Навчання є невід’ємною частиною життя кожної людини. Завдяки знанням людство досягло сучасного розвитку. Саме завдяки здатності навчатися ми досягаємо успіхів у житті. Якщо школа дає обов’язкові знання, то в позашкільному закладі дитина розкриває свої таланти і обдарування, реалізовує свій потенціал.
Варвинський центр дитячої та юнацької творчості – це дивовижна країна дитячих мрій, яка існує вже більше 50 років. Для кількох поколінь варвинців роки навчання чи роботи у цьому закладі стали визначальними у їх житті. З ним пов’язані найтепліші та найяскравіші миті дитинства, кращі роки творчого пошуку й становлення кожного вихованця. Історія позашкілля Варвинщини є яскравим прикладом поєднання досвіду та новаторства, плідної співпраці дітей та дорослих, пошуку цікавих ідей, створення неповторної атмосфери. До цієї знаменної дати ЦДЮТ йшов довгою дорогою наполегливої праці багатьох поколінь досвідчених, творчих і талановитих викладачів.
У кожного закладу є своя біографія. В одних вона вміщується на півсторінки шкільного зошита, а історія позашкілля району – це 50 незабутніх, дивовижних років. Перша згадка про заклад під назвою Будинок піонерів датується 1968 роком. Тоді тут діяло кілька гуртків естетичного, спортивного та технічного спрямування. У 1992 році Варвинський районний Будинок піонерів та школярів перейменували у районний Будинок школярів. А в минулому році, перейшовши в підпорядкування Варвинської громади, змінив назву на Центр дитячої та юнацької творчості.
50 славних років! Це близько 50 тисяч занять, тисячі вихованців та кілька сотень керівників гуртків. А ще 8 директорів закладу, які очолювали його в різні роки, – Лариса Павлівна Ушакова, Ганна Дмитрівна Химуля, Марія Микитівна Качаєва, Ольга Миколаївна Бутенко, Тетяна Миколаївна Хажанець, Галина Володимирівна Леонова, Світлана Геннадіївна Кисіль. Нині закладом вже більше двох десятків літ керує Наталія Михайлівна Павлова. На сьогодні ЦДЮТ – складний і потужний механізм, де активно проводять дозвілля більше 400 дітлахів від 6 до 17 років. Багато гуртків збереглися і ведуть роботу в новій якості. Сьогодні це танцювальні колективи «Барбарики», «Краплинка», «Терпсихора», гуртки бісероплетіння – «Фантазія», «Перлина», «Веселкова майстерня», гуртки паперопластики – «Маленькі майстри», «Майстерня талантів», гуртки «Обдаровані ручки», «Чарівна ниточка», «Акварель», «Талановиті пальчики», «Умілі руки», клуб дозвілля «Веселка», гурток вокального співу, іноземної мови, туристсько-краєзнавчий клуб «Ніка», шаховий гурток, баскетбольний, «Джура».
А погожого, сонячного весняного дня, 22 травня, Центр дитячої та юнацької творчості відзначав своє 50-річчя. Довгий і славний шлях позашкільного закладу позначився багатьма пам’ятними подіями і невтомною працею творчого цілеспрямованого колективу, який виховав не одне покоління талановитих дітлахів.
А розпочали святкування з відвідин історико-краєзнавчого музею при клубі «Ніка», який відкрито на початку 2010 року. Керує музеєм великий ентузіаст своєї справи Олег Прима. Саме завдяки його наполегливості, ентузіазму і було створено експозиції цього музею, які розповідають про захисників Вітчизни у роки Другої світової війни і воїнів, які захищають цілісність та незалежність Вітчизни на сході України нині, тощо. Разом зі своїми вихованцями Олег Леонідович займається пошуковою роботою, туризмом, вивчає визначні пам’ятки рідного краю. Його вихованці є неодноразовими лауреатами і переможцями всіляких конкурсів на всеукраїнському та обласному рівнях. Плідна праця О.Л. Прими належно пошанована. Він відмінник освіти, має низку почесних грамот і подяк різних рівнів. А музею у 2016 році присвоєно звання «Зразковий».
Того дня до музею завітали його друзі та шанувальники, які висловили слова захоплень титанічною роботою, проведеною Олегом Леонідовичем і його вихованцями. Несподіваною приємністю для відвідувачів стала можливість побачити світлини із минулого. Кожне фото нагадало їм про прекрасні роки, про їхню творчу працю, про друзів, колег, колишніх вихованців, родичів та знайомих.
А далі всі дороги – далекі й близькі, зійшлися до однієї стежини, яка привела гуртківців, педагогів і гостей до оновленого і відремонтованого дитячо-юнацького клубу «Ритм», в приміщенні якого урочисто відзначили прекрасний ювілей – 50-річчя з дня заснування ЦДЮТ. Це була не просто зустріч, це було свято, наповнене спогадами, радістю, теплотою й любов’ю. У всіх колишніх присутніх директорів та методистів горіли очі та тремтів голос, а хтось розповідав крізь сльози, згадуючи роки праці у цьому закладі. Малиновий передзвін прожитих років звучав не лише в пам’яті, а й у серці кожного присутнього в залі.
Ведучі заходу Олег Прима та Валентина Каленіченко розповідали історію про весь пройдений шлях позашкільного закладу, починаючи з 1968 року.
