО,
голова ради ветеранів Варвинської поліції