ДЛЯ ПРОФІЛАКТИКИ

Актуально

З метою підвищення якості виявлення раку при профілактичних оглядах з січня 2019 року на базі КЛПЗ «Чернігівський обласний онкологічний диспансер» буде проводитись сучасна, ефективна програма скринінгу раку легенів низькодозовою комп’ютерною томографією (НДКТ) безкоштовно* у групах ризику**.

КТ-скр­инінг – ефективний засіб для оцінки утворень в легенях у людей з високим ризиком розвитку раку, підвищує ймовірність виявлення підозрілих утворень. Еквівалентна ефективна доза від­повідає плівковій флюорографії або рентгенографії ОГК в 2-х проекціях. Інформативність та діагностичне значення при цьому в рази переви­щує старі методи. З огляду на подальше хірургічне лікування і низький рівень хибно-позитивних результатів, скринінг значно збільшує шанси на одужання від цієї важкої хвороби. Та­ким чином, при проходженні профілактичного огляду фюорографія ОГК має бути замінена НДКТ у групах високого ризику.

До групи ризику відносяться: курці віком старше 45 років, люди, що мають спадкову схильність (наприклад, рак легенів у кровних родичів), робітники підприємств зі шкідливими умовами праці (забруднення повітря канцерогенним пилом різного походження: абразив, продукти переробки нафти, пестициди, радіоактивне випромінювання та інші). Будівельні професії, робітники з ремонту дорожнього покриття, працівники ЧАЕС, фермерських господарств, ремонтних заводів, підприємств з видобутку та переробки нафти та газу, інші; пацієнти з хронічними хворобами легень (після перенесеного туберкульозу та інших пульмонологічних хвороб ризик розвитку злоякісної пухлини збільшується).

З метою дотримання розрахованого навантаження (10 чоловік на 1 робочий день) буде проводитися попередня реєстрація на обстеження за телефоном лікаря первинної ланки надання медичної допомоги та сімейними лікарями, з якими ви заповнили декларації. Виконувати флюорографію або рентгенографію ОГК перед направленням не потрібно! У вказаний час необхідно звернутися в рентгенологічний кабінет ЧООД, заповнити анкету встановленого зразка.

* Фінансування програми з обласного бюджету. ** Група ризику на злоякісні захворювання ОГК – категорія населення, на яку впливають один або декілька онкогенних чинників, серед якої частіше зустрічаються злоякісні пухлини легенів, бронхів, трахеї та середостіння.

В. ПАНЧЕНКО, головний лікар
КНП «Варвинський ЦПМСД»