СИТУАЦІЯ ПОГІРШУЄТЬСЯ…

Із перших вуст

Стрімке зростання кількості підозр і встановлених випадків захворювання на коронавірус, сезонний сплеск ГРВІ приніс Варвинщині минулий вересень. Ситуація ускладнюється тим, що наразі у центрі первинної медико-санітарної допомоги, сімейні лікарі якого першими зустрічають хворих із подібними скаргами, майже немає спеціалістів на прийомі. Докладніше – у розмові з керівником центру Романом КОЛОДЕЖНИМ:

– Дійсно, захворюваність росте. Станом на 1 жовтня в районі налічувалося більше 70 хворих на COVID-19, всього з початку епідемії – більше 130 осіб уразив цей новий небезпечний вірус.

Наразі хворі на нього і два лікаря центру, один з них – повторно, ще один лікар на лікарняному з травмою, два – у відпустках. Якщо зважати на те, що у нас працюють три педіатри, чотири терапевти у селищі і ще два у Озерянах і Журавці, то ситуація критична.

Педіатри працюють, а от із сімейними лікарями проблема – один з лікарів відмовився дочасно перервати відпустку, інший невдовзі з відпустки виходить, але планує розраховуватися. У цій ситуації, незалежно від сфери обслуговування, не залишила людей без допомоги лікар Журавської медамбулаторії Наталія Володимирівна Калашнік, яка згодилася на відкликання з відпустки і обслуговує пацієнтів району.

Не все населення охоплене декларуванням, тож маємо щонайменше одну вакансію для нових спеціалістів, але залучити таких за нинішнього стану галузі, як відомо, непросто.

– Які категорії пацієнтів нині тестуються на наявність коронавірусу?

– Тестування виконується методами ПЛР та ІФА. За відповідним наказом МОЗ обов`язкове тестування у випадках підозрілих, імовірних – з ознаками ГРВІ, із встановленим діагнозом пневмонії. Також тестуються контактні особи, у яких з`явилися симптоми захворювання. На ПЛР-тестування направляються і ті, у кого позитивний результат тесту ІФА. Згаданий метод допомагає охопити ширше коло обстежуваних осіб.

– Чи розглядаються варіанти організувати прийом хворих з підозрою, які, як-то кажуть, температурять, окремо від інших пацієнтів?

– На жаль, навіть планування приміщення поліклініки не дає таких можливостей, немає окремих входів та боксів, та і на прийом доведеться залучати тих же медиків. Проте намагаємося принаймні розвести у часі таких пацієнтів, приміром, на рентген направляємо на визначені години тощо.

– Яка зараз ситуація із засобами індивідуального захисту для медиків?

– Досить напружена. Є невеликий запас, але його треба постійно поповнювати. Очікуємо чергову допомогу від Варвинської ОТГ – центру виділено на такі потреби 20 тис. грн. Благодійних надходжень, відчутних у перші місяці епідемії, наразі майже немає.

– Які рекомендації варвинцям, аби вберегтися від вірусу?

– Вони всім вже добре відомі: ретельна особиста гігієна, соціальна дистанція, маски у громадських місцях – вони не панацея, але зменшують загрозу. Слід уникати скупчень людей, дбати про імунітет, відпочинок, здоровий спосіб життя. Стежити за самопочуттям, а також за здоров`ям близьких, особливо літнього віку.

Якщо ж відчули симптоми хвороби, зателефонуйте своєму лікарю, він порекомендує, яким способом слід обстежитися, лікуватися. Огляд, в тому числі і вдома, може знадобитися на 7-10 день, якщо пацієнт має якісь ускладнення. В залежності від стану хворого лікування відбувається амбулаторно чи в умовах стаціонару. Після виклику швидкої приймається рішення про госпіталізацію. Вона показана для тих, у кого важкий перебіг хвороби або осіб з груп ризику: із серцево-судинною і легеневою патологіями, з нирковою недостатністю, аутоімунними хворобами, тяжкими алегічними захворюваннями та імуносупресивним станом.

– Відомо, що щеплень від коронавірусу немає, але сезон захворюваності могла б полегшити вакцинація від грипу. Як людина, яка хотіла б щепитися, може це зробити?

– На жаль, вакцин проти грипу центр не отримує централізовано. Хоча у такий період було б добре здійснювати щеплення хоча б груп ризику – медиків, вчителів та ін. Їх можна замовити і придбати в аптеках, які мають необхідні умови для реалізації вакцин, а на базі центру наші спеціалісти можуть виконати таку маніпуляцію.

Записала Є. Зима

Станом на 5.10, за даними обласного лабораторного центру, на Варвинщині налічувалося 75 хворих, з них 2 лікуються в умовах стаціонару. З початку спостережень захворіли 148 осіб, в т.ч. 6 дітей, 7 медиків, 67 – одужали, 6 – померли. Виконано близько 1300 ПЛР-досліджень.