Земля і гроші – то завжди дражливі теми

Із сесій селищної ради

Коли рік тому у київському експоцентрі об`єднаним громадам, а серед них – і нашій Варвинській ОТГ, помпезно передавалися у власність землі сільгосппризначення за межами населених пунктів, громадівцям, певно, думалося, як вони почнуть поповнювати таким новим ресурсом свої бюджетні скарбниці. Дійсно, набувши нових повноважень, місцеві ради змогли вільні землі пропонувати сільгоспвиробникам у оренду, ініціювати перегляд діючих договорів, де відсоток орендної плати залишався низьким. Проте додалося й немало приводів для конфліктів і невдоволення – ще є чимало громадян, котрі досі не змогли скористатися своїм правом безкоштовно приватизувати двогектарні паї, обіцяні державою кожному українцю.


Отож з часу передачі державних земель до ОТГ кожна її чергова сесія розпочинається чималим і завжди конфліктним земельним блоком питань – заявники вимагають «шари» і під здачу в оренду сільгоспвиробникам, і попрактикуватися – студентам-агрономам, і під черешні-горіхи-лаванду, на «туристські стежки» тощо.

Вільних ділянок, а надто – придатних до швидкого введення у рільництво, – обмаль, тож у мерії спробували різні тактики у розгляді заяв – надавати перевагу місцевим заявникам, котрі планують самостійно обробляти ділянку; резервувати для майбутніх звернень учасникам бойових дій; наділяти тим громадянам, хто потребує додаткового соціального захисту – чорнобильцям, багатодітним родинам та ін. Проте й просто меткі та настирливі «маючі право» швидко повернули мерію до реальності – якщо ділянка вільна і заявник ще не скористався правом приватизації, рада мусить розглянути таку заяву, інакше – як-то кажуть, «зустрінемося в суді».

Отож, на кількох останніх сесіях, ніби задля того, аби нарешті якнайшвидше позбутися постійного джерела конфліктів, рада почала роздавати всі належно підготовлені вільні ділянки – вже, як мовиться, не дивлячись на обличчя і заслуги.

У такому ключі відбувався й розгляд заяв на паї і на минулій квітневій сесії (28-а від 18.04). Із сорока питань порядку денного добра половина – земельні, у залі – напружені обличчя заявників. А от депутатський кворум «гарячого» весняного дня заледве зібрався – 14 обранців із 26-и, плюс голова громади. Отож, аби двоє з них не голосували – рішення просто б не приймалися.

Розглянувши поточні питання – приватизація існуючих присадибних ділянок, гаражів, відмови від городів, переукладання договорів оренди тощо, зарезервували чергові 10 гектарів для учасників бойових дій (в районі «Мостища», ліворуч у напрямку Гнідинець), котрі тієї ж сесії і розійшлися. По 2 га надано Н.О. Носенко – матері загиблого учасни­ка АТО, та Є.І. Тищенко – матері загиблого афганця, нинішнім чи колишнім воїнам Ю. Козлову, С. Луценку, О. Будулаті, І. Михайліченку.

Також того дня пощастило на голосуванні Н. Бачиш (колишня голова Леляків, а нині в.о. старости, двогектарного паю ні вона, ні члени родини досі не мали – певно, унікальна місцева очільниця, тож надано 1,5 га залишених городів), І.Четверякову (70 «сотих» на Холодниці для випасання худоби, звертався тричі). 4,6 га довелося надати за рішенням суду С.М. Рейці (було пропущено у списках колгоспного розпаювання).

А от М.О. Хоменку – претендував на 2 га підліску по дорозі у «Сосну» і табір «Веселка», неподалік 4-ьох га майбутніх Мінькових черешняків – голосів забракло. Хтось у залі жартував, а де ж зайцям плодитися, як усе роздамо? А хтось, може, задумався, а чи є необхідність випилювати й корчувати навіть підліски, котрі наперекір людській бездумності вже хоч самі ростуть довкола лісових масивів. Так чи інак – заявник звертався тричі, і цього разу рішення прийнято не було.

