Активізувати пошуки молодих лікарів і купувати житло з урахуванням їх потреб

Із сесії селищної ради

Поки що кожна сесія селищної ради нової каденції, а їх відбулося з часу восьмого скликання три, – то половина чи й дві третини часу у напружених дискусіях у стилі «потягати по граблях» опонента. Ініціативу у тому задає голосна опозиційна меншість, що залишилася поза розподілом посад в управлінській команді, а натиск критики за всі проблеми, котрі накопичувалися в районі і державі роками, нині мусить витримувати керівна більшість. Влучнішої аналогії, аніж робочі «воли», яким доведеться виконувати рутинну і не завжди популярну роботу в громаді, й «погоничі» із батогом «ви працюйте, а ми будемо критикувать», на жаль, не знаходжу. Про працювати разом, адже всіх обрали варвинці – а радівську депутатську більшість і голову громади – таки більшість варвинців, теж, як на мене, наразі не йдеться…

Так, і 3-тя чергова сесія 21 січня стартувала з «граблів» на депутатських запитах і зверненнях. Серед таких – ініціатива представника «Європейської солідарності» С.Смаглюка щодо виділення коштів на квартиру для майбутніх лікарів, котрих гостро бракує у центрі первинної медико-санітарної допомоги. Депутати більшості і голова громади В.Саверська-Лихошва таку необхідність підтримали, але вважають, що кошти слід виділяти під конкретного залученого спеціаліста – чи на квартиру, чи на будинок, які людина обере перед придбанням. Тому медзакладам слід активізувати пошуки спеціалістів, а рада за необхідності оперативно придбає житло, аргументували голова фракції «Рідний дім» Л. Лущик і перший заступник селищного голови В. Гармаш. Останній, коли дискусія набрала високих нот, мусив нагадати опозиційним колегам, котрі теж свого часу обіймали керівні посади, що кадрова проблема у місцевій медицині виникла не у 2021-ому році. Як мінімум, протягом останнього десятиріччя треба було робити все те, що тепер декларується в ініціативах. Тому нині слід спільно працювати, без зайвого галасу і піару.

Колега з «Рідного дому» М. Бойко запропонував місцевому бізнесу долучитися до цієї справи: його сільгосптовариство «Прогрес» готове профінансувати частину витрат на квартиру, запрошуються й інші підприємці-благодійники, а місцевій владі пропонує передбачити в бюджеті заохочувальні доплати молодим лікарям, аби такі зацікавилися роботою у Варві.

Фракції «Рідного дому», «Батьківщини», «Нашого краю» ініціювали звернення до Президента, Кабміну та Верховної Ради щодо підвищення тарифів на газ та електро- енергію – підтримано майже всіма присутніми депутатами. А от представника «Європейської солідарності» Д. Павленка з пропозицією створити відділ редагування у селищній раді з 8-и спеціалістів – мабуть, лише окремі колеги його ж фракції. «По приколу» чи всерйоз подавався такий запит, певно, відомо тільки ініціатору, але голова ради коментувала у ході сесії так: дійсно, немало помилок, недопрацювань можна віднайти у матеріалах на сесії, особливо у нинішній організаційно складний період, як і в численних депутатських запитах. Але для громади була б кориснішою спільна праця над рішеннями ради, а не тикання пальцем збоку на недоліки.

Серед низки земельних рішень, якими відкривався основний порядок денний, вирізнялися такі: у х. Берізка надано 1 га у власність озерянчанці М. Бобровій (за інформацією старости, батьківські городи), 2 га у калиновицькій «шовковиці» – Н. Селівестровій (родина потребує матеріальної допомоги; ділянка вилучена у заявника, який незаконно скористався правом приватизації), по 50 «сотих» в оренду під городництво надано калиновичанину В. Небрату і Г. Самофал з Варви тощо.

