У РІК НОВИЙ – З БЮДЖЕТОМ

Із сесії селищної ради

Ретельна розробка за участю депутатів, вчасне оприлюднення проекту, зацікавлене і місцями конфліктне обговорення у постійних комісіях ради передували ухваленню бюджету селищної ОТГ на 2020 рік, втім, як низки інших рішень останньої у році минаючому, 41-ої, сесії селищної ради. Цього разу порядок денний містив мало не півсотні питань, два засідання за головування В. Саверської-Лихошви відбулися 19-го і 23-го грудня. Крім бюджету громади, схвалено план соціально-економічного розвитку ОТГ, низку галузевих програм, за якими здійснюватиметься фінансування видатків, штатні розписи ради і її закладів, об`ємним, як завжди, був земельний блок. Активну участь у обговоренні взяли члени бюджетної комісії В. Гармаш, В. Неліпа, М. Гайдай, В. Небрат та інші депутати, заступник селищного голови Т. Дейнека, секретар ради Л. Лущик. Не всі зібрання цього разу відвідала «наша громадськість», відтак обранці керувалися більше здоровим глуздом й інтересами громади, аніж виглядом на камеру.

ПЕРШЕ ЗАСІДАННЯ сесії на День св. Миколая розпочиналося майже святково: і голова ради, і запрошений «Миколай» привітали депутатів із зимовими святами, щоправда, подаруночки залишили дітворі біля селищної ялинки, яка відкривалася того дня. Привітання викликали пожвавлення у залі і дружні посмішки, проте подальшого принципового обговорення питань порядку денного це однак не відвернуло.

На старті сесії було озвучено повідомлення фракції партії «Батьківщина» про її оновлення: фракцію очолив Віталій Неліпа, який віднедавна головує і в районній партійній організації, заступником голови фракції став Валерій Чаленко.

Серед земельних питань: надано безкоштовні паї чорнобильцю Ю. Канцелярчику (1 га), громадянам С. Юрченку, Н. Волох (по 2 га лісистого яру між Варвою і Леляками), Є. Польовик (1 га чагарників біля нафтопереробного міні-заводу на «Руді»), О. Стоян (1,5 га з яром біля «Першухи»); «врегульовано» леляківське земельне питання – користувачам наділів надано можливість їх приватизувати, іншим заявникам-сільчанам – по 50 «сотих».
Відтерміновано на додаткове вивчення заяви на двогектарні паї І.Колісник, С.Канцелярчика, О. Мас­лак­а, Л. Биконь, а М. Замші, Н. Петрик – від­мовлено (1 – використано право при­ватизації, 2 – претендує на людські городи).

У ході обговорення земельних питань голова бюджетної комісії, аграрій Віктор Гармаш нагадав радівцям про необхідність чіткої інвентаризації наданих паїв: як використовуються (де малина, черешні, лаванда, «стежки»?), скільки надходжень дають вони до бюджету. Невдовзі такий облік буде зроблено, а наразі на запитання, чи «розпахали» свої наділи щасливі володільці землі, звучала єдина відповідь: навряд чи розпахали, хіба розкорчували.

На закономірне запитання присутніх, а навіщо взагалі роздавати яри і підліски під винищення рослинності, земельна служба відповіла: доводиться, бо на кадастровій карті і такі ділянки значаться як землі сільгосппризначення.

Рішеннями ради поновлено дого­вори оренди підприємцям Л. Дей­неці (бар біля кол. міжколгоспбуду), В. Драчковському (склади) під 6 %.

Очікується, що невдовзі держава передаватиме громадам землі водного, лісового фондів тощо, тож затверджено програму розроблення відповідної техдокументації.

План соціально-економічного розвитку на наступний рік представляла начальник відділу економічного розвитку О.Нечай (тезово викладено у матеріалі із засідання виконкому), програму благоустрою – заступник селищного голови І. Чаленко: 2,1 млн грн з видатками на зарплату на рік, включає традиційні напрямки – прибирання, освітлення населених пунктів, очищення доріг від снігу тощо.

Щодо програм гуманітарного напрямку – комплексна програма розвитку освіти та програма розвитку культури, інформувала профільний заступник Т.Дейнека. Низку запитань щодо них озвучили В. Неліпа, В. Гармаш, А.Костін, зокрема, щодо діяльності дитячого табору «Сонечко», який функціонував як підрозділ ЦДЮТ за зразком районного табору, розбудови спортивної інфраструктури. Депутати вважають, що засновником табору має бути рада, треба конкретизувати відповідним положенням категорії «пільговиків», розмір батьківської плати мають встановлювати депутати і т.д. Як повідомила доповідачка, щодо правильності організації роботи «Сонечка» зроблено запити до профільних міністерств, а у спортивній інфраструктурі планується будівництво баскетбольного майданчика на 170 тис. грн, яке ініціювали любителі цього виду спорту.

Розпочинається т.з. легалізація репетиторства – затверджено положення про платні послуги у закладах освіти, яке регулюватиме такі питання. Клас англійської мови очікується у ліцеї №1, має свої задумки центр дитячо-юнацької творчості.

