Чи у хуралах так коли горлали?..

Ось тобі, на тобі!

Із сесії селищної ради.  

Для тих читачів, хто вже встиг із жалем попрощатися із „селищеадою”, на яку минулого скликання перетворилися колоритні зібрання у нашій мерії, обережно натякну: експресія вивчень-обговорень депкорпусу попереднього поволі просочується у нову варвинську мерію. Власне, разом з окремими минулими депутатами. А ті вже не просто ходять на всі публічні зібрання (хтось би подумав, за інерцією) і возсідають суфлерами на опозиційній гальорці поряд одинаків – вдруге обраних товаришів по боротьбі. Ба, більше, попередників вже й подекуди чути голосніше за новообраних. Ото б іще голосувати почали за звичкою…

Чергова, сьома, сесія селищної ради від 19 квітня теж позначилася активною участю таких гостей, хто нинішню каденцію, мабуть, вважає для себе хіба вимушеним тайм-аутом. Нова рада, відчувається з підготовки рішень, ще не дасть ради власній новій структурі, напруженим взаєминам із іншими місцевими управлінцями, а тут ще й доброзичливці напоготові – з підніжкою підтримки.

Одна з членкинь ГО, що теж так і не дійшла цього разу до фронту, себто депутатства, повсякчас нависає з відеокамерою – щойно набрав депутат повітря у груди для виступу, або почухався чи пожував не до ладу, а йому – тиць межи очі око Інтернету. І від того велеречиві говорять ще більше, стримані – ще більше мовчать.

А годинник скликання невблаганно цокає. Так, дивись, можна й не зчутися, як вхолосту – без особливих зрушень у нашому спільному добробуті, промайнуть і ці два, відведені на каденцію, роки…

Але годі атмосферного заспіву – далі до цікавинок тригодинної сесії – напруженої, місцями теж голосної – і до хрипоти, і до фальцету.

* * *

Майже чотири десятки питань на розгляд сімнадцяти обранців. Гостей, проханих й непроханих, мабуть, теж було не менше. Головувала очільниця громади, інформували з питань порядку денного керівники відділів ради і голови комісій.

Починали нібито тихо-мирно, із оргрутини, із земельних. Щоправда, так голосувалися лише безконфліктні питання населення – відмови від городів, узаконення існуючих гаражів, згода на оформлення паю людині, пропущеній при розпаюванні тощо. Обговорення жвавішало на підприємницьких, а довкола ринку – й поготів.

Як нагадав депутатам начальник земвідділу ради Є.Ігнатенко, з грудня минулого року договір оренди із райСТ завершився, намагання ради продати право оренди з аукціону накликало затяжний судовий розгляд, ініційований споживспілкою. Відтоді до бюджету кошти не надходять, ринок діє, як стихійний. Мабуть, не бачачи позитивної перспективи у суді, мерія запропонувала обернути ріки „вспять” – раніше розділені документально ділянки (під «райповським» приміщенням і решта території) знову воз`єднати і передати кооператорам в оренду під 12 відсотків (у грошовому виразі майже вдвічі більше, аніж раніше -78 тис. на рік). Пропозиція депутатського схвалення не знайшла – ще нещодавно їх переконували зробити крок вперед, до аукціону, а нині – два кроки назад. Тож депутати пропонували дочекатися завершення судового розгляду, нагадали про ідею створити власне комунальне підприємство для організації ринку. Запеклі «друзі» голови звинуватили її у намаганні просто передати ринок у інші руки, вона ж доводила, що їй байдуже, хто там порядкуватиме, аби сплачувалися кошти до бюджету… Відтак за пропозицією голови фракції аграріїв М. Гайдая питання покищо зняли з розгляду, аби райСТ відкликало позов і була змога вчиняти будь-які дії щодо ринку.

Про підприємницьке. Кабалик С.В. звернувся до ради за дозволом на виготовлення документації для подальшої оренди ділянки під колишнім тиром – нині у його власності (знаходиться у периметрі «Казкового містечка»). Депутати-педагоги обурювалися сусідством навчальних закладів із питними, апаратівці зазначали, що дотримання норм ще вивчатиме архітектор і земельники, інші обранці зауважили, що підприємець працюватиме, й не плативши оренди, тож що з того виграє бюджет. Хоч голоси розділилися, однак рішення про старт документального оформлення землі прийнято.

Також тієї сесії ще 9 ділянок під гаражі (епопея по Садовій) було включено до переліку тих, котрі продаватимуться з аукціону – плюс до 14-и, визначених раніше. Чи охочі реалізувати право на землю на аукціон теж поспішатимуть, як за безкоштовними наділами, чи ту земельку вихопить хтось із підприємців – невдовзі й подивимося.

