СИТУАЦІЯ ЗМУШУЄ ПОСИЛИТИ КАРАНТИН

Із засідання селищної комісії ТЕБ і НС

25 березня за головування очільниці громади В. Саверської-Лихошви  відбулося засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Варвинської селищної ради, яким знову введено низку карантинних обмежень у зв`язку з погіршенням епідситуації щодо  СОVID-19 на території Варвинської громади. У засіданні комісії брали участь представники медичних закладів – центру первинної медико-санітарної допомоги і лікарні, а також місцевих  структур  обласного  лабораторного центру,  Держпродспоживслужби, заступники селищного голови та інші спеціалісти ради.

Як йшлося в інформаціях фахівців, протягом березня спостерігається суттєве зростання випадків інфікування.  Станом на четвер на амбулаторному і стаціонарному лікуванні перебували 116 мешканців громади.  Динаміка інфікування відчутна: якщо у січні ц.р. було до пів сотні «позитивних», то у березні очікується разів у 5 більше.

Головну  роль у цьому зіграли і послаблення карантинних заходів в межах всієї держави, і певне «звикання» громадян до небезпеки, збайдужілість, а відтак ігнорування елементарних вимог – маска у громадському місці, безпечна дистанція, ретельна особиста гігієна тощо.

Протоколом комісії вкотре визначено низку заходів щодо запобігання розповсюдження коронавірусної інфекції на території громади. Зокрема, керівникам виконавчих органів Варвинської селищної ради, підприємств, установ та організацій усіх форм власності, старостинським округам Варвинської СТГ слід вжити заходів щодо заборони перебування громадян в приміщеннях, у транспорті без вдягнутих респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот. Перебуваючи на вулиці, громадяни повинні  мати при собі документи, що посвідчують особу. Не можна самовільно залишати місця самоізоляції, обсервації.

Заборонено проведення масових (культурних, спортивних, розважальних, соціальних, релігійних, рекламних, наукових, освітніх, професійних, тематичних та інших) заходів за участю більше однієї особи на 4 кв. метри площі будівлі або території (якщо захід проводиться на відкритому повітрі) або наповненістю залів понад 50 відсотків місць, крім заходів, необхідних для забезпечення роботи органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Організатори заходів відповідальні за нанесення горизонтальної розмітки або інших засобів дистанціонування для дотримання між особами фізичної дистанції не менше ніж 1,5 метра. Відвідування кінотеатрів, інших закладах культури передбачає лише 50 відсотків місць (розміщення у шаховому порядку).

Забороняється здійснення регулярних та нерегулярних перевезень пасажирів автомобільним транспортом, зокрема перевезень пасажирів на міських автобусних маршрутах у режимі маршрутного таксі, міжміському, внутрішньообласному та міжобласному сполученні, в кількості більшій, ніж кількість місць для сидіння.

Діє заборона на:  проведення дискотек, роботи розважальних закладів (нічних клубів); діяльність закладів громадського харчування (ресторанів, кафе, барів, закусочних, їдалень, кафетеріїв, буфетів тощо) з організацією дозвілля, у тому числі проведення святкових заходів, банкетів, майстер-класів, публічних подій тощо; роботу після 24-ї та до 7-ї години суб’єктів господарювання з надання послуг громадського харчування (ресторанів, кафе, барів, закусочних, їдалень, кафетеріїв, буфетів тощо), крім діяльності з надання послуг громадського харчування із здійсненням адресної доставки замовлень та замовлень на винос; розміщення відвідувачів у закладах громадського харчування на відстані меншій, ніж 2 метри за сусідніми столиками та більш як чотири особи за одним столом (без урахування дітей віком до 18 років), за умови, що відвідувачі заходять до закладу і пересуваються по ньому з вдягненими засобами індивідуального захисту.

Суб’єкти господарювання, які обслуговують відвідувачів, повинні:  забезпечувати  маркування для перебування в черзі з дотриманням дистанції між клієнтами не менш як 1,5 метра;  працівників – засобами індивідуального захисту, зокрема захисними масками або респіраторами; не обслуговувати покупців без масок за винятком обслуговування за межами будівлі суб’єкта господарювання (через вікна видачі, тераси тощо); забезпечувати централізований збір використаних засобів індивідуального захисту в окремі контейнери (урни).

Відвідування закладів освіти здобувачами освіти припиняється  у разі, коли на самоізоляції через контакт з пацієнтом з підтвердженим випадком СОVID-19 перебуває більш як 50 відсотків здобувачів освіти та персоналу закладу освіти. Заборонено проведення в них масових заходів  за участю дітей  з більше ніж однієї групи (класу) та за присутності глядачів.

Медзакладам обмежено проведення  планових заходів з госпіталізації, крім: надання медичної допомоги вагітним, роділлям, породіллям, новонародженим, пацієнтам з онкологічними та пульмонологічними захворюваннями; надання паліативної медичної допомоги у стаціонарних умовах; проведення інших невідкладних і термінових заходів з госпіталізації, якщо внаслідок їх перенесення (відтермінування) існує значний ризик для життя або здоров’я людей.

Низка обмежень стосується діяльності  спортивних залів, установ і закладів соціального захисту, в яких тимчасово або постійно проживають громадяни похилого віку тощо.

Виконавчий комітет Варвинської селищної ради, старостинські округи, підприємства, установи, організації мають обмежити  скупчення осіб в робочому транспорті, застосовувати за можливості гнучкий режиму робочого часу,  позмінну і дистанційну  роботу працівників, визначити час пріоритетного прийому громадян похилого віку та осіб з інвалідністю.

Особливої уваги ради і медзакладів потребує проведення вакцинації проти СОVID-19,  слід проаналізувати потребу в додаткових ліжках у лікарні,  забезпечення їх медичним персоналом, медикаментами, засобами для проведення дезінфекції та індивідуального захисту.

Варвинське управління Держпродспоживслужби, сектор поліцейської діяльності №1 Прилуцького районного відділу поліції ГУНП в Чернігівській області забезпечать контроль за виконанням обмежень у торгівельних закладах, закладах громадського харчування, на ринку, у громадському транспорті, особливо у вечірній та нічний час та у вихідні дні.

Роботу торговельного майданчика наразі не скасовано, але карантинні заходи на ньому, як і на інших торгових об`єктах, зокрема у супермаркеті, залишають бажати кращого. На пропозицію продавця одягнути маску часто звучить просто хамство. Навести порядок у цьому допоможуть тільки відчутні штрафи, йшлося на засіданні комісії.

Щоб стримати поширення хвороби, потрібні не тільки надзусилля медиків, контроль і допомога з боку місцевої влади, всіх служб, а й розуміння серйозності ситуації від громадян – свідомість, колективна дисципліна, увага до власного здоров`я і безпеки оточуючих. Чернігівщину і нашу громаду знову накрила нова хвиля захворюваності, тож подолати її можна, тільки об`єднавши зусилля.

Є. Зима, фото Я. Богоденка