Поновлено на новий термін договір оренди для «Нової пошти», передано в оренду ділянку ТОВ «Сільрембудком» – орендна плата 6%; для подружжя підприємців Щербатюків на дві ділянки під гаражі по Садовій змінено цільове призначення – на «комерцію». За ініціативи Служби автодоріг області передано їй у постійне користування Макіївську дорогу, а от рішення щодо постійного користування ділянкою для церкви у Дащенках не набрало достатньої кількості голосів.

Припинено право користування для райСТ щодо ділянок під магазинами у Антонівці (має орендувати інший власник) і в Кулишівці (будівля розібрана), а також для районної ради, яка реорганізується, – ділянки під адмінбудівлею по Шевченка і колишньою друкарнею по Миру. За низкою об`єктів у селах колишнього району споживспілка відновлює межі ділянок.

По безкоштовний двогектарний пай до ради звернувся депутат «Європейської солідарності» Д. Павленко – розгляд заяви відтерміновано, адже заявник претендує на ділянку в Антонівці, право комунальної власності на яку ще не було зареєстроване.

Також відтерміновано на вивчення заяви журавчанки Т. Бикової, яка хотіла б приватизувати 2 га господарського двору у х. Сіряківщина, В. Бикова (мешканець Ладана, теж претендує на господарський двір), а також неповнолітньої В. Небрат, щодо якої потрібне рішення органу опіки і піклування.

Одним з рішень січневої сесії прийнято у комунальну власність громади ділянки сільгосппризначення, передані державою у грудні, – близько 3,7 тис. га. Як інформував начальник відділу земельних відносин Є. Ігнатенко, 1,9 з них – перебувають в оренді, тож рада спробує залучити додаткові кошти від збільшення орендної плати, 1,4 тис. га – яри і крутосхили, 200 га неприватизованих городів і «шовковиць», і ще 200 га придатні до обробітку. З них визначатимуться інвестиційно привабливі ділянки на аукціони, наділи учасникам АТО. Також слід передбачити площі під громадські пасовища, місця поховань тощо. На вивчення отриманих земель відділу треба місяць-два, протягом яких розгляд заяв на безкоштовну приватизацію відтерміновуватимуть.

У ході обговорення депутати ініціювали вироблення певної спільної стратегії розгляду земельних питань. Зокрема, слід подбати про те, аби наділи у власність отримували місцеві жителі, які живуть і працюють у громаді. Микола Бойко пропонував не роздавати бездумно ярки та інші неугіддя, а заліснювати їх – хоча б для майбутніх поколінь. «Прогрес» готовий взяти у цьому дієву матеріальну участь та ініціює відповідну програму.

Сесією взято до відома звіт селищного голови щодо виконання програми соціально-економічного і культурного розвитку (тезово подано у минулому номері газети, в інформації із засідання виконкому, опубліковано на сайті ради); внесено поточні зміни до бюджету: вільні залишки селищного бюджету – близько 5 млн грн, спрямовано переважно на забезпечення заробітної плати, в т.ч. сільрад, що ліквідовуються, та енергоносії у бюджетній сфері, на паливо для освітніх закладів колишньої Озерянської ОТГ тощо. Більше 750 тис. грн. спрямовано на погашення заборгованості по зарплаті у ЦРЛ (більше 400 тис – додаткові «ковідні» виплати медикам, необхідність самостійно віднаходити їх і спричиняє заборгованість); надано згоду на приймання майна районної ради (техніка, меблі тощо); оновлено структуру апарату ради (створено сектор молоді і спорту, відділ соціального захисту); затверджено штатні розписи загону благоустрою (додано 14 працівників у селах), терцентру соціального обслуговування, центру соцслужб для сім`ї, дітей і молоді та перелік їх послуг, мережу і штатні розписи закладів культури. Наразі всіх прийнято до громади без значних кількісних змін.

Як зазначив заступник голови О. Філоненко, управління соціального захисту Варвинської РДА нині перебуває у стадії реорганізації, частину працівників буде залишено на віддалених робочих місцях у штаті Прилуцької РДА. Крім відділу соцзахисту у селищній раді, штатні одиниці додано до місцевого ЦНАПу для приймання документів на соцдопомоги.