Щоправда, за якісь хвилини ця суперечлива ділянка однак була передана іншій людині – Ю.С. Кондратенку, Заслуженому художнику України, який від початку АТО разом з родиною мусив перебратися із прифронтового Маріуполя до Березки на Варвинщині. Депутатів переконала донька заявника Юстина Індило, котра у цьому хуторі започаткувала власну міні-ферму і разом з мамою (до речі, жінки – теж художниці) вирощують кіз, свиней, почали продавати власну продукцію. У своїй сільраді – Озерянській, куди спробували переспрямувати прохачів варвинці, сприяння, кажуть, не зустріли. Із 4-ьох га, вже наданих жінкам у Калиновиці рішенням Варвинської мерії, встигли приватизувати тільки три.

Хоч і приїхали із приазовського міста, але ми родом із Борзнянщини, розповідала Юстина. На сході стали чужинцями, бо з початком війни відкрито заявили про свою проукраїнську позицію, але і тут, на Варвинщині, їм нині частенько чіпляють прізвисько «сепаратисти». Не маючи інших робочих місць, родина чотири роки тяжко працює у своєму господарстві. Нині тримають два десятки кіз, три десятки свиней, планують збільшувати поголів`я, мріють про сад, міні-сироварню. Чоловік Юстини, ще в 2014 році добровольцем пішовши в АТО, і зараз несе військову службу…

Після емоційного виступу березківських поселенців селищні обранці про «зайців» вже й забули, за надання ділянки голосували майже одноголосно.

Непростим було обговорення виступу дружини чорнобильця А.А. Усенка, якому того засідання паю не надали, бо претендував на ділянку у «Мостищі», зарезервовану і передану учасникам АТО. Цій родині голова і радівці обіцяли за повторною заявою віднайти альтернативу.

Серед земельних питань квітневої сесії, із т. з. підприємницьких, зауважила таку тенденцію – хоч цьогоріч, у зв`язку зі збільшенням нормативно-грошової оцінки землі, відсоток орендної плати торгівельникам радою суттєво зменшено (з 12-ти до 6-ти), однак вони, як на мене, і далі шукають способи мінімізувати свій вклад у бюджетну «свиню-копилку»: відмовляються від частини землі, ініціюючи поділ ділянок, залишивши за собою площу під будівлею і хіба обов`язковий метр до фундаментів. Все б і нічого, право таке мають, проте селище отримає менші надходження від оренди землі і навряд чи зможе продати або передати в оренду ті повернуті «окрайці».

Рішенням сесії затверджено техдокументацію на поділ ділянки для ПП «Валентина» по вул. Шевченка, де розміщено магазин «Аврора», і передано «обкраяну» діляночку – 0,0148 га із попередньої 0,0194, в оренду під 6% на 10 років. Як звучало в обговоренні, це й так неабиякий прогрес, адже досі діяльність велася без укладання договору оренди.

У блоці організаційно-фінансових питань сесією розглянуто зміни до бюджету, зокрема, надано районним установам близько 2 млн грн співфінансування на ІІ квартал року. Доки депутати готувалися до голосування, завсідник селищних зібрань, колишній депутат Д. Павленко запитував голову: ви ж принципово заявляли, що коштів у районний бюджет надавати не будете, минулого року дарма віддали майже 14 млн, і ось знову… Що ж спонукало фінансувати далі? Маємо перевиконання бюджету, тож надаємо – такою була відповідь і голови, і депутатів.

Фінансувати спільні потреби Варвинщини слід після ретельного вивчення видатків, висловилися депутати, навівши у приклад утримання трьох варвинців у Озерянському стаціонарі за майже 300 тис. грн на рік із селищного бюджету, тоді як інші пенсіонери самостійно виживають на 3 тис. пенсії у місяць. Наступні «транші» надавати після інформації про використання коштів перевиконання районного бюджету, пропонували вони, аби не вийшло так, що селищний дружно «проїдатиметься», а далі щодо видатків розвитку (водогони, дороги, ремонти) – кожен «гулятиме на свої»…

Вкладати кошти у водогони та інші потреби громади закликав ще один активіст-«попередник» В.Остапець. До речі, з таким громадським контро­лем ситуація «безпрограшна»: даєш співфінансування – поганий, не даєш – ще гірший.

