«Господар» із новим очільником і старою дилемою: знову хто винен і що робити?..

Із засідання виконкому селищної ради

Одне з питань вересневого засідання виконкому селищної ради (від 19.09) таки вивело на широкий загал наслідки довготривалої методичної діяльності окремих місцевих «активістів» щодо оскарження тарифів селищного КП «Господар», які досі обговорювалися здебільшого у вузькому колі спеціалістів КП, ради та поміж згаданих зацікавлених осіб. Зокрема, апеляційною інстанцією залишено без змін рішення обласного адмінсуду щодо скасування тарифів на централізоване водопостачання і водовідведення у селищі, встановлених виконкомом у червні 2018 року – оскаржувач виявив порушення у ході процедури ухвалення таких тарифів і домігся відновлення, так би мовити, законності. Відтак вже з 18 липня 2019 року, після вердикту апеляційного суду, нарахування доведеться здійснювати за тарифами трирічної давнини.

За зверненням комунального підприємства, як звучало у ході обговорення, на розгляд виконкому пропонувався проект рішення «Про наслідки судового розгляду справи», яким конкретизувалися дії КП у зв`язку зі скасуванням тарифу – зокрема, зафіксовано повернення до тарифів 2016 року, необхідність здійснити перерахунок платежів, отриманих з липня ц.р.

Засідання – нетривале, але голосне, як і завжди з комунальною тематикою – вела секретар ради Любов Лущик, адже селищний голова перебувала у відрядженні. На нього прибули новий директор КП Олександр Щербатюк, бухгалтер підприємства Марія Обернієнко, громадяни – позивачі у справах оскарження тарифів на водопостачання та водовідведення, а також і на вивезення сміття, розгляд якого ще триває, Володимир Остапець і Дмитро Павленко. Останній вів відеозапис зібрання.

Представники комунального підприємства та апарату ради поінформували загал про завершення судового розгляду оскарження тарифів, які наслідки для підприємства і мешканців селища – абонентів водопостачання матиме їх скасування.

Перший заступник голови Олександр Кальний довів до відома присутніх інформацію про скасування тарифів і звернення КП щодо унормування радою його подальших дій. Проте члени виконкому зауважили: якщо існує судове рішення, яке скасовує тарифи і повертає чинність попередніх, то у додаткових рішеннях виконкому немає резону. Представники «Господаря» теж не наполягали на новому рішенні, відтак проект було знято з розгляду. Водночас кожна зі сторін обговорення, а особливо оскаржувачі, висловилися у дусі «хто винен і що робити».

В. Остапець: рада має достатньо штату, аби бездоганно відпрацьовувати кожне рішення і уникати помилок при ухваленні; профільним відділом на його вимогу не надано висновка про економічне обгрунтування тарифів; члени виконкому при голосуванні не дослухаються до його рекомендацій; кореспондент газети не оцінив поривань оскаржувачів до законності і теж пише «не так»…

Член виконкому Валентин Хоменко запитував присутніх: яка ж мета відміни тарифів? І хоча позивач В. Остапець почав наводити свої міркування про попрану законність, проте чіткої і правдивої відповіді, гадаю, так і не прозвучало. Як і на запитання О. Кального: чи встановлено судом факт економічної необгрунтованості тарифів? Внести ясність мусив сам запитуючий: позивач віднайшов процедурну прогалину у ході прийняття тарифів (сьогодні – одну, наступного разу – іншу – прим. автора), тоді як розмір оплати за послуги не оскаржено.

Уникаючи відповідей на ці запитання, В. Остапець натомість повів мову про доведення до банкрутства КП керівництвом ради – на його думку, про необхідність встановлення осіб, винних у недотриманні процедури ухвалення тарифу і його матеріальних наслідках. Голосну дискусію, що розгорнулася у залі, із неприхованим задоволенням знімав молодший колєга.

Доки ентузіасти-оскаржувачі смакували позиційну перемогу у багаторічній тарифіаді, дійсно загрозлива всім нам, споживачам послуг КП, інформація прозвучала у виступах заручників ситуації – представників комунального підприємства.

