Із засідання колегії РДА і комісій районної ради
21 грудня у ході підготовки заключної сесії року, як і зазвичай, бюджетної, відбулося спільне засідання колегії райдержадміністрації і постійних депутатських комісій районної ради, адже їх основна тематика теж була спільна – ухвалення районних бюджету та програми соціально-економічного розвитку на 2019 рік. Зібрання вели голови районного самоврядування і виконавчої влади Петро Бакуменко та Любов Доля, інформували та взяли часть у обговоренні запропонованих рішень фахівці цих органів, керівники установ і територіальних грормад, депутати райради.
Презентуючи ключові тези основної програми життєдіяльності району на майбутній рік, перший заступник голови РДА Володимир Левадний нагадав колегам, що за обласним моніторингом районів за 9 міс. року Варвинщина утримує перше місце, яке, найімовірніше, буде за районом і за підсумками року. Його визначають економічна ефективність і фінансова самодостатність громад, інвестиційний розвиток тощо. У 2019-ому очікуються такі орієнтири: на 885 млн грн буде реалізовано промислової продукції, десь на 380 млн – сільськогосподарської; інвестицій буде залучено 1,5 млрд грн; 1000 м кв. житла буде здано в експлуатацію; середня зарплата сягне 12 тис. грн (найвища в області).
Ложка дьогтю до оптимістичної картини прогнозованих показників – статистика чисельності населення: наступного року очікується 15,1 тис (7,6 – у селищі Варва), лише з 2017-го року нас стало менше майже на 700 осіб. На негативній тенденції – згортання тваринницької галузі у найбільшого сільгоспвиробника району – «Дружбі-Новій», акцентував увагу колег Петро Бакуменко. Депутати ж вкотре говорили про відсутність сівозмін на полях агровиробників (поволі перетворюємося на соняшниковий «клондайк»), застосування отрутохімікатів з порушеннями правил, виснаження земель тощо. Не варто забувати, що становище промислового флагмана району – ГПЗ, залишається хитким.
Зважаючи на те, що з утворенням ОТГ районний бюджет суттєво збіднів, пріоритет у роботі районної влади – залучення на розвиток інфраструктури державних коштів, зазначив В.Левадний. Так, до пререліку об`єктів програми соцекономрозвитку включено будівництво медамбулаторії у Журавці (4,4 млн від держави, майже 500 тис. – район), реконструкція Журавської ЗОШ (заміна даху, утеплення фасаду, заміна вікон і дверей, проект на 13,2 млн, потрібно передбачити не менше 1,3 млн місцевого співфінансування), ремонт вул. Вороного (завершення робіт, близько 2 млн) і проблемного мосту (3 млн), капремонт внутрішніх санвузлів будинку культури (більше 300 тис.) – теж все це у Журавці.
Грантовими іноземними коштами планується добудова 30-квартирного житлового будинку у селищі (близько 20 млн). Планується капремонт опалення у будівлі управління соцзахисту і терцентру, де цього року замінено котел, близько 400 тис. грн потребує реконструкція спортзалу у Остапівці.
У дорожньому господарстві очікуються ремонти доріг до Гнідинець (400 м), Остапівки (ділянка біля заводського парку готової продукції), у Богданах – в межах села.
Як наголосив голова райради, слід акумулювати з місцевих бюджетів близько 2 млн на придбання житла медикам (4 квартири).
Яким очікується районний бюджет наступного року, інформувала начальник фінансового управління РДА Оксана Гмиря. Його доходи складуть 95 млн (власні надходження – 26 млн, решта – державні й обласні галузеві субвенції, відшкодування пільг і субсидій тощо). На його формування цьогоріч мають вплив децентралізаційні процеси у районі – селищна громада діє вже рік, отриману медичну дотацію передає у райбюджет, у очікуванні створення Озерянська, проте держбюджетом вже нині їй передбачено освітню й медичну субвенції (відповідно 5,5 і 1,3 млн), тож питання утримання установ майбутньої громади потребує законодавчого врегулювання.
Близько 10 млн. грн протягом року слід залучити на утримання районних установ із бюджету Варвинської ОТГ, де наразі таке співфінансування передбачено у сумі 1,7 млн (потреба 3 міс.), зазначила О. Гмиря.
Детальну викладку, як буде розподілено видатки між галузями і установами, доповідачка підсумувала так: потреба коштів на утримання бюджетної сфери по районному бюджету становить 47 млн (із десятимільйонним запитом до селища включно), нестача коштів наразі складає 19 млн грн. (п`ять місячних фондів оплати праці). Бракує коштів і на енергоносії та інші видатки.
Хоч ситуація з райбюджетом і не вельми оптимістична, проте вихід з неї, як і у році попередньому, районні управлінці вбачають у бюджетному плануванні, пошуку взаємодії з ОТГ, у залученні додаткових власних резервів і державних коштів. Як зазначила голова РДА Любов Доля, на проблемні питання завжди реагує обласна державна адміністрація.
Обговорили на засіданні й запропоновані до затвердження районні програми: тероборони, пожбезпеки, протидії туберкульозу і цукровому діабету, місцевих стимулів для медиків (зокрема, щодо придбання житла) тощо; спільні розпорядження голів ради і РДА, що стосувалися фінансових питань у міжсесійний період; поточні зміни до бюджету-2018; земельні питання – затвердження нормативно-грошової оцінки земель, які перебувають в оренді.
За зверненням Антонівської сільської ради щодо передачі їй будівлі амбулаторії вирішено так вчинити із усіма сільськими медзакладами; перейменування відповідно до законодавства гряде у школах району (на заклади загальної середньої освіти); сектор освіти ініціює передачу Варвинській ОТГ новобудови – міні-поля зі штучним покриттям, замовником якого до завершення робіт залишався район, а також майна оздоровчого табору «Сонечко».
З усіх означених питань рішення ухвалить сесія райради, котра планується на 28 грудня.
Є.Зима, фото автора.