НОСЕНКИ ВІДКРИВАЮТЬ СЕЗОН

Адреси досвіду

Ніби день, промайнуло таке швидкоплинне, ще й карантинне літечко. Наразі, як ніколи, актуальний жарт: як ви його провели? Відповідь: поглядом… Для подружжя відомих варвинських садівників Миколи і Любові Носенків воно теж здалося коротким, але від того, що кожну годину вони провели у звичних трудах праведних, у своєму розсаднику плодових дерев і ягідників. Відтак на осінь мають добрий результат – сотні міцних, добротних саджанців, садових цікавинок, і вже цього тижня, із суботнього базару в селищі 19 вересня, відкривають свій новий сезон реалізації.

У якості і сортності їх садивного матеріалу впевнені всі, хто вже купував яблуні, груші, персики чи черешні. На другий-третій рік від посадки плоди можна і побачити, і скуштувати, отож земляки звертаються до Носенків знову у пошуках омріяних сортів. Ціни ж, зважаючи на карантинну скруту, і цьогоріч пропонують демократичні й незмінні з минулого сезону – 60-100 грн, приміром, за яблуню – від найпростіших, популярних сортів до дефіцитних новинок.

Плюс місцевого розсадника і в тому, що деревцята вирощено у Варві, у наших кліматичних умовах, на наших грунтах, вони реалізуються свіжокопа­ними, відтак краще при­­живаються. А ще в народі кажуть, добре росте, коли дають з легкої руки. Любов і Микола Носенки завжди супроводять покупку доброю порадою і приязним спілкуванням у колі любителів саду.

Вже традиційно зі своїми ягідниками, декоративними рослинами, квітами приєднається до реалізації і подруга – відома садівниця Тетяна Перепадя.

Тож, яким було цьогорічне літо в розсаднику, що нового припасли для місцевих садів, чим цінніша осіння посадка, запитую у Любові Олексіївни та Миколи Андрійовича Носенків, для яких це вже шостий сезон вирощування саджанців.

Літо було нелегке, розповідають, як і кожне по-своєму. Дощовий по­чаток допоміг з поливом – менше застосовували, але ж бур`янів, «дикої» порослі, які слід ретельно видаляти, навпаки додав. Далі ж вдарили спека і тля, з останньою теж боролися довго.

Поміж саджанців поралися з весни до осені. На молодшій частині розсадника, де цьогоріч окулірувалися саджанці, які сформуються на 2021-ий рік, саме у серпні проведено цю важливу й трудомістку процедуру. Як і в попередні роки, залучали спеціалістів дослідного інституту.

Асортимент і цьогорічні цікавинки. Як і в попередні роки, мають чимало гарних сортів яблунь і груш (літні, осінні, зимові, 50-70 сортів), персиків, абрикос, нектаринів, слив, аличі, айви, вишень, черешень, фундука, обліпихи, шовковиці тощо. Чимало з них представлені й в популярній в останні роки колоновидній культурі (невисокі, компактні дерева для невеликих, інтенсивних садків). Користуються інтересом червоном`якишні яблуні (мають сорти «Ера», «Байя Маріса») – диковинні, красиві, але й багатші за вмістом вітамінів і мінералів яблучка – червоні на зрізі. А також диплоїдна слива – гібрид з аличою, дуже смачний і лежкий.

До речі, Носенкові саджанці дерев переважно середньорослі – 3,5-4 метри, що зручно для домашніх садів.

Чимало ягідників і винограду, декоративних рослин знову пропонують Носенки і Перепадя. Це смородина, порічки, аґрус, йошта, кизил, малина, ожина, чорниця, клюква, полуниця, сакура, магнолія, форзиція, гібіскуси, вейгела, барбарис, лаванда, троянди, клематиси.

Придбати можна і якісне, чимось відмінне від широкого продажу, насіння квітів і овочів. Так, демонстрували гігантський столовий бурячок – за смаком солодкий, наче фрукт.
Ще з нового – екзоти: районовані, морозостійкі сорти мигдалю (їстівного, декоративного на штамбі і кущем), актинідії (ківі), починають розводити суперкорисну хурму, котра витримує 30-градусні морози.

Плодові новинки: дерево-сад – на одному стовбурі – кілька сортів, наприклад, червона, жовта і рожева черешня або абрикос – одночасно чорний, ранній і пізній сорти, а також вишні на штамбі – сформовано шапку гілок на високому стовбурі.

З декоративних дерев Носенки зацікавилися павловнією – швидко ростуча деревина, красива, виділяє більше кисню. Цінна й тим, що для власних потреб можна швидко виростити …будматеріал чи дрова. Але цей задум – на подальші сезони.

До речі, немало садових цікавинок вирощують садівники і вдома – поекспериментувати, покуштувати, на маточники. Біля ганку висадили ліану-актинідію і скоро очікують плодів, у садку – груші, яблуні, персики, черешні, виноград, смородина, ремонтантна малина, де родина «пасеться» протягом літа, та чимало іншого. А окраса двору – компактна, плодовита яблуня з умовною назвою «Люба». Яблучко крупне, червонобоке, хрустке, гармонійного смаку, тож, хоч і не знаючи точно сорту, розмножують для земляків, бо таки ж гарне.

Чи пора вже саджати дерева і кущі, бо осінь спекотна, посушлива, запитую садівників насамкінець розмови. Кажуть, пора. Поливати саджанці однак за будь-якої погоди треба щедро, хоч і через день, а восени якраз вдосталь часу на укорінення. Важливо і те, що саджанці восени копаються одразу з грядки, а тому при належному догляді обов`язково приживуться і порадують невдовзі урожаєм.

Записала Є. Зима, фото автора

This slideshow requires JavaScript.