У ході підготовки сесії до відома депутатів доведено звіт про виконання плану соцекономрозвитку громади у І кварталі ц.р. Зокрема, за кошти держ­субвенції додасться дитячих майданчиків – по вул. Пилипенка, Промислова, Захисників Вітчизни, на пляжі табору «Сонечко», який готують до оздоровчого сезону, інклюзивний – у ліцеї №2, автобусних зупинок – по вул. 9 Травня і Зарічній; триває робота із залучення державних коштів на реконструкцію очисних споруд та придбання квартири лікарю – із селищного бюджету; розпочато цьогорічний ремонт доріг; виготовляється ПКД на ремонт даху ліцею № 2; після весняного буревію ремонтні роботи виконано на дахах початкової школи, будинку культури і колишнього готелю, де також у ході планового ремонту приміщення замінено вхідні двері; відбулося кілька толок, тривають роботи з благоустрою тощо. На прохання мешканців мікрорайону «Аеродром-ний» сюди теж буде придбано дитячий майданчик.

Протягом кварталу більше 130 тис. грн із бюджету селища надано варвинцям на допомогу у лікуванні. За квартал опрацьовано 329 звернень громадян, 38 інформаційних запитів, проведено сходи у Варві і селах громади, 7 засідань виконкому і 4 сесії, на яких розглянуто більше 170 питань, 1,7 тис. суб`єктів звернулися за послугами ЦНАПу.

Рішеннями сесії спрямовано 55 тис. грн на придбання соціального житла – хати з дворищем у с. Леляки, для багатодітної родини Челмодєєвих (4 дітей). Службове житло – квартиру у Варві, буде придбано для лікаря, залученого на роботу у місцевій медицині (ухвалено необхідні положення).

Одним з питань розгляду квітневої сесії було надання згоди на передачу від району до ОТГ місцевої радіорганізації – за прикладом інших установ на території громади, проте у залі виникли розбіжності: що приймати – юридичну особу чи лише її майно, яким є нині коло слухачів і чи не простіше мовити каналами Інтернету, відтак питання відрядили на довивчення. Мовлення наразі не ведеться через відсутність відповідної ліцензії.

Не знайшли депутатської підтримки і проекти рішень щодо приймання майна фельдшерських пунктів – у документації бракувало деяких даних, а от штучне міні-поле на стадіоні (по 700 тис. співфінансування із селищного і державного бюджетів) та конструкцію Дошки пошани біля БК у селищну власність прийняли – планують оновити дошку світлинами кращих варвинців серед молоді, спортивних і творчих колективів, відійшовши від попередньої традиції.

Гостра і тривала дискусія розгорнулася довкола рішення, за яким планувалися зміни до порядку придбання товарів, робіт і послуг із використанням системи електронних закупівель. Як переконували радівці, це дало б змогу залучити на ремонт вулиць місцевий райавтодор. Проте депутати наголосили, що після запропонованих змін будь-який інший суб`єкт господарювання, запропонувавши меншу вартість, зможе претендувати на підряд. Подібні рішення потребують додаткової юридичної підготовки, бо і своїм шляховикам не допоможемо, і виконавця на конкурентних засадах не обиратимемо, аргументували вони. Із депутатами спілкувався новий очільник філії О.А. Малько: як і раніше, брати участь у тендерах змоги не мають, без замовлень дільниця ледь животіє. Схоже, анонсовані нещодавно намагання колективу вийти з-під начала облавтодору і працювати самостійно успіхом не увінчалися.

