У рік новий – з новим бюджетом і новими планами …І зі старими протиріччями

Із засідання виконкому і сесії селищної ради

Хоч останні грудневі дні для більшості з нас позначені приємним очікування свят, вихідних, перепочинку у родинному колі, проте у місцевому самоврядуванні це час підсумків і нових планів, адже формуються майбутні бюджети громад, від їх спроможності визначаються пріоритети в роботі.

Отож і засідання виконавчого комітету та позачергова 22-а сесія Варвинської селищної ради, котрі за головування очільниці громади Валентини Саверської-Лихошви відбулися 18-ого і 20-ого грудня, були присвячені переважно формуванню бюджету громади і плану її соціально-економічного розвитку на 2019 рік. Пролонговано діючі або ухвалено нові програми фінансування за різними напрямками – від благоустрою населених пунктів, соцзахисту окремих категорій населення до розвитку дошкілля, фізкультури і спорту, національно-патріотичного виховання та інші. У стінах мерії розглянуто й низку поточних фінансових та організаційних питань, аби у рік новий потрапило якомога менше незавершених проблем.

План соціально-економічного та культурного розвитку громади виконкомові, а згодом – і депкорпусу на сесії, представляла начальник відділу економічного розвитку, містобудування, ЖКГ та архітектури Оксана Нечай. Пріоритети основної селищної «програми намірів» окреслила так: розбудова громади з урахуванням інтересів і потреб її мешканців, консолідація бюджетних ресурсів на це, формування позитивного іміджу громади і залучення інвестицій на інфраструктурні й соціальні проекти, удосконалення надання адміністративних і соціальних послуг, раціональне використання енергоресурсів тощо.

У переліку робіт і об`єктів інфраструктури, котрі планується фінансувати із селищного бюджету та інших джерел, заплановано поточний ремонт доріг селища і сіл громади (на 4 млн грн.), водогону по вул. Зарічна (2,4 млн), електромереж двох садків селища (більше 2 млн), вуличного освітлення в селищі і обох селах ОТГ (відповідно 700 тис. і по 180 – села), ремонт баскетбольного майданчика на стадіоні «Юність», відновлення експозиції та ремонт комунікацій історико-краєзнавчого музею тощо.

Суттєвого співфінансування із бюджету громади – якщо пройде сито відбору на державну програму – потребуватиме найзатратніший об`єкт громади – реконструкція очисних споруд. Як зазначила доповідачка, є надії на оновлення очисних із залученням коштів Державного фонду регіонального розвитку (з 9,5 млн за проектом – 70% профінансує ДФРР, 30% – місцевий бюджет). Заміну даху будівлі ліцею №2 (гімназія) – на 6,3 млн грн, найімовірніше, доведеться виконувати власним коштом чи шукати підтримки нардепів. У 2018-ому цей об`єкт не пройшов відбору Мінрегіону, бо не передбачав заходів комплексної теплореновації, з якими вартість зросла б у рази, зазначила Оксана Миколаївна.

Слід придбати сміттєвоз для КП, а це 1,8 млн грн, 1,2 млн – ціна питання переобладнання опалення дитсадка «Казка» під сучасні енергоощадні технології.

Чи буде виконано кожен пункт цього переліку – залежить від можливостей власного бюджету і залучених інвестицій, підсумувала обговорення голова громади. До речі, у залученні державних коштів на заміну електромереж садків (у «Казці» у дні зібрань у мерії роботи вже тривали) сприяє нардеп-земляк О. Ляшко, повідомила вона. У встановленні дитячих майданчиків, зупинок громадського транспорту тощо – депутат від округу О. Кодола, допомагає фінансово рідній громаді депутат облради С. Гайдай.