Як поінформувала начальник фінансового відділу громади М. Кузьмич, хоч бюджет було ухвалено із суттєвим дефіцитом, проте вже на старті року його вдається скорочувати – нині на 4 млн грн, більше 6 млн буде залучено із залишків сільських і районного бюджетів, далі – за щоквартальним виконанням бюджету.

Серед проектів рішень організаційного та фінансового характеру, на які забракло голосів – встановлення 25% преміювання голови громади (у сусідніх ОТГ – від 50 до 100%). Дискусійними були рішення щодо функціонування установ колишньої Озерянської ОТГ – центру культури і дозвілля, центру соціального обслуговування. Апаратівці під критикою опозиційних депутатів визнали: може, вони і недосконалі юридично, але можуть оперативно вирішити питання оплати праці для людей, утримання установ і забезпечення харчування підопічних стаціонару для одиноких непрацездатних громадян. Проте на ухвалення необхідних рішень, зокрема, щодо центру культури і дозвілля, голосів спершу забракло (ухвалили із другої спроби), дещо «дружніше» голосували тільки під страхом залишити без харчування стариків у стаціонарі.

Проблеми, що обговорювалися у ході зібрання: як примусити власника будівлі – споживспілку, привести до ладу колишній центральний гастроном на площі, питання функціонування комунальних підприємств у Журавці та Озерянах, забезпечення дитячої музичної школи більшим приміщенням (нинішнє затісне, бракує концертної зали), проблема збереження камер відеоспостереження, придбаних громадою для поліції, адже обладнання викрадено вже вдруге, тощо.

На сесії повідомлено про зміни у керівництві фракції «Рідний дім» – її очолила Л. Лущик (М. Гайдай у зв`язку з обранням на посаду секретаря ради склав такі повноваження), у фракції «Батьківщини» головою обрано А.Костіна, РПЛ створила фракцію на чолі з В. Полянною.

Про роботу центру первинної медико-санітарної допомоги інформував раду його керівник Р.Колодежний. Проблеми центру відомі: брак сімейних лікарів (70% – пенсійного віку, два лікаря проходять перепідготовку), 74% населення охоплено декларуванням, відомчими нормативами не передбачено доплат персоналу за обслуговування «ковідних» хворих (отримує тільки мобільна бригада), у колективі автономізованого закладу точаться дискусії щодо рівня оплати праці, проблематично розмежувати на прийомі «температурних» хворих з іншими (за пропозицією депутатів було б добре організувати прийом за записом), для організації майбутнього вакцинування від COVID-19 бракує спецхолодильників, завжди потрібна матеріальна допомога на поповнення ЗІЗ тощо. Варвинською ОТГ надається співфінансування центру, перші два місяці року – близько пів мільйона гривень.

До депутатів на зібранні звернулася начальник фінвідділу Марина Кузьмич зі спростуванням поширюваної опозиційними обранцями у соцмережах інформації щодо формування селищного бюджету. Зокрема, у маніпулятивних повідомленнях йдеться про те, що фінвідділом неправильно визначена (занижена) дохідна частина бюджету і це, за твердженням поширювачів, може спричинити скорочення працівників у бюджетній сфері. Як зазначила головний фінансист громади, селищний бюджет перевірено і проаналізовано фахівцями обласного Департаменту фінансів. Зауважень і щодо дохідної, і щодо видаткової частин (як і за 2019-2020 роки) не надходило. Всі ризики і прогнози у надходженнях передбачити неможливо, проте кожна вільна бюджетна гривня однак спрямовуватиметься на нагальні потреби громади, перш за все – на зарплату працівникам. Марина Олександрівна подякувала селищним депутатам, які забезпечили вчасне прийняття бюджету-2021, завдяки чому нині немає затримок у виплаті зарплати.

…Чи додали порозуміння чотири години напружених дискусій – навряд чи. Хіба якогось розуміння в заручників того дійства, що вихід доведеться шукати хоча б арифметичним способом – як мінімум, 14 голосів для проходження рішень.

Євгенія Зима, фото автора

This slideshow requires JavaScript.