ЛЕГАЛІЗУВАТИ ДІЯЛЬНІСТЬ І СПІВПРАЦЮВАТИ З ГРОМАДОЮ

Актуально

Такою була головна теза діалогу представників селищної територіальної громади із тими мешканцями Варвинщини, котрі ведуть сільгоспвиробництво на землях площею два і більше гектарів – власних чи орендованих. У нараді із суб’єктами підприємницької діяльності, яку провів перший заступник селищного голови Віктор Гармаш, взяли участь керівник Варвинської державної податкової інспекції Олександр Ельтек, фахівець відділу земельних відносин селищної ради Андрій Чиж. Відтак мова йшла про оподаткування такого землеробства, своєчасну сплату орендної плати за землю та податку з доходів фізичних осіб.

Щоб утримувати всю необхідну мешканцям громади інфраструктуру – фінансувати місцеві установи освіти, медицини, культури, соціального захисту та ін., брати участь у державних програмах, які передбачають місцеве фінансування (планується придбання реанімобіля, ремонт поліклініки тощо), селищний бюджет має наповнюватися податками й зборами, нагадав присутнім Віктор Гармаш, який в управлінні громадою веде економічний напрямок.

На жаль, і попереднього року, і цьогоріч спільна скарбниця недоотримує надходження внаслідок згортання діяльності підприємств у період «коронавірусного» карантину, немало втрачає бюджет і від переведення працівників нафтовицької галузі у підпорядкування немісцевих підрозділів. Натомість видаткове навантаження громади, укрупненої в межах території колишнього району, зростає. Тому пошук всіх можливих резервів його наповнення – це питання подальшого збереження і розвитку бюджетної сфери громади.

Земля – перший серед таких резервів, йшлося на зібранні. Кожен, хто отримує з неї свій зиск, має нести й законне податкове навантаження. Як зазначав головуючий на нараді, серед присутніх у залі, а це більше 30 осіб, офіційну діяльність зареєстрували лише одиниці, тоді як дехто має вже свій солідний «земельний банк» – обробляє 100-200 гектарів ріллі. На жаль, звична практика у цій сфері – приховане працевлаштування, коли за найманого працівника не сплачуються ні єдиний соцвнесок, ні податок з доходів фізосіб тощо, обробіток паїв ведеться без офіційного укладання договору з громадянами – власниками землі.

Така ситуація, і у Варвинській громаді зокрема, довго тривати не може. Нині триває інвентаризація всіх земель, і щоб не очікувати інспекторів, штрафів та інших підприємницьких «неприємностей», краще і спокійніше вести діяльність у законний спосіб. Легалізація сприятиме також ефективнішому діалогові з владою, об`єднанню у фермерські спільноти для вирішення нагальних питань, для вигіднішої реалізації врожаю, залучення інвестицій та кредитів, державної допомоги.

У проведенні державної реєстрації суб’єктів підприємницької діяльності в органах ДПС для сплати податків до місцевого бюджету, у вирішенні інших організаційних питань фахівці селищних служб готові допомогти підприємцям. Зокрема, визначитися зі зручнішою і вигіднішою групою оподаткування, надати роз`яснення, як краще працевлаштувати сезонних працівників тощо.

Як зазначали учасники наради – підприємці, їм потрібні додаткові консультації і сприяння від фахівців-реєстраторів, щоб зареєструвати, приміром, фермерське господарство сімейного типу. Віктор Гармаш і Олександр Ельтек запевнили, що і реєстраційна служба, і податкова всі питання допоможуть вирішити в індивідуальному порядку, за зверненням підприємця чи фермера.

Цікавили землекористувачів і можливості додатково придбати чи орендувати нові площі. У цьому сприяють відкрита публічна кадастрова карта та земельні аукціони, йшлося у відповіді організаторів зібрання, проте вільних ділянок залишається вкрай мало. Це переважно яри чи заліснені території, проте і їх нині охоче розбирають у приватну власність громадяни, хто ще не використав своє право на безкоштовну приватизацію двох гектарів земель сільгосппризначення. До речі, незалежно від того, обробляється така земля чи ні, а податок сплачувати доведеться.

Фермери висловили бажання брати участь в аукціонах навіть на ті землі, що нині орендують великі «латифундисти», і пропонувати вищий відсоток оплати. Така конкуренція буде на користь і громаді, і власникам паїв, адже оренда може здорожчати.
Підсумок наради в СТГ такий – нею взято курс на чіткий облік ресурсів громади, які мають працювати на її добробут і розвиток. А партнерські відносини місцевої влади з бізнесом залежать від свідомості і розуміння кожного, що пливемо у спільному човні.

Є. Зима, фото автора

This slideshow requires JavaScript.