Село у ювілейному вінку

Відзначено 400-річчя першої згадки про Журавку і День села

Журавка завжди вміє здивувати своєю неповторною особливістю. Тут вже давно перестали кивати на економічні труднощі, їх вирішують спільно і таким чином продовжують добрі традиції одного з найбільших сіл Варвинського району.

11 серпня журавчани відзначили 400-річчя з дня першої писемної згадки про своє село. У свій день народження Журавка зустрічала господарів і гостей якоюсь особливою охайністю і квітами на центральній площі. Незважаючи на цьогорічну спеку, квіти на клумбах ніби й не відчувають її. Вони – свідчення працелюбності журавчан.

А розпочався ранок того дня у Журавці на місцевому стадіоні спортивними змаганнями з футболу, які проводилися за підтримки Аграрної партії. В них взяли участь чотири команди – «Динамо» з Гнідинців, команда із Світличного, і дві журавські команди «Удай» та «Журавка-2». Призерів спортивного турніру відзначено під час урочистостей медалями, дипломами, м’ячами, а команді-переможиці вручено кубок. Церемонію нагородження провели сільський голова Оксана Теслицька та голова Вар­винського районного осередку Аг­рар­ної партії Роман Потапов. Отож, третє місце у змаганнях виборола гнідинцівська команда «Динамо», друге – «Світличне», чемпіонами стали господарі поля – команда «Удай».

 

This slideshow requires JavaScript.

А за кілька годин до початку свята площадка біля будинку культури була заповнена ігровими надувними гірками, різними батутами, автівками, велосипедами та іншими розвагами для дітвори. Все це принесло неабияке задоволення наймолодшим жителям села та їх батькам, бо саме останні, прийшовши до будинку культури, брали дітей і вели туди, куди ті забажали, розважатися.

«З глибини віків несе свої води тихоплинний Удай. Розлогі поля, могутні зелені ліси, багаті на тварин та птахів, і вся ця природна краса не могла не привернути увагу людини. І так на лівому березі річки виникло стародавнє поселення, про що свідчать залишки Журавської стоянки X-XII тисячоліть до н.е.

Минали роки, з’являлися та зникали нові покоління людей. Та не могли люди покинути цю красиву місцевість – ліс, річку, родючі землі. Так з часом люди почали жити осіло. Тож перша згадка про село датується 1618 року», – такими словами ведучої Оксани Микитченко розпочалися урочистості з нагоди святкування 400-річчя села Журавка.

Далі вона розповіла про історію створення і розвитку Журавки, віддала належне діяльності сільських голів, які доклали багато зусиль для розбудови села і дійсно заслуговують найвищих слів похвали. Це Дмитро Микитович Квас, Петро Григорович Васильченко, Дмитро Чміль, Володимир Панасович Магда.

Журавка може пишатися й тим, що тут народжуються і зростають покоління талановитих і працелюбних людей, які змінюють її обличчя. Серед них відомий всьому світові академік, математик Георгій Феодосійович Вороний, український хірург, доктор медичних наук, професор Юрій Юрійович Вороний, український політичний діяч, посол України, депутат Верховної Ради УРСР 10-12-го скликань Во­ло­димир Іванович Желіба, депутат обласної ради, ректор Чернігівського об­ласного інституту підвищення педа­гогічної освіти ім. К.Д. Ушинського Во­лодимир Миколайович Тандура, ди­­ректор радгоспу “Журавський” Воло­димир Панасович Магда, майстри спор­ту Роман Потапов, Олександр Ан­то­ненко, Ігор Нечай, Роман Мовчан, Ігор Скакунов, Микола Булах та ще багато–багато інших, які приклали максимум зусиль, таланту і навіть здоров’я для добробуту села.

Пам’ятають у селі і про трагічні події Другої світової війни. Тоді на захист країни стали 780 журавчан, 298 з них нагороджені орденами та медалями, 454 односельчан не повернулися додому. Тож присутні вшанували пам’ять про тих, хто не повернувся з воєнних доріг, померлих в роки голодомору хвилиною мовчання та покладанням квітів до підніжжя пам’ятних знаків.

Напередодні святкування 400-річчя Журавки виконавчим комітетом сільської ради було проведено конкурс на створення офіційної символіки сільської громади. Тож на святі журавчанам презентували герб Журавської громади, розроблений Романом Потаповим, а автора нагородили Почесною грамотою і грошовою премією, яку він передав школі для придбання сучасної дошки.

Урочисту частину свята своїми щирими вітаннями продовжила очільниця села Оксана Теслицька. Вона привітала односельців із ювілейним Днем села і побажала усім міцного здоров’я, щастя, добра, достатку, миру, щедрої долі і наснаги в усіх справах. Також Оксана Віталіївна висловила дяку меценатам проведення свята – ТОВ «Журавка», депутату обласної ради, голові обласної організації Аграрної партії Сергію Гайдаю, голові Чернігівської обласної організації Радикальної партії Олега Ляшка Олегу Авер’янову, народному депутату України Олександру Кодолі, козакам Прилуцького козацького полку, директору СТОВ «Батьківщина» Миколі Дмитренку, і вручила святкові короваї, подяки та пам’ятні подарунки їхнім представникам. Не залишилися осторонь святкування і місцеві приватні підприємці, за що їм також висловили дяку.