Серед земельних бурхливо обговорювалося й питання дозволу на руслоочисні роботи на Удаї – 350 метрів (пляж «Веселки» – пляж загальний – „Козацький”). Їх виконуватиме ДП «Укрводсервіс», оплату здійснюватиме КП «Надра Чернігівщини» (1,5 млн грн з екологічних фондів). Рішення ради потрібне, аби під`єднати електроенергію на об`єкт.

…Роками варвинці говорили: Удай занепадає, хоч би хтось різак розігнав. І ось, коли хтось роботи зробить, інший хтось за них заплатить – нам би і тут повивчати. Слово взяв колишній депутат Д.Павленко: де проект, які то будуть роботи, хто замовляв, чи планується громадське обговорення? Шум-гам у залі, але згоду на старт чищення удайських пляжів надали.

А от спроби радівців створити посади чи муніципального поліцейського, чи інспектора з благоустрою (для практичної реалізації адмінвпливу на порушників правил благоустрою тощо) наразі депутатської підтримки не мають. Як зазначила заступник голови І.Чаленко, у ході підготовки до сесії положення про загін благоустрою вироблено такий компроміс – покласти обов`язки інспектора на когось із працівників, вже існуючих у штаті загону благоустрою.

У обговоренні депутат В.Небрат висловив пропозицію, аби загін благоустрою періодично виїздив і на упорядкування територій приєднаних сіл. Хоч штат загону формально збільшено – працевлаштовано трьох сільчан, хто втратив попередні посади техпрацівників у сільрадах, у його складі два електрики, тому реально на прибирання маємо лише 15 працівників на всю громаду, зазначила голова.

У низці фінансових рішень ухвалено зміни: до програми соцзахисту – додали видатки на допомогу чорнобильцям до річниці аварії; до програми соціально-економічного розвитку – щодо спрямування державної субвенції на інфраструктурний розвиток громади, розрахованої за кількістю сільського населення. Зокрема, для Варви така сума буде найменшою серед ОТГ України – близько 700 тис. грн, котрі спрямують на придбання трактора і навісного обладнання для нього та енергоощадливого насоса для свердловини.

Зміни до цьогорічного бюджету, а він їх зазнає чи не щосесії, цього разу стосувалися виділення додаткових коштів із вільних залишків та перевиконання селищного бюджету. Зокрема, майже 2,3 млн заплановано на ремонт доріг, 1,4 млн – співфінансування районних установ, близько 400 тис. – на збільшення потужності електромережі ради, ремонт приміщення і придбання меблів та техніки, 40 тис. – на ПКД вуличного освітлення Леляків і Калиновиці, більше 700 тис. – на реконструкцію систем опалення селищних садків тощо.

У ході обговорення змін до бюджету, та й інших питань розгляду депутати: нинішній – М.Цопа, колишній – В.Остапець, повели мову про відсутність значимих видатків на заміну водогонів. Треба міняти гнилі металеві труби на новий пластик, емоційно й переконливо говорив громадський активіст. Треба, згоджувалися радівці, але і дороги, і утримання установ – теж треба.

Між іншим, не варто забувати й досвід минулого скликання у справі заміни водогонів: торік на 1,3 млн втілено проект до „Царського села”. От тільки обставини, говорили тоді, змусили змінити почерговість робіт – із „Зарічки” на згаданий мікрорайон, замість заміни труби, схоже, проклали паралельно нову гілку, до якої під`єднати низку вулиць по маршруту можливості теж не виявилося. Предмет гордості активістів – бюджет розвитку, освоєно, але чи такою має бути реконструкція гнилих водогонів селища?..

Серед питань майнового характеру, розглянутих сесією – приймання установ, майна зі спільної власності району до Варвинської ОТГ. Так, цього разу юрисдикцію змінили ДЮСШ і Леляківська ЗОШ. Рішення про створення власного методкабінету збудило дискусію у залі: начальник районного відділу освіти В.Кутовий аргументував доцільність залучення на умовах співфінансування послуг існуючого районного методкабінету. Апаратівці, втомлені перипетіями співфінансування районних установ, виступили за створення власного, де буде працевлаштовано районних фахівців. Тим паче, говорили, невдовзі запрацює й Озерянська громада (у залі звучала дата 28 жовтня ц.р. – вибори в Озерянах). Ділити витрати на трьох буде ще складніше, зауважили депутати. Хоча й лишилися сумніви, чи всі напрямки роботи охоплять один-два методисти.

Дискусію голова ради завершила так: попрацюємо – подивимося, при необхідності залучатимуться спеціалісти на договірних умовах.

Змін зазнали статути дитсадків громади у відповідності до законодавства, посади бухгалтерів переведено до відділу освіти ОТГ, а також – статут Варвинського будинку культури, куди філіями введено СБК.