Проект бюджету ОТГ на 2019 рік охарактеризувала начальник фінансового відділу Людмила Остах: доходи включно з державними трансфертами (освітня, медична субвенції, додаткові дотації тощо) складуть майже 85 млн грн., з них 75,7% – власні надходження, переважно податок з доходів фізичних осіб; 47,7 % бюджету, а це більше 41 млн буде спрямовано на виплату заробітної плати бюджетним установам ОТГ, близько 7 млн – енергоносії, 2 – харчування у освітніх закладах, 4 – на ремонт доріг, 2,8 – співфінансування реконструкції очисних, фінансуватимуться соціальні, медичні, освітні програми, поліпшення матеріальної бази установ тощо.

Як зазначила голова громади, бюджет, як і завжди, у більшій мірі соціальний, фінансуватиметься переважно поточне утримання установ та інфраструктури. Зарплату бюджетникам забезпечено на 10 міс. року, далі всі додаткові надходження спрямують на решту місяців. Реверсною дотацією у держбюджет буде повернуто 11 млн грн, крім майже 6 млн держсубвенції на райлікарню, котру селище передає районові в повному обсязі, на співфінансування районних закладів заплановано 1,7 млн.

Щодо останньої цифри, голова громади коментувала так: це – скільки є, про забезпечення в повній мірі має подбати власник закладів і облдержадміністрація, до якої треба не соромлячись звертатися.

Виконком схвалив програму благоустрою населених пунктів ОТГ, якою передбачено заходи на 1,6 млн. Як зазначила заступник селищного голови Ірина Чаленко, суми на деякі видатки урізано, натомість планують охопити більше позицій. Ухвалили програми національно-патріотичного виховання у освітніх та позашкільних закладах, підтримки дітей (йдеться про категорії, котрі потребують додаткового піклування місцевої влади – сироти, малозабезпечені, з обмеженими фізичними можливостями та ін., котрих в ОТГ більше 260).

А от програму поводження з побутовими відходами на території громади, винесену на виконком, прийнято не було. З подачі місцевих оскаржувачів діяльності ради і КП розробити таку зобов`язала екологічна інспекція. Дворічна програма передбачає розробку схеми санітарного очищення селища, норм утворення ТПВ, прибирання населених пунктів і утримання сміттєзвалища, фінансування на ці цілі, інформував перший заступник голови О. Кальний. Присутні оскаржувачі знову висловили низку заперечень: від того, що не у кожному засіданні комісії їм забезпечено участь, – до прогнозу, що норми утворення сміття, як і в попередні спроби, однак не дадуть ухвалити. Знову звучало, що звалище не може утримуватися з видатків благоустрою, що у програмі, буцімто, «ховаються» кошти на ті чи інші видатки тощо, тощо. Щоправда, що саме, на їх погляд, має бути у програмі, але не внесено, так і не прозвучало. Після тривалої і напруженої дискусії, обіцянки «нашої громадськості» оскаржити у суді й це рішення, програму ні підтримали, ні відтермінували, щоб комісія попрацювала ще – навіть відтермінувати голосів забракло.

На тій напруженій ноті й інвестиційна програма КП «Господар» на 2019 рік (наміри підприємства придбати власним коштом те чи інше обладнання для модернізації виробництва) заледве не потюпала у шухлядку. Отримавши «петицію» зауважень від ГО-діячів (добудова майстерні гаража, кажуть, не матиме ніякої економічної ефективності і не є інвестицією, треба встановлювати будинкові лічильники, впроваджувати облік стоків і т.д.) радівці вже й самі запропонували програму «на доопрацювання…». Натомість схвалити її членів виконкому переконав директор КП Р. Ніязов: передбачається придбання енергоощадних насосів, станцій-«частотників», котрі забезпечать безперебійну роботу обладнання і енергоефективність; добудова майстерні гаража теж потрібна, аби техніка вчасно готувалася до аварійно-ремонтних робіт. Відтак виконком схилився до думки практика, а не всекращезнаючих теоретиків, хоч і знову звучало попередження: оскаржимо…

 

This slideshow requires JavaScript.

