Земельна «рулетка» заледве не пожартувала з підприємцями…

Із сесії селищної ради

Минулу січневу сесію селищної мерії (24-а від 17.01, більше трьох десятків питань до розгляду) варто умовно розмежувати на дві частини – першу, земельну, – завдяки розгляду питань виділення землі, як завжди, тривалу, гостросюжетну, з азартним голосуванням, і другу – звіт голови громади про зроблене торік. Хоч депкорпус і втомився на земельній частині, однак його теж послухали і жваво обговорювали. У першій гостросюжетній вирізнялося й питання встановлення розміру орендної плати за землю у селищі – підприємці, задіяні у сфері торгівлі, ініціювали суттєве зменшення відсоткової ставки для себе.

Левова доля питань до розгляду – то земельні. Ті, де йшлося про виготовлення документації на узаконення ділянок під існуючими будівлями, паїв, наданих радою раніше (між такими затесалися й майбутні «черешневоди»), а також узгодження меж, відмови від городів тощо голосувалися у формальному порядку – куди вже подітися.

Беззаперечно підтримують депутати й виділення ділянок воїнам АТО, афганцям, іншим категоріям, перед ким держава і суспільство у боргу. Цієї сесії надано по 2 га із зарезервованої ріллі учасникам бойових дій С. Бойку, В.Гутаку, Ю. Єфременку, Ю. Малієнку, В.Куркіну, О.Шаркелісу. За рішенням суду буде надано пай і колишньому колгоспнику Л.П. Тищенку, котрого пропущено у списках на розпаювання.

А от настирливим прохачам на кшталт любителів лаванди, черешень тощо, а по суті – дурнячка, котрий одразу піде в «дружбівську» оренду, селищні обранці навчилися принаймні не сприяти голосуванням (влучні репліки депутатів В. Небрата, І. Матухна). Є заявники, котрі з розрахунку на удачу на голосуванні пишуть заяви знову і знову, проте цього разу «рулетка» голосування таким не сприяла.

Охочіше депутати підтримують жителів приєднаних сіл, які просять у власність покинуті городи, інші ділянки у їх селах. Так, голосуванням підтримали калиновицького пасічника М. Денисенка (1,4 га у Сіряківщині під пасіку), а от щоб доділити поміж калиновичанами Лозовими, Онищенками і ін. заявниками місцеву шовковицю – голосів не набралося. Переконав надати пай лише місцевий житель поважного віку, чорнобилець Ю.М. Онищенко.

Дали час колегам на роздуми й ті депутати, котрі не підтримали надання у власність майже гектара рудянського пагорба (на виїзді на Озеряни чагарники і ярки справа за мостом) – заявнику О. Науменку під горіхи. Хоч те глинище особливої цінності не має, але чи готові варвинці обминати приватну власність просто на околицях селища, досі територіях загального користування – поряд проганяють на пастівень худобу, хоч голів вже дедалі менше, рудяни випасають гусей.

Надаючи згоду СТОВ «Дружба-Нова» на будівництво АЗС (для власних потреб на території підприємства по вул. Комарова), депутати нагадали про обов`язкову дольову участь підприємств у розбудові інфраструктури селища (голова бюджетної комісії В. Гармаш). Рішеннями сесії розпочато інвентаризацію земель, повноваження розпоряджатися якими нині теж надано ОТГ (лісосмуги, польові дороги, невитребувані й неуспадковані паї тощо), після інвентаризації буде змога передати їх в оренду. Тим, хто обмовився «пороздавать» і такі землі заявникам (депутат М.Цопа), земельники нагадали: роздавати не вийде, вони здебільшого вже обробляються сільгоспвиробниками, а от додатковий дохід у бюджет залучити вдасться.

Напруженим і голосним був розгляд встановлення розмірів орендної плати за землю, яким завершувалася процедура його громадського обговорення, погодження Антимонопольним комітетом. За ініціативи підприємців селища, які працюють у сфері торгівлі, відсоткова ставка для них була знижена з 12% (таку сплачують переважна більшість категорій платників – промислові, офісні ділянки тощо) до 6-ти. Як пояснив начальник відділу земельних відносин ради Є. Ігнатенко, мерія пішла назустріч підприємцям, адже з 2019-го суттєво зросла нормативно-грошова оцінка земель.

Після завершення процедури підготовки проекту рішення ініціативні підприємці додали ще один його варіант – вже на 4,5 %, аргументували свою позицію і в залі (виступили Г. Деревко, О. Ященко, співпереживав поряд В. Дубчак, головний аргумент: як нам працювати, доведеться скорочувати найманих працівників, контраргумент радівців: а нам як наповнювати бюджет), чим ризикували розпорошити депутатські голоси поміж двома проектами рішень. У разі їх неприйняття залишився б попередній рівень – 12%. 14 голосами – прохідний мінімум для рішення – ухвалено зменшення ставки власникам крамниць на рівні 6%. Чи опісля радівських поступок подешевшає крам на полицях – мабуть, запитання просто-таки наївне.

А між тим, кому дорого сплачувати за оренду землі – той її викуповує. Рішенням сесії ділянку під піцерією у м-ні «Нафтовик» продано власниці закладу О. Жук за 48,2 тис. грн з розстроченням платежу на 2 роки.

