«ПЕРШ НІЖ ЩОСЬ ПРОДАВАТИ, ПОПРАЦЮЙТЕ, НАВЕДІТЬ ПОРЯДОК…»

Із сесії селищної ради

Минула жовтнева сесія селищної ради (24.10, до розгляду 26 основних питань) традиційно відкривалася земельним блоком. Як звучало невдовзі в їх обговоренні, мабуть, через плани нової влади країни щодо відкриття ринку землі і до місцевої мерії, котра у ході децентралізації влади набула повноважень розпоряджатися землями на її території, ще активніше посипалися заяви від громадян на отримання безкоштовних двогектарних паїв. Тільки напередодні зібрання таких, кажуть, зареєстровано зо дві сотні. Проте на згаданій сесії новими згодами на надання землі заявників не порадували, здебільшого ухвалювали рішення щодо виготовлення документації на ділянки, виділені раніше.

Депутат від Леляківського старостинського округу Віталій Неліпа наголосив радівцям, і земельній службі зокрема, що при вирішенні таких питань слід ретельніше працювати із тими громадянами, хто раніше користувався наділами, але не оформив право власності. У ході попередніх сесій низку ділянок у межах села Леляки, начебто необроблюваних в останні роки, передано новим власникам, а нині це викликало низку «міжусобиць» і невдоволення сільчан.

Врахувати зауваження при підготовці рішень обіцяв начальник відділу земельних відносин Є. Ігнатенко, проте наголосив: з 2012 року громадяни мають можливість приватизувати свої наділи, при набутті повноважень ОТГ інформувала землекористувачів про необхідність визначити правовий статус своїх наділів, якщо й надалі хочуть володіти ними.

Швидко, у робочому режимі затверджували необхідну документацію на раніше надані наділи, надавали дозволи на такі дії щодо ділянок під власними будівлями і городами в користуванні. Одній заявниці погодили відмову від ділянки в районі ІІ дамби, двом заявникам (В. Гарбар, С. Рокоча) розгляд заяв щодо надання землі безоплатно у власність відтермінували, адже претендують саме на людські городи у с. Леляки, на площі, котрі надаються учасникам бойових дій – на «Руді» у селищі.

За рішенням Чернігівського окружного суду було повторно розглянуто клопотання мешканця Варви В. Ворони про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність 2 га для ведення особистого селянського господарства, проте достатньої кількості голосів рішення знову не набрало. Як інформував загал представник земельної служби, заявник претендує на ділянку на території колишніх городів у «Мостищі». Наразі для попередніх користувачів збережено можливість приватизувати свої наділи. Якщо вони найближчим часом не скористаються таким правом, за пропозиціями депутатів, такі ділянки варто резервувати для учасників АТО.

Розгляд питання мав емоційний фінал. «Ось чому Україна не відбулася як держава», «Ви зробили суддю разом…» – прозвучало з однієї сторони. А з іншої: «Претендуєте на землю, яку варто зберегти за тими, хто гине…», «Коли землі всім не вистачає, досить 2 га на сім`ю. Дружина вже отримала…»

Того дня на аукціон спрямували право оренди земельної ділянки площею близько чотирьох «соток» по вул. Шевченка, 37а (поміж триповерхівкою-гуртожитком і будівлею магазину) – для обслуговування об`єктів торгівлі, термін 5 років, початкова орендна плата 5,2 тис. грн.

Далі ж послідував блок не просто організаційних питань, а навіть більше контрольно-організаційних, адже окремі з рішень стосувалися дієвішого депутатського контролю за коштами, діяльністю установ, благоустроєм громади, за підготовкою матеріалів на розгляд сесії тощо.

Низка запитань виникла у голови бюджетної комісії Віктора Гармаша до пропонованого на затвердження акту приймання-передачі нової гілки водогону і каналізаційно-насосної станції по вул. Шевченка, збудованих ще 2017 року, і зокрема: чому передачі на баланс КП не відбулося й досі, як зберігалося обладнання? Пояснення першого заступника голови О. Кального, схоже, не здалися депутатам переконливими, тож рішення відрядили на довивчення.

У ході дискусії – коли запанує порядок у підготовці рішень, витрачанні коштів тощо – звучало таке: чому комунальна щітка, придбана торік для прибирання тротуарів, одразу вийшла з ладу, чому для подрібнювача гілок так і не забезпечено належні умови електроживлення, відтак він ще не працює? Як зазначав Віктор Гармаш, цікава історія і у «мехруки», що колись придбавалася радою, згодом, через відсутність належної документації, автопідіймач продали, а тепер замовляємо його ж послуги… Словом, управлінському апарату ради є над чим працювати.

Ще з контрольних: створено тимчасову депутатську комісію для контролю за ходом реконструкції очисних споруд (голова – досвідчений технар, депутат В.Г. Небрат); затверджено положення: про порядок встановлення пам`ятних знаків і про порядок отримання та використання благодійної допомоги для потреб громади і установ. Відтак, зроблено черговий крок від «ручного» керування до колегіального.

А найгостріше відбулося обговорення звіту керівників бюджетних галузей про підготовку закладів соціально-культурної сфери до роботи в осінньо-зимовий період, ініціював який своїм депутатським зверненням теж В. Гармаш. Зокрема, вказав на те, що у низці ключових освітніх установ не було вчасно увімкнуто опалення, що спричинило недотримання температурного режиму у закладах і численні нарікання варвинців, чиї діти їх відвідують – мерзнуть, хворіють.

