МІТИНГ ПІД СТІНАМИ МЕРІЇ: кожен прийшов по своє…

Діалог: влада – громада

Минулої середи, 14 липня, у селищі відбулося громадське зібрання, ініційоване В. Неліпою – головою місцевого осередку ВО «Батьківщина», старостою с. Леляки – одного із сіл, де розглядається питання подальшої діяльності  малокомплектної початкової школи. Судячи з повідомлення організатора у соцмережах, воно  присвячувалося  непопулярним заходам скорочення витрат у освіті Варвинської громади, зокрема, закриттю чотирьох малокомплектних шкіл, де навчаються 6-9 різновікових учнів. Проте по факту стало «сірником», аби спалахнуло людське  невдоволення через загальну кризу у фінансуванні всієї бюджетної сфери громади.

Так, цьогоріч розрив між державним фінансуванням і потребами лікарні став ще відчутнішим. Селищна рада, дофінансовуючи видатки лікарні, за півріччя вже надала їй більше 7,5 млн грн. (торік річне співфінансування закладу з місцевих бюджетів становило 6,5 млн). Проте однак коштів хронічно бракує, потреби закладів освіти, культури, соцзахисту  теж не забезпечені на весь рік. Адже відбувається відтік податків за межі громади, скорочення працівників на промислових та інших об`єктах, держава  неухильно перекладає фінансовий тягар утримання бюджетної сфери на децентралізовані громади  і при цьому вилучає  «реверсом» до держбюджету значні кошти. Відтак, як і в інших ОТГ області та країни, відбувається скорочення витрат під наявне фінансування. Протягом 2018-2021 років на Чернігівщині закрито 62 школи, до 1 вересня ц.р. планується ліквідувати 30 ЗЗСО і 8 філій, таку інформацію озвучив начальник відділу освіти В. Кутовий вже у сесійній залі.

У мітингу, що  зібрався на центральній площі Варви і перейшов до ганку селищної ради, брали участь представники сіл, де під питанням подальша діяльність шкіл, працівники лікарні, котрі можуть залишитися без роботи,  та варвинці, переважно старшого віку, кого лякає  перспектива можливого зменшення вторинної медичної допомоги на місцевому рівні.

Поряд  із зібранням перебували опозиційні депутати та партійці зі своїми колегами – найімовірніше, немісцевими,  ніхто на загал не представлявся і виступів не виголошував. Доки люди кричали представникам селищної влади кожен про свій біль, вимагали знайти вихід із ситуації або звільнити займані посади, переходячи до відвертих образ, вони вели відеозаписи і чомусь посміхалися, хоча ситуація невесела  для всіх мешканців громади.

Судячи з побаченого, кожен прийшов на мітинг по своє: варвинці – зі щирим прагненням зберегти існуючі у колишньому районі послуги, працівники – кандидати на можливе скорочення – захищати свої робочі місця, «безпортфельні» місцеві діячі – по піар і портфелі.

Щоб звернутися до голосного зібрання,   селищній голові Валентині Саверській-Лихошві  довелося  скористатися гучномовцем мітингарів. Свою порцію вигуків «Ганьба!» отримав кожен представник мерії, хто вийшов до зібрання. Ми вас добре розуміємо, вислухаємо ваше обурення, говорила голова, проте від цього коштів у бюджеті на всі потреби однак не додасться. Державного фінансування двох найбільших галузей – освіти і медицини, недостатньо.  Заходи економії доводиться застосовувати у всіх  установах і закладах, в тому числі – й в селищній раді, де теж планується скорочення працівників. Преміювання, яким повсякчас дорікають люди,  апарату селищної ради за такої скрути не нараховується. За наполягання депутатів радівської коаліції селищна рада має намір дофінансовувати  інфекційне, дитяче відділення. Терапевтичне забезпечене пакетом від НСЗУ.

Того дня скликалася чергова 13-та сесія селищної ради, з порядку денного якої після засідання депутатської коаліції резонансні питання щодо шкіл і так було знято. Не зважаючи на це, мітинг продовжився вже у сесійній залі і сесія відкрилася із годинним запізненням, коли емоції вщухли.

Низку рішень – зокрема, зміни до бюджету, затвердження ставок місцевого оподаткування, попри напружений день, однак треба було невідкладно ухвалити. До речі, щоб саме працівники освіти і лікарні, немало з яких блокували початок сесії, вчасно отримали зарплату, «відпускні». Терміновими були і рішення щодо фінансування пільгових ліків для дітей із орфанними захворюваннями, щодо придбання і ремонту шкільних автобусів, тендерних закупівель енергоносіїв на майбутній опалювальний сезон, щоб у закладах було тепло, тощо. Витримавши натиск незаслужених образ, депутати-непіарщики все ж таки  ухвалили ці рішення.

Докладніше про хід сесії, у порядку денному якої було з пів сотні робочих питань, – у наступному номері друкованої газети.

This slideshow requires JavaScript.

Є. Зима, фото автора