Реальний шлях до залучення молодих лікарів

 

У районній раді

9 серпня у ході підготовки серпневої сесії відбулося спільне засідання постійних комісій Варвинської районної ради за участю представників РДА, її підрозділів і бюджетних установ. Одним з ключових питань на сесію виноситься дофінансування нагальних потреб бюджетних установ за рахунок перевиконання райбюджету за півріччя, зазначив голова ради Петро Бакуменко, відкриваючи засідання. Хоча, з огляду на суму – 2,5 млн грн, що дещо менше очікуваного, всі прохання закладів у проект рішення про зміни до бюджету не закладено, проте найтерміновіше враховано – зазначив він. Зокрема, заробітна плата у бюджетних установах району забезпечена принаймні до половини жовтня, закладено інші першочергові видатки: підготовка шкіл до початку навчального року, установ – до опалювального сезону, видатки на енергоносії, котрі, як відомо, знову зростуть (газ для установ коштуватиме 11,6 тис. за 1 тис. м3).

До нагальних видатків віднесено поточний ремонт даху Журавської ЗОШ – більше 100 тис. грн, у перспективі тут планується його заміна на шатровий – за участю державного фінансування, отож розпочато проектування. На 50 тис. грн буде придбано котел для приміщення терцентру соцдопомоги одиноким непрацездатним громадянам, а от масштабніший ремонт у його приміщенні за браком коштів наразі відтерміновано.

На сесію виносяться зміни до програми місцевих стимулів для медичних працівників та положення про службове житло – нарешті реальний крок до вирішення проблеми залучення молодих лікарів у район. Як відомо, більшість місцевих лікарів – поважного віку, чимало посад, вкрай потрібних, – вакантні (хірург, терапевт, анестезіолог і ін.). Отож голова ради давно спонукав колег-управлінців не просто журитися з цього приводу, а й вжити дієвих заходів для залучення кадрів. Для іногородньої молоді головне не тільки працевлаштування, а й житло, відтак програмою вже на 2018 рік планують передбачити 800 тис. грн на придбання службових квартир, всього на найближчі роки – більше 2 млн. До речі, купувати квартири лікарям сподіваються в складчину із селищним і сільськими бюджетами, адже й обслуговуватимуться мешканці всіх громад. Очікується, що три квартири буде придбано для ЦРЛ, дві – для – центру первинної медико-санітарної допомоги.

Як зазначив головлікар ЦРЛ Юрій Полонець, певні напрацювання у цьому плані є – у Варву готова приїхати молода родина медиків, а це вже два спеціаліста. За ініціативою адміністрації райлікарні, до програми додано видатки на оплату навчання інтернів-контрактників (30 тис. на рік на одну особу) – з умовою, що такий випускник відпрацює 5 років за угодою у нас в районі.

У ході комісій районні обранці схвально поставилися до старту такої ініціативи, адже кадрова проблема у місцевій медицині відчутна кожному з нас. Наскільки важливо заохочувати молодь житлом, зазначив і головлікар центру первинної медицини Володимир Панченко, нагадавши, що вік терапевтів, до котрих найперше звертаються люди, – здебільшого поважний, але фахівці трудяться, бо просто ніким замінити. Отож важливо передбачати кадровий резерв.

У низці інших районних програм, котрі потребують оновлення чи додаткового фінансування, обговорювали програму соцзахисту окремих категорій населення. Так, нею передбачається матеріальне заохочення з райбюджету для учасників навчань резервістів (нещодавно такі відбулися у Гончарівську).

Депутати попередньо ознайомилися зі звітом про виконання районного бюджету за півріччя та спільними розпорядженнями голів ради і РДА щодо фінансування бюджетних потреб у міжсесійний період. Доходи за вказаний період сягнули 107 млн грн, видатки – із резервом попереднього року на мільйон більше. Перевиконання власних надходжень – 119,3%.

Серед інформації щодо спільних розпоряджень було озвучено, що майже 250 тис. грн з держбюджету народним депутатом О.Кодолою спрямовано на сучасні зупинкові комплекси для Мармизівки, Журавки, Світличного. У Журавці з`явиться і дитячий майданчик на 100 тис. грн. За наслідками роботи депутатської комісії у Журавській школі профінансовано придбання варочного котла та плити для шкільної їдальні. Додаткові кошти планується на вікна у початковій школі Озерян, теплий туалет – у Остапівській.

Але не тільки приємні новини має нині освіта району. На сесію може постати питання реорганізації Антонівської ЗОШ у початкову, адже, як зазначив завідувач сектору освіти РДА Володимир Кутовий, станом на серпень до мінімальної кількості учнів – 25 школярів, аби заклад фінансувався освітньою субвенцією, бракувало одного першачка. Чи змобілізується село, навчальний заклад, аби буквально за лічені дні відвернути реорганізацію вже цьогоріч, покаже районна сесія і Першовересень у селі. До речі, навіть з тих діток, хто обліковується у селах у дошкільний період, потім чимало за рішенням батьків вирушає у варвинські заклади, села поволі і неухильно старіють.

Обговорюючи поточні проблеми району, вкотре звучала наша злощасна макіївська дорога – київські ворота нашої Варвинщини. Дорога державного значення, але державою забута. Сподівань на кошти з держбюджету немає, зазначив голова Петро Бакуменко, тож нині веде діалог із сільгоспвиробниками, аби за їх допомоги господарським способом залатати найбільші «катакомби». Цю ініціативу депутати підтримали, додавши, що саме зерновози-багатотонники доруйновують рештки місцевих доріг. Якщо дієвішого способу вирішити проблему немає, люди не відкидають останнього «аргументу» – перекривати шляхи.

Хотіли б районні депутати поспілкуватися і з представниками селищної ОТГ – навіщо ще один, дублюючий апарат, чому підвищуються місцеві податки, які роботи тривають на Удаї тощо. Звучали критичні репліки і щодо ситуації довкола озерянського ставка, де не раді «іногороднім» рибалкам. Словом, багатовекторність влади на місцях порядку і злагоди у суспільстві не додає.

З питань порядку денного, обговорених на спільному засіданні комісій, рішення ухвалюватиме сесія. Їх набралося зо півтора десятки – в тому числі організаційні, майнові, земельні.

Є. Зима,

фото Л. Шведюк