В Озерянах і Журавці планується зберегти окремі комунальні підприємства

З перших вуст

З укрупненням Варвинської громади у приєднаних селах одразу постали дві нагальні проблеми – забезпечення водопостачання і налагодження вивезення сміття з приватного сектору, адже це ті компослуги, на котрі сільчани розраховують щодень, незважаючи на будь-які адмінзміни в громадах і країні. Тож, які кроки робитиме СТГ у вирішенні цих проблем, запитуємо у заступника селищного голови Андрія ГАЛУШКИ, у віданні якого зокрема сфера житлово-комунального господарства. За нетривалий час роботи Андрій Миколайович вивчив ситуацію у селах, побував чи не у кожному з них, брав участь у зборах мешканців в двох найчисельніших – Озеряни і Журавка.

– Хоч раніше домінувала думка концентрувати матеріальну базу у єдиному селищному КП і налагоджувати його послуги у приєднаних селах, проте, вивчивши ситуацію в найбільших – Озеряни, Журавка, зваживши думки, вирішено, все ж таки, залишити тут існуючі КП.

Щодо «сміттєвої» проблеми. Є два варіанти її вирішення, перший, що обговорювався на зборах – вивезення ТПВ варвинським трактором на варвинський полігон. Мешканцям сіл до розрахунку тарифів на вивезення сміття (а це, як відомо й по селищу, справа копітка і нешвидка) пропонувалося відшкодовувати за калькуляцією витрати «Господаря» на організацію такої послуги – десь до 10 грн з мешканця в місяць, як на прикладі Журавки.

Але така ініціатива має свої проблеми – відсутність обов`язку в оплаті, вона більше апелює до свідомості населення. А тут, як відомо, може вийти так, що на трактор свої пакунки винесе немало охочих, а до каси з розрахунком поспішатимуть не всі. І навіть правильне й законне приймання оплати теж треба комусь здійснювати. Тому, зваживши всі за і проти, наразі вирішено зберегти існуючі КП у цих двох селах.

– Це ефективніше і дешевше з погляду логістики?

– В першу чергу, це законніше. Ці підприємства вже існують, їх слід перереєструвати, якщо треба – укомплектувати кадрами – 3-4 працівники включно з директором, який може вести бухгалтерію, приймати оплату послуг тощо (зокрема в Озерянах), плюс працівники благоустрою, тракторист – залежно від потреб. І розпочати розробку тарифів на послуги – водопостачання і водовідведення (водовідведення діє у двоповерхівках Журавки) в обох селах, на вивезення ТПВ в Озерянах. Якщо у Озерянах така послуга надавалася існуючим КП при сільраді, то у Журавці – ні. По Журавці є попередні домовленості з місцевим сільгоспвиробником щодо матеріально-технічної підтримки та безкоштовного вивезення ТПВ, що зменшить фінансове навантаження на сільське КП і людей.

– Куди вивозитимуться відходи?

– Відділом земельних відносин селищної ради розробляється документація, щоб «узаконити» відповідні земельні ділянки під сміттєзвалища – для початку у Озерянах і Журавці, згодом і в інших селах, аби не звозити сміття на варвинський полігон. Хоч він і в нормальному, доглянутому стані – упорядковується бульдозером, чергують працівники тощо, але той ресурс не безмежний.

– Щодо водопостачання у селах. Чи є з цим нині проблеми?

– Триває інвентаризація наявного господарства, вивчаємо, на чиєму балансі перебувають свердловини, які проблеми вони мають. Мережі були у власності сільрад, тож передаються громаді.

Сфера ця складна і неупорядкована, навіть у Варві є окремі свердловини, які у власності сільгоспвиробника. У селах у таких випадках споживачі оплачують здебільшого вартість електроенергії, проте надалі, все ж таки, такі об`єкти будуть у власності СТГ, обслуговуватимуться комунальниками, буде розроблено відповідні тарифи – в ідеалі для кожного села свій. Справа це непроста і вона нині на початках.

Наразі ж всі проблеми, які виникатимуть, вирішуватимуться селищною радою, старостами, спільно з КП і сільгосптовариствами, котрі не відмовляють у допомозі.

Записала Є. Зима