Щиро вітала з ювілеєм присутніх директор ЦДЮТ Наталія Павлова: «Нам сьогодні вже 50, нам сьогодні іще 50. За цими роками криється праця величезної кількості людей, праця, яка переростає в безперебійний творчий процес, яка базується на спільній праці вихованця і вихователя, – говорила Наталія Михайлівна. – Навчання в нашому закладі викликає позитивні емоції, адже тут не ставлять оцінок, а вихованців оцінюють відповідно до їх здобутків, це те місце, де отримують відповіді на запитання, де вчать головному предмету, який називається «життя». І тільки тут кожна дитина має можливість розвиватися, самореалізуватися та зберегти в собі своє «я».
Розповідаючи про досягнення позашкілля, очільниця ЦДЮТ говорила безліч щирих і добрих слів на адресу селищної ради та її очільниці, котрі надають посильну фінансову поміч для центру, аби створювати належні умови для проведення занять. Саме завдяки їх постійному піклуванню формується імідж закладу, створюється затишок та комфортні умови для розвитку талантів та обдарувань вихованців, також гуртківці мають можливість приймати участь у всеукраїнських та обласних фестивалях і змаганнях. А з нагоди 50-річного ювілею та за багаторічну сумлінну працю, розвиток творчих здібностей вихованців Наталія Павлова вручила ветеранам позашкілля подяки КЗ «Центр дитячої та юнацької творчості» Варвинської селищної ради – Людмилі Скудній, Ганні Петрик, Зої Миколенко, Любові Хитрик, Григорію та Тамарі Сидоренкам, Ніні Посній, Валентині Щербині.
Було багато теплих вітальних слів та подарунків ювілярам від гостей свята. Очільниця громади Валентина Саверська-Лихошва, її заступник Тамара Дейнека та начальник відділу освіти, дітей, молоді та спорту Надія Редька у своїх виступах зазначали, що заклад позитивно впливав і впливає на підростаюче покоління та дав путівку в життя багатьом молодим людям. Вони бажали всім міцного здоров’я, упевненості у завтрашньому дні, благополуччя, твердої віри у те, що позашкільний навчальний заклад буде і надалі процвітати та займе достойне місце серед кращих закладів не лише району, а й області. Вони також виконали приємну місію і вручили нагороди кращим працівникам позашкілля: Подяку Міністерства освіти і науки України – заступнику директора з навчально-виховної роботи Олегу Примі, Подяку ОДА – директору закладу Наталії Павловій, Почесну грамоту селищної ради – керівнику гуртків Жанні Зуб, Подяку селищного голови – керівнику гуртка Ользі Вовчук, почесні грамоти відділу освіти, дітей, молоді та спорту селищної ради – методисту ЦДЮТ Світлані Бабенко, завідувачу організаційно-масовим відділом ЦДЮТ Олександру Трофименку, керівникам гуртків Валентині Каленіченко, Наталії Усик, Людмилі Ошурко. А центр дитячої та юнацької творчості отримав від гостей подарунки – музичне обладнання для озвучення та набір чашок.
Своїми спогадами про роки керівництва закладом поділились колишні директори Марія Качаєва та Ольга Бутенко, колишній методист Лідія Неділько та колишній керівник гуртка «Бригантина» Василь Скоромець.
Не забули згадати лагідними та добрими спогадами і тих, хто відійшов у вічність – О.Г. Чміля, М.П. Черненка, С.С. Максименка, О.П. Грузина, Є.Є. Коваленко, М.Н. Дубик, Т.І. Небрат, пом’янувши їх світлу пам’ять хвилиною мовчання.
З приязним вітальним словом до винуватців свята звернулася голова профспілки освітян району Світлана Кисіль, котра колись також була директором позашкілля Варвинщини. Вона вручила спільні почесні грамоти відділу освіти селищної ради та районної організації профспілки керівнику танцювальних гуртків Олені Мащенко та керівнику гуртків бісероплетіння Світлані Скнарь, а ЦДЮТ подарувала на згадку чайник.
Урочистості з нагоди 50-річчя позашкілля Варвинщини супроводжувалися гарним концертом. Виконавську майстерність продемонстрували солісти Анжеліка Арєф’єва, Григорій Сидоренко та його онучка Женя Стародубцева, Олег Мащенко, Даша Тупиця, дуети в складі Ангеліни Вовк та Вікторії Мацюк, Ірини Клименко та Ірини Матухно, хореографічними постановками порадували вихованці колективів «Барбарики» та «Терпсихора».
Це незабутнє свято відбулося за фінансової підтримки депутата обласної ради, заступника голови Аграрної партії України Сергія Гайдая, приватних підприємців Володимира та Ірини Небратів, Валерія Сушини, Ірини Старенченко, Тетяни Обидіної, Ірини Чепурко, Юрія Неділька.
Завершилося свято солодким короваєм та цукерками для всіх гостей.
50 років для позашкілля Варвинщини – це солідна дата, і ми можемо лише подякувати тим людям, які його зберегли, які дарували йому крила, не шкодували свого вільного часу, які люблять свою роботу, а особливо дітей-позашкільників.
Текст і фото Н. ПАЛЯНИЦІ