КОМАНДА МОЛОДОСТІ НАШОЇ

Кубок пам`яті президента ФК “Факел” Івана СИДОРЕНКА

Це футбольне дійство за ініціативи родини колишнього засновника команди з нашої невеличкої Варви, яка у 90-х роках нині вже минулого століття стрімко злетіла навіть на загальнодержавний рівень, відбулося на місцевому стадіоні «Юність» 16-го червня. І збудило пам`ять не тільки гравців славнозвісного «Факелу», шанувальників футболу, а й багатьох варвинців, для кого ті часи були позначені гордістю за місцеву команду, розквітом нафтопереробної галузі, на котру міг спертися і спорт. Зрештою, стало теплим спомином про молоді літа кожного – з їх оптимізмом, беззастережним устремлінням вперед.

Дітвора, котра знає «Факел» хіба як легенду, бачила сяючі очі батьків, слухала захоплені вигуки під час матчу за участю колишніх гравців, котрі того дня злетілися у Варву з різних куточків України, і теж перейнялася призабутим для старших відчуттям великого футбольного свята, як і було у часи розквіту «Факела». З колишніми ветеранами-«факелівцями» зіграла збірна ветеранів футболу Варвинщини. І така пам`ятна й символічна гра мала відбутися за будь-якої погоди. Цьогорічна нещадна спека завдяки азарту й гравців, і вболівальників, радості пам`ятних зустрічей ніби й не відчувалася.

Особливим цей захід був для рідних і друзів Івана Сидоренка – талановитого футболіста, одного з перших варвинських підприємців, який для злету команди не шкодував ні власної енергії, ні власних коштів, вмів запалити й інших мрією про великий футбол у маленькій Варві. Але той злет раптово обірвався разом із його життям у небі десь на шляху до грецьких Салоніків. Відтоді минуло більше двох десятиліть.

Кубок пам`яті президента ФК «Факел» І.С. Сидоренка розпочався урочистим представленням організаторів заходу, команд-учасниць, іменитих гостей від знаного місцевого спортивного оглядача Василя Скоромця.

Ініціювали пам`ятний кубок Владислав Лобода, вихідець з Варви, котрий виріс на футболі від «Факела», син І.С. Сидоренка – Денис та зять – Володимир Небрат. І їх, і почесних гостей – легендарних гравців київського «Динамо» та українського футболу, глядачі зустрічали захопленими оплесками.

Зокрема, до Варви прибули чемпіон СРСР і володар низки престижних кубків, майстер спорту міжнародного класу Іван Іванович Яремчук; чемпіон України, володар Кубка України, володар звання «Футболіст року» за версією газети «УФ», член клубу бомбардирів Олега Блохіна – 108 голів, нині експерт на телеканалі «Футбол» Віктор Євгенійович Леоненко; чемпіон України і володар Кубка України, суперкубка України, срібний призер молодіжного чемпіонату Європи, майстер спорту міжнародного класу  Олександр Олександрович Алієв. 

За команду ветеранів ФК «Факел»  грали Олександр Бабак – тренер воротарів ФК «Горняк-Спорт», Ігор  Воз’янов – футбольний рефері Броварського р-ну, Дмитро Зубаха, котрий нині грає за ветеранів м. Київ, Володимир Новак і Олександр Григорович – представники Рівненської федерації футболу, Гоча Гогохія – грає за ветеранів м.Борзна, Валерій Корнєв – грає за ветеранів м.Гребінка, Павло Матвейченко – від Федерації футболу України, Ігор Ляшенко – грає за ветеранів м.Яготин, Віталій Любаківський – грає за ветеранів м.Бровари, а також Володимир Гопкало. Головний тренер команди – Анатолій Юрійович Момот. 

Разом із «факелівцями» на поле вийшов Денис Сидоренко – юрист Федерації футболу України.

Команду ветеранів футболу Вар­винщини представляли знані місцеві футболісти Михайло Бойко, Яро­слав Марценків, Олексій Галушка, Олек­сандр Нагнойний, Ігор Рагуля, Ві­талій Тернавський,  Анатолій Бицак, Ярос­лав Скрипка, Віталій Коваленко, Сер­гій Кропива,  В’ячеслав Даценко, Олег Васильченко, Олексій Турчин,  Олексій Калантиренко, Юрій Небрат. Го­ловний тренер – Ярослав Романович Марценків.

Варвинський селищний голова  В.Саверська-Лихошва привітала футболістів зі стартом кубку і приязно відгукнулася про колишнього очільника “Факела”. Василь Скоромець нагадав  ключові віхи яскравої, але такої короткої, біографії І. Сидоренка, роки становлення легендарної команди:

– Будучи ще дев’ятикласником Варвинської середньої школи, Іван Сидоренко виступав за місцеву команду «Нафтовик» на першість області. Не розлучався з футболом і під час навчання в Київському інженерному радіотехнічному училищі. Спочатку грав за училище, потім – в дублі київського СКА. Проходив університети у Володимира Мунтяна, був на полі партнером Івана Яремчука. В подальшому доля приводила його у львівський СКА «Карпати», «Ковальський автомобіліст», хабаровський СКА. 

У 1989-ому, звільнившись із армійських лав, повернувся в рідні краї і знову, як в юні роки, одягнув футболку «Нафтовика». Займався підприємництвом, очолив комерційну фірму «Інтернаціоналіст», мріяв створити класну футбольну команду. 