М. Обернієнко: нараховуючи споживачам плату за послуги за відновленим тарифом 2016-го року, підприємство щомісяця недоотримає до 200 тис. грн, якщо підрахувати термін до ухвалення нових тарифів – місяців зо п’ять за славнозвісною процедурою, збитки сягнуть мільйона гривень. Це відчутно вдарить по спроможності підприємства вчасно оплачувати енергоносії, зарплату працівникам і відрахування, податки до бюджету тощо.

О. Щербатюк: За таких обставин чим я маю платити зарплату спеціалістам? Вони порозбігаються. Рада повинна допомогти навести лад на власному підприємстві.

Що нам робити? – апелював до ради новий директор КП. Ви очолили підприємство – яке ваше бачення його подальшої роботи? – запитували радівці у нього. Як варіант не наразитися на банкрутство – звертатися до ради за фінансовою допомогою у відшкодуванні різниці між відновленими «добродіями» тарифами до рівня їх рентабельності, звучало у обговоренні. Якщо таке диво і станеться, адже зайвого мільйона, особливо наприкінці року, селищна казна не має, то ми, варвинці, кому «активісти» піднесли таку ведмежу послугу, однак заплатимо за тарифну «хитавицю» своїми податками із бюджету…

Також того засідання, окрім комунальних баталій, розглянуто низку поточних питань компетенції виконкому: визначено участь батька у вихованні дитини (за згодою обох батьків встановлено дні спілкування); надано дозвіл на укладення договору дарування (батьки дарують житло неповнолітній дитині); затверджено цьогорічний список дошкільнят у закладах громади; ухвалено рішення щодо організації харчування у освітніх закладах та звільнення від оплати за нього дітей пільгових категорій, присвоєно поштову адресу тощо.

Зокрема, цьогоріч з 10 до ё13 грн підвищено вартість одноразового харчування учня. На безкоштовне харчування у ліцеях і дитсадках чи на його часткову оплату можуть розраховувати діти-сироти і позбавлені батьківського піклування, з особливими освітніми потребами, з малозабезпечених, багатодітних родин, учасників бойових дій, чорнобильців і внутрішньо переміщених осіб, школярі 1-4 класів.

Із цих питань інформували начальники служби у справах дітей І. Прокопенко, відділу освіти – Н. Редька, головний спеціаліст відділу економічного розвитку і ЖКГ П. Пінчук.

…P.S Ех, таки дозволю собі ремарочку – власне оціночне судження навіть не як журналіст, пишучий комусь «не так», а як абонент водопостачання!

Мені, як і кожному місцевому обивателю, який несе обважнілий хрест непомірних платежів за газ, світло тощо, якийсь час навіть було б приємно поплатити за послуги КП хоч на дещицю менше. Але приємно буде в акурат до того моменту, коли підприємство, приміром, втратить змогу вчасно розрахуватися за електроенергію на свердловинах і якогось дня мій кран пхекне мені в обличчя повітрям замість водички. Гірким буде й власний зекономлений шматок, коли комунальники знову ходитимуть на скорочений робочий день чи «за власний рахунок» і не знатимуть, як утримувати сім`ї.

Як виборець маю запитання й до радівців: чому досі усі гуртом не розсідлали улюбленого «коника» оскаржувачів – не розібрали на літери злополучну процедуру ухвалення тарифів і ми всі залишаємося заручниками комунальної «хитавиці»? Чому, вже перебуваючи у судовому розгляді, терміново не провели новий тариф, наперед перекривши термін перерахунку? Чому, власне, сам «Господар» не стежить за чистотою процедури, адже має бути найбільш зацікавленим у її дієвості?..

Особисто я, роками споглядаючи, як занепадають і згортаються установи та підприємства у нашому ще зовсім недовго райцентрі, дуже проти того, як хтось усіляко збиває з ніг життє­здатне підприємство. Як на мене, це робиться за ширмою благих намірів – то у боротьбі за законність, то за прозорість, то за економію й екологію.

Як і кожна жива людина, можу помилятися, але для мене останнім часом такі «небайдужі» дедалі частіше асоціюються з тими, хто свого часу …збивали дзвони із церков, строчили доноси на сусіда, приставали у поліцаї, на партійних зборах «чистили» колег. А вже у новітні часи подібні ентузіасти моральним і фізичним булінгом вивільняють собі чи під когось бажані владні кабінети. А що, такі теж завжди були і є у «активістах»…

Євгенія Зима, фото автора.

This slideshow requires JavaScript.