ЇДАЛЬНЮ ЛІЦЕЮ №2 ОНОВЛЕНО

Добра новина

Одним із найважливіших чинників формування здорового способу життя школярів є харчування. Своєчасне та якісне харчування учнів у закладі освіти забезпечує як збереження здоров’я дітей, так і відновлення їх фізичних та емоційних сил. Всі ці фактори забезпечують ефективне навчання здобувачів освіти протягом дня.

Нині у Варвинському ліцеї №2 навчається 513 учнів, повністю безкоштовним гарячим харчуванням охоплено 180 учнів 1-4 класів. Також у їдальні харчуються усі бажаючі учні 5-11 кл., а це щодня більше сотні чоловік, та вчителі закладу. Вартість обіду – 15 грн. Крім того, безкоштовні обіди отримують 25 учнів пільгових категорій, зокрема, 5 дітей, що знаходяться під опікою, 1 дитина чорнобильців, 15 дітей учасників бойових дій, 2 дітей-переселенців, 2 дитини з особливими потребами, 11 дітей платять за обіди лише 50% – це діти з багатодітних та малозабезпечених сімей.

Тож, аби створити комфортні умови для організації правильного та раціонального харчування здобувачів освіти, в їдальні ліцею №2 щороку проводили поточний ремонт, поновлювали за кошти з місцевого бюджету посуд та за потреби придбавали обладнання, яке виходило з ладу або ж було застарілим. Проте стан їдальні все рівно не відповідав сучасним вимогам організації шкільного харчування, адже закладу вже більше 27 років. Тому покращення умов в шкільній їдальні було одним із нагальних питань, яке потребувало вирішення.

Цю проблему директор закладу Василь Небрат, будучи депутатом раніше районної ради, а нині – селищної, озвучував при кожній слушній нагоді на сесіях. Його врешті було почуто — минулого року із селищного бюджету виділили 300 тис. грн на реконструкцію їдальні і харчоблоку. За рахунок цих коштів здійснено будівельні та ремонтні роботи в залах прийому та приготування їжі, м’ясному відділі та в посудомийному цеху: замінено каналізаційну мережу, систему водогону, систему вентиляції та електромережі, встановлено енергозберігаючі склопакети на вікна та нові двері, здійснено заміну освітлення, покладено кахлі на підлозі і стінах, зроблено шпаклювання і декорування стін, стелю армстронг. Тож нині кожен куточок їдальні і харчоблоку сяє новими барвами.
Роботи виконувала підрядна фірма з Житомира ФОП В.В. Ширммазанян, яка виграла тендер через систему «Прозоро». До початку навчального року ремонтні роботи були практично завершені. Тож учні ліцею №2 вже харчуються у оновленій їдальні.

Для того, щоб ліцеїстам і вчителям було зручно та приємно пообідати, у їдальню за кошти з селищної скарбниці були придбані нові меблі від місцевого виробника з натуральних матеріалів, зокрема столи та стільці на 120 місць – на суму 60 тис. грн.

Також минулого року до державної програми «Технологічне обладнання для кухні» серед інших закладів було подано й наш ліцей №2. Результат — нове обладнання на кухню на суму 550 тис. грн за співфінансування – з державного бюджету 70% у сумі 380 тис. грн та з бюджету ОТГ 30% – 170 тис. грн. І нині молода кваліфікована команда кухарів на чолі із шеф-кухарем Аллою Лісовською вже працює на сучасній техніці.

Обладнання досить численне: харчовий котел, картоплечистка, тістомісильна машина, електрична м’ясорубка, посудомийна машина, мар­­­ніти для підігріву, електрокип’яти­ль­ник, плита електрична, машина проти­рально-різальна для нарізки сирих і варених продуктів, фаршмішалка, піч пароконвекційна, витяжка. І все це – відповідно до діючих санітарних норм з екологічно чистої, нержавіючої сталі.

Як розповів Василь Небрат, стара електропроводка, яка була розрахована на харчоблок попереднього застарілого зразка, не витримала б навантаження нових сучасних приладів. А тому довелося процес заміни старого кухонного обладнання на нове проводити з урахуванням тепер уже сильніших у рази потужностей.

Тож, як бачимо, їдальня ліцею №2 стала справді оновленою і ошатною — світлою, просторою, затишною. Нині важко впізнати залу їдальні з прекрасним освітленням, оновленим дизайном та новими зручними меблями. Вона перетворилася на сучасну та комфорту зону прийому їжі. А найголовніше — відповідає вимогам санітарно-гігієнічних норм для приготування їжі й харчування школярів.

Текст і фото Наталії ПАЛЯНИЦІ.

This slideshow requires JavaScript.