Далі до жителів села-іменинника звернулися поважні гості: заступник голови районної ради Віталій Хажанець, помічник депутата обласної ради, член виконкому обласної організації Аграрної партії України Микола Гайдай, генеральний директор заводу «Пожмашина» Олег Борщ, депутат районної ради від Радикальної партії Олега Ляшка Вікторія Полянна, речник Прилуцького козацького полку Владислав Дзюба, президент благодійного фонду ім. Г.Ф. Вороного Ольга Оберемко. Вони щиро вітали присутніх зі святом села та бажали журавчанам усіляких гараздів.

Вітальну листівку від народного депутата України Олександра Кодоли зачитав його помічник Олексій Пірковський, а також вручив сертифікат на 100 тис. грн для придбання дитячого майданчика.

Із теплими словами до своїх односельців звернувся директор ТОВ “Журавка” Віктор Свинар і передав ві­тання від директора «Галс-Агро» Сер­гія Кравчука та його заступника по Чернігівській області Павла Пус­товойта. А також, як і годиться на ювілеях, вручив подарунки: сільській раді – коровай і телефон, будинку культури – вентилятор, школі – м’ячі, амбулаторії – тонометр, дитячому садочку – килимові доріжки.

Із привітаннями від академії наук України та інституту математики Національної академії наук України виступила головний науковий співробітник Центрального державного архіву громадських об’єднань України, докторант Національної академії наук України Вікторія Горєва.

А потім розпочався час нагород. Важко перелічити кількість грамот, грошових премій і квітів, які того дня вручали сільський голова Оксана Теслицька своїм землякам разом із директором заводу «Пожмашина» Оле­гом Борщем та депутатом районної ради від Радикальної партії Олега Ляшка Вікторією Полянною. Зокрема, ними потішили найстарших жительок села Ганну Олексіївну Редьку та Ганну Петрівну Косенко, які цьогоріч відсвяткували своє 97-річчя; найменшу журавчаночку – Вероніку Проценко; матерів, які мають високе звання «Мати-героїня» – Любов Степанівну Луць та Лідію Іванівну Самойленко; подружню пару Миколи Васильовича та Любові Андріївни Гнідашів, які бережуть своє сімейне вогнище ось вже більше 64 років. У номінаціях «Трударі села» нагороджено фельдшера вете­ринарної медицини Марію Комісарук, трак­ториста Віктора Ша­повала, верстатника Миколу Ха­рен­ка; «Соціально-ку­­льтурна сфера» – аку­шерку Катерину Жи­лу, заступника дирек­тора з виховної роботи Журавської ЗОШ Віру Оленіч. За участь у виставці-ярмарк­у нагоро- джено майстринь-рукодільниць Віру Кузьменко, Світлану Білоног, Іло­ну Огієнко, Олену Ма­щалкіну, Тетяну Шо­кало, Валентину Ро­фаль, Наталію Б­о­ро­вик, Антоніну Шам­сун­дінову, Галину Сич з Прилук, Анатолія Лазоренка з Макіївки, членів гуртків «Бісерне сяйво» та «Чарівна нитка», що діють при Варвинській районній раді ветеранів війни та праці, а також її голову Марію Качаєву. А ще багата Журавка на квіти. Та найбільше їх виростила Катерина Квас, яку й визнано кращою «квітникаркою села».

Також на святі добрими словами та музичними дарунками при­вітали воїнів-односельців, на чиє життя випало нелегке випробування війною – воїнів АТО, яких у Журавці 23, і 13 воїнів-інтернаціоналістів, багатодітні родини, яких на території села налічується 23. Вся громада пораділа й за чотири подружні пари, які цьогоріч стали на весільний рушничок, і п’ятьом новонародженим малятам.

Церемонія нагородження чергувалася з виступами артистів художньої самодіяльності, про яких написати замало: потрібно лише особисто бачити і чути цих самобутніх артистів, серед яких що не людина – то талант. Присутні захлиналися насолодою від якісної музики і виконавської майстерності, а відтак – вибухали оплесками після кожного номера.

По закінченню урочистої частини День села продовжився показовим виступом спортсменів Журавської школи по дзюдо (тренер – кандидат у майстри спорту Максим Мовчан), Міжрайонним фестивалем народної творчості “Журавське перевесло”, в якому взяли участь творчі колективи Журавського, Срібнянського, Антонівського, Гнідинцівського, По­ди­щанського, Варвинського, Світ­лич­ненського, Калиновицького, Ли­но­вицького, Новогребельського, Озе­рян­ського будинків культури.

Також під час святкування Дня села проводилися екскурсії у шкільному краєзнавчому музеї, безпрограшна лотерея, журавчани і гості могли насолодитися різними смаколиками на святі їжі.

Заключне слово в грандіозній події традиційно “взяли” пригощання безкоштовним кулішем від козаків Прилуцького полку. Ну, а кому не вистачало безкоштовного частування, змогли збагатити застілля крамом із виїзної торгівлі, організованої спеціально до свята.

А щоб скинути зайві калорії, для святкуючих було організовано дискотеку, в якій брали участь як молодь, так і представники старшого покоління, які в деяких танцювальних «па» могли дати фору своїй молодій зміні. Проводили святкову дискотеку Агенція свят «Дядя Федор» з м.Прилуки, а також спеціальний гість програми діджей Тамплієр, за фінансової підтримки Прилуцького козацького полку.

Коли на сільські пагорби почали спадати сутінки, небо спалахнуло різнокольоровими феєрверками.

Н. ПАЛЯНИЦЯ,

фото автора та з інших джерел