В. Саверська-Лихошва коментувала ситуацію так: це наше підприємство, це наші люди, там і так вже значна частина їх розбіглася, якщо ми не допоможемо, невдовзі важку техніку, котрої так бракує в громаді, особливо взимку, буде передано у Прилуки. Якщо проблема тільки у формулюваннях рішення – давайте пропишемо їх як слід…

Питання допомоги райавтодору залишилося відкритим, адже рішення того дня прийнято не було.

До депутатів на сесії від імені мешканців вул. Ярославська звернувся О. Балаба – щодо ремонту твердого покриття. Як пояснив представник відділу економічного розвитку, архітектури, містобудування і ЖКГ С.Бейкун, до цьогорічного переліку на ремонт згадану вулицю включено, після виконання робіт на центральних підрядники приступлять до інших вулиць. От тільки, як і торік, на всіх визначених вулицях йдеться про частковий ремонт найпроблемніших ділянок, а кожному б з їх мешканців хотілося, аби все і одразу.
У «Різному», коли говорили про необхідність закачати воду у першу дамбу, прозвучала інформація, що нині за таку послугу «Укрнафта» забажала 100 тис. грн. Депутати резонно запитували: а скільки готові платити нафтовики, коли їм доведеться ту воду аварійно скидати?.. Якщо вони нині ставлять питання так, то і до них буде ставлення відповідним.

У обговоренні рішень сесії, котрі представляли заступники селищного голови О. Кальний, Т. Дейнека, І Чаленко, керівники відділів О.Нечай, Є.Ігнатенко та ін., активну участь брали депутати від Аграрної партії М.Гайдай, В.Гармаш, позафракційний В. Небрат, «батьківщинівці» А. Костін, І. Матухно. У виступах на сесії та коментарях в Інтернеті завжди їм готові «допомогти», як уходящий президент наступнику, дихаючі в потилицю «папєрєдніки».

This slideshow requires JavaScript.

 

У Варвинській ОТГ  з`явиться важка техніка

Хоч початок травня для більшості з нас позначився святково-городньою метушнею, проте і в цей період селищна рада збиралася на позачергову сесію. 8 травня внесли необхідні поточні зміни до бюджету, аби не затримувалися проектні роботи по даху ліцею №2 та оформлення службового житла, що купується для медиків за кошти селищного бюджету.

Також того дня внесено зміни до плану соціально-економічного розвитку громади, де передбачено придбання потужного навантажувача. Цьогорічна інфраструктурна субвенція, котра надається державою на розвиток новостворених об`єднаних громад, складе 715 тис. грн. Вирішено додати 1,3 млн зі своєї скарбниці і нарешті придбати універсальну важку техніку – навантажувач матиме відвал для чищення снігу, ківш, інше необхідне навісне обладнання. Витрати такі виправдані, говорили радівці, адже лише за один сезон, наймаючи чужу техніку, витрачається не менше півмільйона. Кошти акумулюватимуться протягом року і наприкінці буде здійснено придбання.

Обговорювали на позачерговій сесії і питання використання новобудови міні-поля зі штучним покриттям та ситуації щодо функціонування ринку. Як поінформував директор ДЮСШ М. Бойко, покищо складено графік тренувань груп спортшколи. Щоб визначитися з часом роботи поля для решти охочих, прийматимуться заявки від представників команд. Наразі таких ще не було.

По ринку, а нині, після припинення тут діяльності спілчанського підприємства, це фактично місце стихійної торгівлі, ситуація така: за численними попередженнями держпродспоживслужби про заборону стихійної торгівлі продуктами харчування селищна рада розпорядженням заборонила торгівлю і звернулася до поліції, силами якої перешкодити діяльності сотень осіб, схоже, навряд чи вдасться. Як на мене, всі причетні служби просто показують реагування.

Тривала судова тяжба довкола земельної ділянки завершилася на користь селища, нині триває виготовлення земельної документації і незабаром все ж таки відбудеться новий аукціон на право оренди цієї території. Повноцінна робота ринку відновиться, коли ділянку орендує новий суб`єкт господарювання, йшлося на сесії.

This slideshow requires JavaScript.

Є. Зима, фото автора