Карантин карантином, а про порядок у спільному домі однак треба дбати

У комунальній сфері громади

Протикоронавірусний карантин  у державі в цілому і  у Варвинській громаді зокрема вніс суттєві корективи у їх життєдіяльність – завмерло мале підприємництво сфери послуг  і торгівлі, на віддалену роботу чи у відпустки пішли всі, хто має таку можливість в колективах державних і комунальних установ  та підприємств, значно спорожніли вулиці зазеленілої Варви.  

У таку «гарячу» весняну пору громада зазвичай проводить місячник благоустрою: толокує,  гребе і мете торішнє сміття, чепурить подвір`я і громадські місця, готує до літнього сезону зони відпочинку. Цьогоріч,  через карантин, виконувати такі роботи у селищі й старостинських округах довелося меншими силами – працював переважно  загін благоустрою, мешканці  – індивідуально, проте і за таких обставин та незважаючи на погодні примхи зроблено немало. Як виходила Варва із зими у плані благоустрою, що вдалося причепурити  – розповідає профільний заступник селищного голови Ірина ЧАЛЕНКО: 

– Дійсно, карантин додав проблем  у роботі кожної служби чи колективу, проте, як і вдома, якщо у оселі є хвора людина – це не означає, що треба припинити прибирання, навпаки займатися ним слід ще ретельніше і створювати комфортну, здорову обстановку.

Наш загін благоустрою, а він залишається небагаточисельним на необхідні громаді обсяги робіт, додатково задіюється на заходах дезінфекції (двічі на тиждень обробляються місця загального користування – автобусні зупинки, лавочки тощо), проте й основного завдання – регулярного прибирання, наведення весняного ладу, ніхто не полишав. Це щоденна рутинна праця, яка стає помітнішою тоді, коли її раптом припинити. До карантинних заходів також залучалося комунальне підприємство – на зволоження дорожнього покриття.

Перш за все, з настанням тепла ліквідовували стихійні смітники. Хоч у громаді діє організований вивіз сміття, однак, на жаль,  звичною практикою для окремих нерадивих мешканців  залишається засмічення побутовими відходами, гілками, будівельним сміттям околиць населених пунктів. Знову загін потрудився на рудянському виїзді у напрямку Калиновиці та в інших подібних «гарячих точках». Торік тут прибрали смітник за знаком населеного пункту і хрестом, проте на весну він виріс знову.  Боляче було дивитися, як те все «добро» вигрібали наші працівники. І двічі боляче від усвідомлення, що трактор їде попід кожним двором, а ми і далі захаращуємо довкілля, знущаючись і над природою, і над тими, хто мусить прибирати.

Загоном благоустрою прибрано на І дамбі, у Сухому яру, у зеленій зоні с. Воскресенське, проте ці та інші мальовничі куточки всім нам, варвинцям, треба спільно берегти від засмічення.

Багато вимічено сухих дерев, котрі доведеться видаляти і протягом літнього сезону. Значні обсяги робіт – традиційно на вивезенні обпиляних гілок, тож принагідно мешканцям приватної забудови нагадуємо: не треба ними захаращувати вулиці, кожному господарю на вивезення слід винаймати транспорт (наприклад, у КП), адже  селищний бюджет не може брати цього на себе.

Двічі на тиждень будь-якої пори ретельно прибираються центральні вулиці селища, зони відпочинку. А навесні додатково підчищаються бордюри, видаляються поросль й сухостій, підбілюються дерева, виконується необхідний ремонт і обслуговування дитячих майданчиків, споруд у зонах відпочинку тощо.

У підготовці до поминальних заходів традиційно прибираються кладовища, зокрема, варвинці упорядкували територію, а ми вивозили гілля на «Зарічці», сміття від контейнерів з інших кладовищ. Цього року звернулися до земляків з ініціативою відмовитися від штучних квітів для поховань. Хоч ця екологічна ідея приживатиметься ще не один рік, проте є немало таких людей, хто її підтримує, надає перевагу живим квітам.

Планомірно щовесни виконуємо кронування і видалення омели на деревах, поступово очищаючи від цього паразита зелені насадження  парків, узбіч центральних вулиць і багатоквартирної забудови Варви. Цієї весни працювали по 9 Травня, Миру, Шевченка, частково 900-річчя Варви, торік – парки. Для цього, а також  для обслуговування вуличного освітлення, залучається спецтранспорт.

У «Казковому містечку» – улюбленій зоні відпочинку варвинців – і молоді, і старших, плануємо нові локації для відпочинку – у народознавчому стилі, а також встановимо «Лавочку закоханих». Її вирізнятиме стилізована парасолька, над якою працюють майстри КП. Також тут і по вул. Миру цьогоріч поновлювалися насадження дерев, які потребують постійного догляду і поливу. Ретельно доглядаються і придбані в контейнерах саджанці, проте, на жаль, в силу різних обставин не всі вдається зберегти.

У парку Слави прибрано, підбілено, упорядковано клумби, де висіяно  квіти. У центральній частині селища розпочали висаджування барвистих петуній, чорнобривців, алісуму, ампельні, які прикрашатимуть підвісні вазони, – ще на дорощуванні.

Хоч цієї карантинної весни масових громадських толок не було, але на наші звернення щодо своєчасного благоустрою оперативно реагували підприємці, установи, упорядкувавши свої території.

Початок –середина травня – традиційно пора косовиці на зелених зонах. Хоч цьогоріч дощі і додали роботи – швидко піднялася трава, і скоротили час, бо треба було вибрати погожу днину, проте центральні вулиці обкошено, доглядаємо парки.

Постійно поновлюються смітниці, декор громадських місць, вчасно обслуговується вуличне освітлення, «ливнівка» для дощових вод, опори дорожніх знаків тощо. З настанням стійкішого тепла поновлюватимемо дорожню розмітку. Спецфарба придбана, проте для її нанесення треба вищі температурні показники.

Роботи з благоустрою ведуться і в старостинських округах, де є місцеві працівники загону благоустрою. Дбають про чистоту у своїх селах і колективи установ та мешканці. Цієї весни, приміром, калиновичани,  з допомогою ради і благоустрою, техніки КП, демонтували колишній колгоспний майданчик з твердим покриттям, використавши щебінь і інші матеріали на «господарський» ремонт доріг. У Леляках випилювалися аварійні дерева, винайняти техніку допомогла селищна рада.

Записала Є. Зима,

фото Я. Богоденка, Н. Паляниці

На світлинах: працівники загону благоустрою; станом  справ на весняному прибиранні цікавиться голова громади; на весняних клумбах.