У «Різному» радівці, як на мене, зрештою пролили світло на те, чому ж того дня так сторожко озиралися на ймовірні оскарження. Зокрема, повідомлено, що пара ГО-активістів у окружному адміністративному суді наразі скасувала тариф на вивезення сміття у селищі – порушені процедура ухвалення тарифу, його розрахунок тощо. Як зазначив О.Кальний, рішення суду ще не набрало чинності, є час на апеляцію, а от які наслідки може мати для КП – чи це повернення до тарифу попереднього і повернення коштів абонентам, чи старт нової «тарифіади», взагалі які перспективи надання такої потрібної людям послуги, чи змінить це плани комунальників зробити вивезення щотижневим, розпочати встановлення контейнерів у приватному секторі, на жаль, ніхто не пояснив.

На засіданні виконкому ухвалено рішення щодо постановки на квартирний облік дитини-сироти, присвоєння поштових адрес, надання допомог на лікування, виплат учасникам АТО (здійснюють по мірі надходження заяв від воїнів), звільнення від оплати за харчування дітей пільгових категорій, норм витрат на спортивні заходи – харчування, доїзд, преміювання тощо.

Сесія бюджетна, котра відбулася невдовзі, вийшла навіть коротшою за попереднє зібрання і багато в чому дублювала озвучене на виконкомі. Цього разу земельних питань не виносили на розгляд, бюджетні та інші нагальні ретельно вивчили у комісіях, відтак голосування відбувалося оперативно, без тривалих дискусій.

Зміни до бюджету-2018, незначні, поточні, а також програми пожбезпеки, стимулювання ОСББ, підтримки дітей, перелік проектів на інфраструктурну субвенцію (до трактора додано причіп, який планують придбати на державні кошти) ухвалили швидко. А от зміни у штатному розписі загону благоустрою (виведено працівників, які обслуговують сміттєзвалище, їх працевлаштовано у «Господарі») і програма благоустрою супроводжувалися виступом депутата М. Цопи. Зокрема, депутат вказав на низьку якість робіт загону і пропонує залучати до такої діяльності (а це, на місцевому діалекті, прибирання всіх гнидників) виконавців через …конкурс, це навіть дасть економію, припускає він. Зараз вкрай важко залучити на такі непрестижні роботи й таку економну «мінімалку» хоч когось, мусила нагадати голова ради. Роз`яснювала й інше: з озвучених депутатом 4 млн, що, мовляв, підуть на благоустрій наступного року – 1,8 – придбання сміттєвоза, решта суми – не тільки оплата праці на прибиранні селища, а й послуги бульдозера, «мех­руки» та чимало іншого. Колеги все те послухали й за винятком одного голоса виступаючого підтримали запропоновані рішення.

На ухваленні бюджету-2019 повторилося виконкомівське обговорення. Аби акцентувати увагу депутатів і громади, колишній депутат-завсідник усіх селищних заходів Д.Павленко вкотре запитував: районові 1,7 млн – то на рік чи на три місяці, бо потребу подано на 10,5 млн? Голова громади: наразі це усе, що маємо; дофінансування на 12 міс. потребують і установи ОТГ; щоб збільшити співфінансування, треба відмовитися від сміттєвоза і ремонту доріг, тож спершу питання утримання власних установ хай вирішує власник. Відтак рішення проголосовано за винятком лише одного «утримався», а у році новому, щойно скінчаться виділені кошти, непроста дискусія між районом і ОТГ поновиться.

Буде те вже опісля курантів, сесію ж, заключну у 2018-ому, завершували нечастими радісними хвилинами: відзнака з нагоди Дня самоврядування під оплески колег нарешті знайшла і депутата Миколу Нагнойного; з передноворічним привітанням і вдячністю за розуміння й спільну працю до депутатів звернулася Валентина Саверська-Лихошва.

Перший рік для громади був найскладнішим, зазначила вона, важко було навіть орієнтуватися, коли і скільки надходжень матиме бюджет, як забезпечити безперебійну роботу бюджетної сфери, проте цей рубіж ми всі разом взяли. Голова громади подякувала депутатам за наполегливість у відстоюванні інтересів своїх округів, колективів, де працюють, громади в цілому і закликала до спільної праці й надалі.

 

This slideshow requires JavaScript.

Є. Зима, фото автора