Також оновлено програми фінансової підтримки соціально незахищених верств населення, комплексну – підтримки воїнів АТО/ООС і їх сімей – інформувала секретар ради Л.Лущик. Хто такі «соціально незахищені», йшлося в обговоренні, теж слід би конкретизувати, адже допомагати треба тим, хто дійсно цього потребує, а не ховає за різними «статусами» дійсні статки.

Одним з рішень грудневої сесії «Про вжиття заходів щодо попередження аварійної ситуації» передбачено виготовлення ПКД на «підгорянський» міст, допомогти у цьому згоджується СТОВ «Батьківщина» (із Срібнянщини), іншим рішенням – програму з фінансуванням із селищного бюджету ремонту приміщення колишньої насіннєвої інспекції, де планується розмістити лабораторію ветсанекспертизи для ринку.

На затвердженні штатних розписів ради і її закладів спалахнула палка дискусія: синхронно з активістом Д.Павленком (майже те саме рік на комісії) старший колега В.Остапець повів мову про те, що працівників ради і її рахунки слід перевести у виконком. Як роз`яснювали законодавство керуючий справами Є. Шкуліпа і новий юрис­консульт ради А. Давиденко (прийнятий на період декретної відпустки, раніше працював у РДА), можливі обидва варіанти організації роботи самоврядного органу, але доцільнішу для себе структуру визначає рада за пропозицією селищного голови.

This slideshow requires JavaScript.

Кілька рішень сесії знову стосувалися фінансування «Господаря»: надано більше 100 тис. на зарплату, на 2020-ий діятимуть програми підтримки підприємства і відшкодування тарифів (більше 1,2 мільйона із селищного бюджету). Надано кошти й на співфінансування ЦРЛ у грудні ц.р., що мало відображення у змінах селищного бюджету-2019.

На затвердженні переліку адмінпослуг, які надаються ЦНАПом мешканцям громади і району (їх очікується на 11 позицій більше), обговорювали стан розрахунків за обслуговування від інших громад. Виявляється, у хронічних боржниках Озерянська (52 тис.) – угоду нею не підписано, люди однак звертаються, а платить нікому. Відтак невдовзі таку «співпрацю» варвинці припинять.

НА ДРУГОМУ ПЛЕНАРНОМУ ЗАСІДАННІ 41-ої сесії серед низки питань ухвалено і бюджет громади на 2020-ий рік. У його підготовці немало списів було зламано і на круглих столах, і у комісіях за участю депутатів. Всі охочі протягом законодавчо визначеного терміну мали можливість вивчати його на сайті громади, бюджет схвалено виконкомом (див. виклад цього зібрання у минулому номері газети).

Під час обговорення бюджету селища на комісіях В. Неліпа висловив низку зауважень до нього, зокрема, закликав радівців привести видатки освіти у відповідність до держсубвенції (різницю у мільйон грн, як і немало інших потреб, планують покривати протягом року з вільних залишків чи перевиконання бюджету). Як нагадав йому колега В. Небрат, за будь-якою «оптимізацією» завжди стоять живі люди.

Як зазначала Марина Кузьмич, начальник фінвідділу, головний фінансовий документ громади спрямовано на забезпечення її життєдіяльності, вирішення найнагальніших проблем. Хоч і не всі потреби знайшли відображення у ньому, проте протягом року за наявних ресурсів бюджет зазнаватиме необхідних змін.

Загальний обсяг доходів з державними трансфертами визначено у сумі 84,6 млн грн, з них більше 18 млн – субвенції з державного і обласного бюджетів. У власних доходах левова частка – податок з доходів фізичних осіб.

У зв`язку з підвищенням мінімальної зарплати на 9% зросте фонд оплати праці установ, який становить більше 54% загального обсягу бюджету, і його незабезпеченість складе 1,5 місячні фонди. Проте бюджетом передбачаються низка важливих проектів і видатків: будівництво водогону, ремонт доріг, співфінансування районних установ, допомога комунальному підприємству і малозабезпеченим громадянам тощо. Вилучення коштів до держбюджету сягне 12 млн грн.

Документ був підтриманий всіма присутніми селищними обранцями, крім депутата М. Цопи.

Євгенія Зима, фото автора

P.S. Із окремих заміток «на полях» із комісій та сесії. «Наша громадськість» після оскарження тарифів КП, схоже, взялася на новий «прожект» – домогтися переведення штату і бюджету селища від ради до виконавчого комітету, зареєстрованого у час їх депутатства юридичною особою. Слово за словом, виявляється: зацікавленість «професійних оскаржувачів» полягає у тому, що за таких умов виконком відшкодовуватиме судові витрати за скасовані рішення. Отож запеклі дискусії між двома найретивішими оскаржувачами і радівцями тривають, а депутати розмірковують: і собі покірно йти на цьому повідку, що більше скидається на продуманий «зашморг», чи скасувати реєстрацію тієї «юрособи». Селищний голова з цього приводу вкотре висловилася так: крім Чернігова, Ніжина і Прилук, ніде в області виконкоми не реєстровані; щоб «загнати» на виконання судових рішень, депутати минулої каденції змусили раду до такого кроку, а нині те вимушене рішення краще скасувати.