І насамкінець сесії (а той голосний „самкінець” затягнувся, мабуть, на годину із трьох) розглянули всім товариством заяву голови ГО „За права споживачів”, депутата попереднього скликання селищної ради В.Остапця щодо скасування нового тарифу на вивезення ТПВ, встановленого виконкомом для КП. Комісія законності запропонувала спрямувати зауваження до тарифу на вивчення колег із комісії соціально-економічного розвитку із залученням фахівців і розглянути на наступній сесії. У ході тривалої і голосної дискусії заявник вимагав якщо не скасування тарифу, то відмови йому на заяву, або призупинення дії тарифу на період вивчення. Свої аргументи виклав теж завсідник селищних зібрань Д.Павленко. Обидва вказували на те, що у розрахунку не відображено реальні обсяги утворення ТПВ, бо не все населення і організації охоплені послугою тощо. Мало-помалу розпалилася голосна дискусія, тож думки депутатів розділилися: і на вивчення не відправили, але й тариф не скасовували. З 1 травня ц.р. він діє.

Цей факт заявника не залишив байдужим, на його бурхливу реакцію головуюча попередила, що проситиме депутатської згоди на його видалення із зали. „Та я швидше Вас винесу…” – послідувала гучна відповідь. А далі – збурення й депутатське. Зокрема, депутат-аграрій і голова бюджетної комісії В.Гармаш нагадав занадто енергійним гостям про елементарні етичні норми у сесійній залі і поза її межами, у висловлюваннях в Інтернеті. А там на адресу опонентів лунає: „дурні”, „двоногі істоти”, „лихоголова”. За таким хамством будь-який конструктив у дискусії вже не сприймається…

Як аргументували голова громади В.Саверська-Лихошва і представник відділу економічного розвитку С.Бейкун, ідеальним тариф однак буде не скоро, проте сміття вивозити потрібно, аби не похряснути у ньому. Охопити всіх потенційних споживачів допоможуть зміни до правил благоустрою і дієва адмінвідповідальність за неукладення договорів, а це – прерогатива ради, а не КП. Воно змусити людину до співпраці не може.

За ініціативою депутатів того дня ухвалено чергове звернення до глави Уряду та інших високопосадовців щодо подальшої роботи ГПЗ. До ініціативної групи із розробки статуту Варвинської громади включено С.Старенченка і Д.Малишову – членів ГО „За майбутнє нашої громади”, очолюваної кандидатом у мери на попередніх виборах О.Щербатюком. Більше заяв від нашої громадськості не надходило, інформувала секретар ради Л. Лущик. Охочі працюватимуть над статутом спільно з головою ради і її заступниками. Також того дня оновлено нормативні документи ради щодо передачі в оренду комунального майна із врахуванням змін у законодавстві.

Депутатам було озвучено нове звернення про допомогу у зборі коштів на придбання обладнання для обласного онкодиспансеру від нашого земляка, очільника закладу Валерія Зуба. Хоч значні кошти благодійників і місцевих бюджетів області акумульовано на лінійний прискорювач, проте бракує ще 9 млн грн на дозиметричне обладнання радіологічного відділення, котре відкривається цими днями. Як наголошувала начальник відділу економічного розвитку О.Нечай, яка озвучила прохання, мешканці області матимуть змогу безкоштовно лікуватися у закладі, коли у приватних клініках вартість курсу, приміром, з 30 „променів” сягає сотні тис. грн.

Депутат В.Неліпа звернувся до ради із проханням оновити ПКД на ремонт вул. Удайська у Леляках і виділити кошти на грейдерування. А голова ради анонсувала виїзд вулицями селища комісії для визначення почерговості шляхових робіт, комісія мала попрацювати наприкінці квітня. Озвучила низку звернень ради: до облспоживспілки – щодо часу роботи „Магнолії”, до обласних служб і ін. – щодо руху автівок-великоваговиків тощо.

* * *

І у післямові цього разу таке. Так вже склалося цими метушливими весняними днями, що бути присутньою на сьомій сесії змоги не мала, із записом ознайомилася теж не одразу. Тож першим настигло відлуння сесії в Інтернеті, котре забезпечують місцеві так звані (бо так і невідомо, ким звані) громадські активісти. Зокрема, розгорнувся такий собі булінг (це цькування гуртом одного, але по-новомодньому) селищної депутатки від РПЛ Тетяни Пальохи. Аноніми вправлялися у лихослів`ї і щодо професійних якостей Тетяни Петрівни, і щодо особистих, і щодо факту обрання депутатом. Що ж цього разу спричинило нову хвилю „обкидання” брудом, котре досі витримала вже не одна, чимось не симпатична активістам місцева персона? Як на мене, той гвалт здійнявся через просте й коротке запитання Т.Пальохи у ході надголосної перепалки із В.Остапцем, котрий разом з молодшим колєгою по минулому скликанню Д.Павленком нині активно вчать наступників, як слід би працювати.

А запитання звучало десь так: що ви, вельмишановні, зробили за свою каденцію для Варви?..

Є. Зима