Дійсно, як пояснювали спеціалісти, відповідальні за старт опалення, цьогоріч звичні проблеми з під`єднанням газу подвоїлися зі встановленням передавачів показників лічильників. Вже у ході підключення виявилася невідповідність попереднього лічильника новому обладнанню у ЗДО «Джерельце», вийшов з ладу лічильник після пуску опалення у першому ліцеї. Голова особисто рушила з «одісеєю» владними кабінетами. Лише два заводи на всю Україну лагодять такі прилади, лише один метролог на шість районів регулює нове обладнання і його повсюдно ждуть, як Бога. Щоб врегулювати документальні нюанси, слід у «газовому» жити…

Депутат В. Неліпа у ході сесії теж вказав на необхідність відповідальніше планувати опалювальний період у закладах освіти, зокрема, перш ніж замовляти обсяги вугілля для Леляківського дитсадка, де розміщено й початкову школу, слід було точно облікувати залишки попереднього року, продумати доставку і зберігання.

Тривалим було й обговорення штатних розписів освітніх закладів (корегування кількості посад відповідно до кількості дітей), що вкотре засвідчило: є необхідність у досесійний період ретельніше і у взаємодії з депутатами готувати проекти.

Дискусія із питань старту опалення вдалася тривалою, гострою, часом на підвищених тонах. Стишити їх і з розумінням ставитися один до одного, спільно – депкорпус разом із радівцями, з колективами установ – працювати над вирішенням спільних проблем закликали колег депутати В. Небрат, Т. Пальоха. Зрештою, у рішенні формулювання «роботу визнати незадовільною» змінили на поміркованішу, але для його ухвалення однак забракло голосів. Принципове обговорення, схоже, буде певною пересторогою у подальшій роботі всім, від кого залежать базові речі існування громадівської інфраструктури.

Фінансові питання сесії: поточні зміни до бюджету – перерозподіл наявних коштів на поточні потреби; програма фінансового забезпечення нагородження відзнаками селищної ради – 96 тис. грн на два роки; нова редакція програми підтримки учасників АТО/ООС – 120 тис. на ц.р.; зміни до програми розвитку ЖКГ – знову надано додаткові кошти «Господарю» – близько 80 тис. на придбання запчастин, оргтехніки тощо; нова редакція програми благоустрою – на решту місяців року заплановано близько 500 тис. грн на прочищання снігу, протиожеледні заходи тощо.

Рішеннями сесії було передано в оренду центру первинної медико-санітарної допомоги майно ФАПів у Леляках і Калиновиці, адже ці установи де-юре працюють під його началом; включено до службового житла квартиру, придбану для лікаря; взято на облік безхазяйне майно – такими, виявляється, є колишні колгоспні контори у селах (сільгоспвиробник після переформатування колгоспів на баланс їх не брав); внесено зміни до статуту КП (щоразу із наданням коштів зростає статутний капітал підприємства).
Одним з рішень жовтневої сесії впорядковано торгівельну діяльність поза територією ринку (торгівельного майданчика). Зокрема, унормовано торгівлю від вул. Вербна, далі по Ломоносова і до перехрестя з Вигінною – щосуботи, з 6-ої до 12-ої год., живністю – виключно на грунтовому майданчику поряд запасного футбольного поля. У рішенні звучить: «До остаточного упорядкування торгівельного майданчика…»

А ось тут, на так званому майданчику, на тернистому шляху до його «упорядкування» (суди з райСТ, зрив аукціону на право оренди, відмова від діяльності на ринку спілчан, передача майданчика «Господарю», новий «гос­подар» у «Господарі»…), схоже, розгортаються нові баталії. Наразі ринок перебуває в користуванні КП. Як прозвучало у ході сесії, озброївшись виготовленим радою у попередні роки планом забудови території ринку, КП ініціює продаж ділянки або права оренди на неї під зведення магазину – приваблива територія вздовж тротуару по Ломоносова між центральним входом і продуктовим магазином.

Почувши пропозицію, чимало учасників сесії зреагували десь так: тю, ні сіло, ні впало, давай, мамо, сало… Дискусія розгорнулася гостра, адже у залі перебували і виступили торгівельники, чиї павільйони нині знаходяться на цій території. Вони не хочуть поступатися звичними місцями і готові орендувати їх на законних підставах.

Керівник КП О. Щербатюк апелював до плану забудови ринку, виготовленого в попередні роки радою, і переконував, що самотужки підприємство його не втілить, що від ларків давно слід переходити до сучасніших об`єктів торгівлі, що місця на ринковій території вистачає усім, але кожен претендує на “метри” біля входу.

Депутати запитували його, а чи має впевненість, що з аукціону цей ласий шматочок ринкової території викупить хтось місцевий, бо нині у селищі є ділянки, давно придбані іногородніми підприємцями й досі не забудовані. Коли явної підтримки серед депкорпусу пропозиція не зустріла, ініціатор виголосив: то забирайте ринок назад…

Цього разу, вдруге за сесію, той крик, що розпалився у сесійній залі, влучно резюмувала депутат Тетяна Пальоха, емоційність і прямоту котрої окремі «колєги» часто піднімають на глум. «Перш ніж продавати, – сказала вона, – попрацюйте, наведіть порядок!..»

Євгенія ЗИМА, фото автора

This slideshow requires JavaScript.