У СВІТІ МУЗИКИ НАДІЙНИЙ ПРОВІДНИК

1 жовтня – Всесвітній день музики, 4 – День працівників освіти

Ось уже більше як пів століття дбайливо ростить, плекає юні таланти Варвинська дитяча музична школа – знаний в районі і за його межами позашкільний навчальний заклад. Чуйні руки педагогів вміють не тільки винайти перли дитячих нахилів, а й розвинути їх, дати поштовх для самостійного росту. Багатьом своїм вихованцям музшкола дала путівку у доросле і самостійне життя – вони стали професійними музикантами, співаками, викладачами. Чимало випускників, які не пов’язали себе з професійним мистецтвом, беруть сьогодні активну участь у художній самодіяльності, культурно-мистецькому житті громади. Учні і викладачі є постійними учасниками культурно-мистецьких заходів. Вихованці гідно представляють свій заклад на багатьох обласних конкурсах і фестивалях та досягають успіхів.

Що й казати, тягнуться діти до мистецтва. Нині тут навчається близько 137 вихованців. Їх навчають наразі одинадцять викладачів та концертмейстер Ірина Паляничко. Викладачі по класу фор­тепіано – Лариса Левенець, Світ­лана Срібна, Світлана Ле­вун, Олена Овдієнко, Оксана Лу­­ка­венко, Оле­на Гон­ча­рен­ко, акор­де­она, баяна – Петро Виш­не­­­вецький та Сергій Жу­рав­льов, скрипки – Лілія Кос­тюк, ударних ін­­струментів – Володимир Пі­ген­ко, а ще хо­­реографії – Ва­лерія Ма­лан­чук і вокалу – Олена Гончаренко.

Цей навчальний заклад заслужив любов вихованців, шану батьків та авторитет у селищі. Велика роль у цьому й директора школи Олени Гончаренко, котра радо поділилася всіма гранями свого творчого життя, розповіла про власні стежки мистецької долі читачам нашої газети.

Сфера зайнятості Олени Гончаренко — музичне мистецтво. Вона – викладач по класу фортепіано та вокального ансамблю дитячої музичної школи. Любов до звуків і мелодій у неї тривалістю майже в ціле життя. Як пригадує тепер Олена Миколаївна, колись, навчаючись у другому класі Гнідинцівської школи, записалася до філії Варвинської музичної школи у Гнідинцях.

– Навчатись гри на фортепіано я ходила у школу з великим бажанням, дуже любила імпровізувати, це мене надихало, підносило настрій. Але більше мені подобалося все ж співати.

Коли почала займатися в музичній школі, їй батьки купили нове фортепіано, в ті часи неабияка для сільської родини розкіш. Відтоді вона не розлучається з улюбленим інструментом. А в музику закохалася іще більше, і особливу роль у цьому відіграла її талановитий викладач Оксана Тесля. Зростала Олена в багатодітній родині, де крім неї виховувалося ще четверо сестричок. По закінченню школи, до речі, із срібною медаллю, вступила до Чернігівського музичного училища, на кафедру хорового диригування. Після насиченого і яскравого періоду навчання Олена Миколаївна повернулася в місця свого дитинства і юності — на рідну Варвинщину, де у 2004 році розпочала трудову біографію у музичній школі, в якій успішно колись навчалася й сама. Заочно здобула вищу освіту в Київському національному педагогічному державному університеті.

В цей же період Олена Гончаренко отримала пропозицію руки і серця, так що невдовзі вийшла заміж, згодом народила доньку, а пізніше – синочка. Отже, нашій гарній героїні нарису судилося рано здобути освіту, створити сім’ю і зайнятися такою омріяною й улюбленою справою. Вона день за днем стала навчати дітей мистецтву гри на фортепіано та вокалу, невтомно передаючи їм вміння, які здобула сама. А разом з ними любов до музики, до інструменту, співу, до великого і вічного.

Трудиться вона творчо і з ентузіазмом ось уже 16 років, останні два з них – директором музшколи. Завжди щира і привітна, вона ділиться з дітьми своїми знаннями та уміннями, вчить їх йти до своєї мети і ніколи не втрачати віри в себе.

Кваліфікаційний рівень Олени Гончаренко, її чудові вокальні дані, викладацький і виконавський талант, уміння підібрати «ключик» до кожної дитини, розкрити її здібності й можливості дозволяють педагогу давати учням грунтовну підготовку і не тільки в межах навчальної програми, розширювати їх музичну ерудованість. Крім основ академічного співу, діти вивчають особливості виконання народних пісень, естрадного вокалу.

Під її вмілим керівництвом зростають талановиті діти – переможці багатьох співочих фестивалів та конкурсів. Серед її обдарованих випускників і учнів, яких вона якийсь період навчала, викладач музики в Журавській школі Михайло Мусіяка, солістка Тетяна Степурко, талановиті гнідинцівські вокалісти Олександр Порядинський та Вікторія Марйоха.

Вона керує ансамблем «Перлина», котрий регулярно бере участь у обласних конкурсах і, як правило, повертається звідти з відзнаками. Паралельно близько семи років керує хором Гнідинцівського ГПЗ, який відомий не лише у нас в районі, а й далеко за його межами та неодноразово здобував перемоги в різноманітних мистецьких заходах і конкурсах.

Активна, приязна, щиро захоплена своєю роботою в школі мистецтв, Олена Миколаївна і сама бере участь у різних концертах, нерідко – разом з чоловіком Володимиром Лисенком, відомим у Варві вокалістом та викладачем музики ліцею №1. До речі, цей творчий тандем зародився саме на варвинській сцені. Нині подружжя є учасниками церковного хору «Варвиця». Їх донька, третьокласниця Аліса, теж навчається в музичній школі по класу скрипки та ударних інструментів, гарно співає, займається танцями, бере участь в художній самодіяльності Варвинського будинку культури. Чотирирічний синочок Даня, за словами мами, вже теж проявляє інтерес до музики.

Крім Олени Миколаївни в родині Гончаренків ще двоє педагогів – найстарша сестра Ірина – вчитель початкових класів ліцею №1, Оксана – вчитель фізкультури в Івківцях Прилуцького району, наймолодша Маринка отримала диплом вчителя історії, проте за фахом не працює.

1 жовтня відзначається Міжна­родний день музики, а в першу неділю цього місяця ми вшановуємо й працівників освіти. Тож сердечно вітаємо Вас, Олено Миколаївно, та усіх викладачів з цими святами і бажаємо не тільки успішно вчити, а й не припиняти вчитися. Вчіться ловити моменти радості, схоплюйте хвилини щастя і насолоджу­йтеся всім тим, що відбувається навколо вас. Бажаємо успіхів на вчительських теренах, терпіння і безмежної мудрості. Станьте для ваших учнів не просто майстром, а й порадником, підтримкою, прикладом і просто другом! І нехай робота дарує вам усім тільки позитивні емоції та гарний настрій.

Наталія ПАЛЯНИЦЯ,
фото автора і з сімейного архіву