Чому ми бідні?

Резонанс.

Споконвічне українське питання „Чому ми бідні?” здається придатним на всі випадки нашого життя, хоча, з огляду на реалії ХХІ століття, другу його частину-відповідь слід уже подавати в дещо зміненій редакції: „Бо ліниві!”. Правда, оригінал є куди універсальнішим, адже так само просто відповісти на запитання: „А чому ліниві?” вже не вдасться.

І дійсно, два роки районна газета товче ступу про загрозу утворення нового сміттєзвалища, котре ну нічим же не відрізнятиметься від старого, а нам усім – і трава не рости! Лемент, звісно, почнеться, але вже опісля, коли „робота” буде зроблена, от тільки повертати голоблі виявиться просто нікуди. То, може, все-таки, панове громадо, відірвемо від берега свої п’яті точки і спробуємо якось вплинути на „процес”? Бо відсидітись на бережку й цього разу, здається, буде собі значно дорожче.

А в чому справа? – поцікавитеся ви. В екології. Зазвичай охорона довкілля – то чи не остання в світі річ, що турбує пересічного українця. Саме через це у наших лісах немає звіра, в річках – риби, а діти ще в школі мають цілий букет хронічних болячок. П’ємо бозна-яку воду, дихаємо забрудненим повітрям, їмо всілякий непотріб і тонемо у власноруч спродукованому смітті. Чи хвилює це кого-небудь так само, як ціна на газ або комунальні послуги? Судячи з відсутності адекватної реакції на ситуацію з Варвинським комунальним смітником – ні! І коли це „по барабану” пересічному варвинцю, то нашій шановній заклопотаній владі – тим паче!

Тож у зв’язку з намірами утворення нового полігону ТПВ в Мостищі хочеться почути, перш за все, відповідь на кілька першочергових питань від нашої (не переходячи на персоналії) місцевої влади.

1. Рішення про відвід земельної ділянки – це далеко-далеко не все, аби нове сміттєзвалище запрацювало. Має бути висновок екологічної експертизи плюс проект, що відповідає сучасним нормам збереження довкілля, плюс реалізація цього проекту в натурі. Що з перерахованого вже є?

2. Чому наша вельмишановна влада дає (отримує) дозвіл на відвід землі без жодної хоча б імітації проведення громадських слухань, обговорення цього питання з громадою? Тому конкретно: коли буде обговорення? Чи ви чекаєте моменту, коли можна буде сказати: „Пізно, шановні, ось проект, вже й рядок в бюджеті і кошти на рахунку. Де ви раніше були”? Тож назвіть дату обговорення, будь ласка.

3. Кар’єр в Мостищі належить, коли не помиляюсь, шляховій дільниці. І асфальтовий завод, начебто, ще працює. Які плани стосовно нього? Завод геть? Шляхову дільницю геть? Дороги геть? Навзамін «дайош» смітник?

4. І ще одне цікаве питання: чим нинішнє „центральне” сміттєзвалище відрізняється від стихійних? Як на мене, лише розмірами. Чим нове відрізнятиметься від перших двох, трьох, десяти? Що зміниться в утилізації ТПВ в разі відкриття сміттєзвалища в Мостищі? Конкретно – що саме: технологія, забезпечення механізмами, захист довкілля?

5. Що буде зі старим сміттєзвалищем? Бо коли воно перестане функціонувати, як тепер, а ви створите друге, аналогічне, в Мостищі, то замість одного їх стане вже два. Де логіка? Перше як труїло, так і труїтиме Холодницю й Підгірну вулицю, друге – Руду, Царське село та Аеродромний. Потім, дивись, Перша дамба пересохне – туди ще ближче, а там Сухий яр на черзі – той зовсім поряд і такий довжелезний! Влада має якусь стратегію щодо утилізації сміття? Втім, на це останнє питання можете не відповідати. Розкажіть хоча б про майбутнє холодницького смітника – як воно вам бачиться?

Хоч і невелике, та все ж маю сподівання, що три наші влади спроможуться відповісти на цей допис – не мені, а громаді. Чому аж три? Бо маю також надію, що всі ці влади все ще усвідомлюють свою повну (чи певну) відповідальність за життя людей у Варві та районі. Принаймні, хочеться в це вірити так само, як і в те, що «сонне царство» нашої громади нарешті прокинеться.

З повагою Володимир Ворона, смт Варва