КАМПАНІЯ ВИБОРУ ЛІКАРІВ СТАРТУВАЛА

Актуальне інтерв`ю

Безперечно, ніхто не може гарантувати, що не сьогодні-завтра йому доведеться скористатися послугами медика. Отож лікар потрібен кожному, до нього людина звертається за допомогою. У зв’язку з медичною реформою, кожен пацієнт повинен обрати лікаря-педіатра для дітей до 18 р., терапевта для дорослих та сімейного лікаря для всіх членів сім’ї.

Відтак МОЗ затвердив Порядок надання первинної медичної допомоги. Це той документ, що регламентує роботу терапевтів, педіатрів, сімейних лікарів, дає чіткий перелік послуг закладів „первинки”, формує нову культуру взаємодії лікаря й пацієнта. Про це розмова з головним лікарем КЗОЗ „Варвинський ЦЧПМСД” Володимиром ПАНЧЕНКОМ.

– Спершу, Володимире Івановичу, про те, навіщо потрібно укладати декларацію з лікарем, тобто писати заяву?

– Як відомо, сума коштів донині виділялася на якийсь медзаклад залежно від розмірів утримуваної лікарні. Тепер кошти виділятимуть на кожного пацієнта. Декларація документує бажання людини бути під опікою саме того лікаря, котрого пацієнт забажав мати. Його заява, разом з тим, повідомляє НСЗУ, що оплата за обслуговування має надходити саме в той заклад, з яким уклав угоду пацієнт.

Вона водночас не є юридичним документом і не укладається повічно. Коли пацієнт розчарувався у кваліфікації спеціаліста чи в нього змінилися обставини, він переїхав кудись тощо, укладає декларацію з іншим лікарем.

– Розкажіть про характер надаваних терапевтами, педіатрами, сімейними лікарями послуг.

– Всі ці лікарі слідкуватимуть за станом здоров’я дорослого чи дитини, ставитимуть діагноз, лікуватимуть найпоширеніші хвороби, травми, отруєння, паталогічні, фізіологічні (в час вагітності) стани. Вони також вестимуть пацієнтів із хронічними недугами та станами. Якщо є така необхідність ваш лікар дасть направлення до фахівця вторинної або третинної допомоги. Це до лора, ендокринолога, хірурга і ін. А може й консультуватися з ними стосовно вашого лікування.

Ваш лікар надасть невідкладну поміч при гострому розладі фізичного чи психічного здоров’я, коли не потрібно екстреної, спеціалізованої або висококваліфікованої меддопомоги. Лікар проводитиме профілактику хвороб, вчасно виявлятиме ризики для здоров’я, консультуватиме, як позбавитися пагубних звичок, як перейти на здоровий спосіб життя, де знайти необхідну допомогу з цього питання.

Лікар „первинки” веде спостереження за здоров’ям дитини, неускладненою вагітністю, надає окремі послуги поліативної допомоги. Видасть і листок непрацездатності, потрібну медичну довідку, направлення для проходження медико-соціальної експертизи тощо. Сімейний лікар має право оцінити ступінь болю свого пацієнта і виписати рецепт на болетамуючий засіб.

– Чи існує обмеження в кількості обслуговуваних одним лікарем людей?

– Так, існує. Оптимальний обсяг практики для сімейного лікаря 1800 пацієнтів, терапевта – 2 тис., педіатра – 800.

– А якщо у пацієнта виникає необхідність викликати лікаря додому, чи має на це право?

– Має. Однак останнє слово – за лікарем, а не пацієнтом чи працівником реєстратури. Ті, хто дійсно матиме необхідність консультації вдома, її отримають. Пацієнт може зателефонувати лікареві, записатися на прийом, обгрунтувавши потребу викликати лікаря додому. Лікар передзвонить пацієнту, обговорить з ним його проблему, домовиться про час візиту. Коли стан потребуватиме виклику „швидкої”, вона до нього прибуде.

– А коли лікар у відпустці…

– …Тоді буде створена заміна. Про це пацієнти повинні будуть знати за тиждень, коли заміна передбачувана, і в перший день – якщо непередбачувана (хвороба тощо).

– Дещо про ситуацію у сільській місцевості…

– Держбюджет передбачає в ц.р. 5 млрд грн на облаштування в Україні амбулаторій, житла для медиків, купівлю медтранспорту. Навіть коли у вашім селі немає амбулаторії чи лікаря, ближчі медустанови мають бути розташовані так, аби лікар міг до вас виїхати. Для цього передбачений службовий транспорт для лікарів.

Квота лікаря в сільській місцевості може бути вищою за 1800 пацієнтів – щоб усіх охопити.

– А коли сімейний лікар може відмовитися від пацієнта?

– Лише у двох випадках: якщо той не виконує медприписів чи порушує правила внутрішнього розпорядку лікарні. Втім і це за умови, коли те не загрожує життю хворого або здоров’ю людей довкола.

– Чим загрожує зволікання з підписанням декларацій?

– Є ризик, що кращі лікарі будуть зайняті. Хоча цілком перейти на договорні відносини в системі первинної меддопомоги планують до 2020 р.

– Людей цікавить: чи буде платить пацієнт за обслуговування лікаря, коли людина не підписала декларацію?

– Пацієнти до кінця наступного року медичну первинну допомогу в будь-якого сімейного лікаря отримуватимуть безоплатно. А що буде опісля цього, поки що невідомо.

– Як записатися на прийом і чи працюватиме медзаклад у вихідні, святкові?

– Записуєтесь на особистий телефон лікаря, електронною поштою чи особисто поговоривши.

У вихідні більшість закладів не працюватимуть повний робочий день. Однак може бути створений черговий кабінет, де прийматимуться пацієнти поза визначеними годинами прийому, а також у вихідні, святкові, неробочі дні.

Отож, нагадую, що вже з 2 квітня у кожного громадянина є можливість вільно обрати свого лікаря за умови, що обраний заклад підключено до системи „Електронне здоров’я”.

Розмову записав В. НАГОРНИЙ