В створенні міцної матеріально-фінансової бази можна було розраховувати лише на активну участь Михайла Олексійовича Галушки, колишнього нападаючого, капітана команди варвинського «Нафтовика» в сезонах 1971-1979 рр., пристрасного прихильника футболу – в той час директора Гнідинцівського ГПЗ. І цей тандем відбувся. 

З 1963 року існувала команда «Факел». Ім’я її тісно пов’язане з розвитком на Варвинщині нафтової і газової промисловості.  «Нафтовик» – під такою назвою з 1990 року команда змагається у вищій лізі чемпіонату області. 

У 1992 році ім’я «Факел» знову повернули команді. Під ним  вона стає призером обласної першості.

1994-й  – рік першого тріумфу, новостворений колектив здобуває звання чемпіона обласних змагань серед команд вищої ліги. 

1995 рік  – «Фа­кел» – дворазо­вий чемпіон Чернігів­щи­ни серед команд вищої ліги і во­лодар кубка області. 

1996 рік – вар­ви­н­чани стають три­­разовими чемпіонами першості області, фіна­ліс­тами кубка. Водночас, перемігши у відбірковому турнірі серед аматорських команд, сміливо від­чиняють двері до другої ліги українського футболу. 

Це був «факельний» сезон! За підсумками 1996 року Варвинський «Факел» назвали найкращою футбольною командою Чернігівщини. Ви­бо­ровши путівку до другої ліги, зухвалий дебютант у другому ешелоні вітчизняного футболу завершив перше коло шостого національного чемпіонату на третьому місці, залишивши позаду Чернігівську «Десну».

– У 1997-1998 роках команда по­сіла 2 і 3 місця у другій лізі, на третьо­му міжнародному турнірі під назвою «Ха­зар Кап» (в перекладі Кубок Каспію) «Факел» здобув ІІІ місце,  – звучало над стадіоном далі. 

–  Всі ці здобутки футбольного колективу – виняткова енергія, працелюбність, креатив і професійне бачення розвитку футбольної команди президента «Факела» Івана Сидоренка та величезна підтримка директора газопереробного заводу Михайла Галушки. 

Тисячі кілометрів намотали з командою водії Анатолій Ткаченко, Іван Клименко та батько І.  Сидоренка – Сергій Андрійович, яких теж вдячно згадали того дня.

…22 грудня 1997 року на злеті життя у авіакатастрофі  (сумнозвісний рейс «Київ – Салоніки»), загинув президент «Факела», продовжував екскурс у минуле ведучий заходу. Команду під свою опіку взяв профком газопереробного заводу, давши їй назву «ГПЗ» і змінивши статус професійного колективу на аматорський. 

Незважаючи на те, що варвинцям довелося знизитися в класі, футбольний почерк колективу не змінився. Він виходить на смарагдовий килим стадіону грати і перемагати.

У дебюті аматорських змагань під керівництвом головного тренера Анатолія Момота, його помічників Ярослава Марценківа, Ігоря Хіміча та начальника команди Любомира Каспера «гепезівці», вдало провівши першість, на фінальному  турнірі за право участі в другій лізі посіли третє місце, а  потім вибороли аматорський Кубок України…

Учасники заходу  вшанували пам`ять ініціатора й натхненника «Факела» Івана Сидоренка хвилиною мовчання. І безперечно, гарною грою цього пам`ятного дня, котру відкривали сини І.Сидоренка Денис та Іван (до речі, молодший захоплюється екстремальним велоспортом). Наснаги на матч додав гімн колишнього «Факелу».

Хоч обидві команди створювали один одному чимало гострих моментів і на полі, і біля воріт, проте  жодна доволі довго не могла відкрити рахунок, голкіпери міцно тримали оборону, а уболівальники на трибунах співпереживали кожному руху гравців голосно й емоційно.

Зрештою переможний, бо єдиний за гру, гол у ворота колишніх «факелівців» забив Михайло Бойко із команди ветеранів Варвинщини – директор варвинської спортшколи, чим вкотре  підтвердив, що у Варві з молоддю працюють талановиті наставники.   

Команда ветеранів району – переможиця  кубку, отримала з рук рідних І. Сидоренка головний трофей гри, за участь у матчі пам’ятним кубком було нагороджено команду «Факел», а всіх футболістів відзначено медалями.

У традиційних номінаціях звучали імена  Олександра Алієва – кращий гравець команди «Факел», Ми­хай­ла Бойка – кращий бомбардир, Во­лодимира Новака – почесний капітан «Факела», Ігоря Воз’янова  голкіпе­ра «Факела», кращих гравців-ветеранів Варвинщини: Олексія Галушки та Віктора Коваленка, тренерів команд Анатолія Момота та Ярослав Мар­ценківа. Вітальними відзнаками пошановано гостей кубка: Івана Ярем­чука, Олександра Алієва, Віктора Леоненка, головного арбітра матчу Миколу Феноту і його помічників. Ростислава Коваленка, Євгенія Цопу.

Ще довго опісля гри та урочистостей їх учасники спілкувалися один з одним, з варвинцями, робили пам`ятні знімки… А над стадіоном линуло щемливе не тільки футболістам: «Команда молодості нашої…»

This slideshow requires JavaScript.

 Є. Зима, фото автора.

 

Відеорепортаж про подію  розміщено на YouTube-каналі  ТК Прилуки