Порядком надискутувавшись на земельних рішеннях і взявши регламентовану перерву, приступили до звіту голови про виконання плану соціально-економічного розвитку громади у 2018-ому році. Він звучав на засіданні виконкому (виклад у минулому номері газети), у матеріалах сесії з ним ознайомлено депутатів, тож В. Саверська-Лихошва озвучила ключові тези і плани на 2019-й. Видатки бюджету склали торік більше 83 млн, переважно на утримання установ громади, виконання соціальних програм, співфінансування потреб районної бюджетної сфери, на 3,9 млн поремонтували вулиці, здійснювали заходи благоустрою тощо. У проблемах-планах – реконструкція водогону по Зарічній і очисних споруд, придбання спецтехніки, створення ОСББ, встановлення нових дитячих майданчиків, ремонти дитячого табору «Сонечко», БК, освітніх закладів тощо.

У обговоренні звучали поточні проблеми життєдіяльності громади: розчищання вулиць від снігу, проблеми введення в експлуатацію вже виконаних об`єктів – освітлення у селах, комунальні об`єкти у селищі, та приймання у власність матеріальної бази «Сонечка», придбання сміттєвоза для КП, виплата зарплатні у бюджетній сфері тощо. Зокрема, на запитання депутата Т. Пальохи, чому на час сесії затримувалася виплата заробітку у медиків районного підпорядкування, заступник голови Т. Дейнека поінформувала, що держсубвенцію на медицину передано районові вчасно, на співфінансування передбачено 1,7 млн.

Обговорювали учасники сесії й перспективи укрупнення громади шляхом приєднання інших сіл району. Для Варви – це плюс територія, населення і менше вилучення коштів до держбюджету (цьогоріч реверсом заберуть 13 млн грн, саме такої суми бракує на утримання бюджетної сфери району). От тільки села, котрі мають кошти на власне утримання, як і говорили їх представники раніше, схоже, «стоятимуть до останнього».

А завершувалася сесія рішенням, на перший погляд суто технічним, – про визнання таким, що втратило чинність, рішення Варвинської селищної ради від 27 листопада 2015 року, яким тодішня рада «місцевих законотворців», як влучно охрестив їх один з-поміж активістів, вигадала власний «велосипед» – на основі постанови НКРЕКП розробила свою процедуру встановлення тарифів на водопостачання і водовідведення для КП «Господар». Як пояснював перший заступник голови О. Кальний, місцеве комунальне підприємство не належить до категорії ліцензіатів, котрі мають керуватися постановою нацкомісії (відтоді і вона, до речі, втратила чинність), натомість порядок встановлення тарифів для нього визначено відповідною урядовою постановою. Словесну дискусію (колишній депутат-«законотворець» Д. Павленко і О. Кальний) голова ради припинила запрошенням: «Викладіть письмово Ваші міркування, пишіть і ми розглянемо…» та голосуванням – «за» скасування рішення, котре не відповідає вимогам законодавства, проголосували майже всі депутати. А візаві невдовзі дослухався до запрошення – написав…

З цього приводу така післямова. Інтернет-коментар рішення щодо порядку встановлення місцевих комунальних тарифів від речника групи «необраних», котра нині перебуває у сверблячці реваншу на наступні вибори, як на мене, цього разу заслуговує окремого слова. Узявши на щит гучні цитати одразу кількох класиків української літератури, депутат-папєрєднік обізвав наступників і партачами життя (за О.Телігою), і сонним кодлом (за Л. Українкою), і фракціями-фікціями – це вже із власної творчості… Чим же завдячують депутати такій увазі? А вже згаданим скасуванням колишньої «законотворчості» – процедури встановлення тарифів аж на 30-и виплеканих сторінках, котру вважає запорукою прозорості тарифів і, мабуть що, безперебійної роботи КП. Якщо така взагалі входить у наміри місцевих псевдоактивістів, які минулого скликання заледве не «запіклували» КП до колапсу і нині не вибувають із залів мерії та судів.

Що характерно, назву скасованої «Процедури» колишній депутат шанобливо вживає з великої літери, а прізвища опонентів, живих людей, теж членів громади, – зазвичай у своїх інфо-вкидах, – з маленької і у супроводі численних образ…

У контексті минулої сесії-«рулетки», на якій мало не погоріли місцеві крамарі, а також помийного інтернет-відлуння на скасоване радою рішення щодо вигаданої церемонії «тарифіади» мені особисто згадується й інша рулетка – …минулі місцеві вибори. «Ми, депутати того скликання» та інші вельмишановні і вельми зацікавлені особи, ініціювавши міні-ОТГ, тоді пішли ва-банк – на дострокові вибори, лиш би дістати собі в урядування левову частку бюджетних коштів району, сяке-таке комунальне майно (ну хоча б КП) і знести нарешті ненависне їм, але кілька скликань легітимне очільництво селища…

І ось тобі маєш, барабан крутнувся і …стрільнуло. Людським несприйняттям крикунів, котрі не вирізняються особистими практичними справами, несприйняттям писак – усім, на всіх і про все, вивчальників і повчальників, словом, «споживачів життя». Нині ж ці споживачі з прицілом на вибори-2020 намагаються у теперішніх депутатів, різних за родом занять і за переконаннями, але вихідців з нашої громади, негативним резонансом вибити власну думку, очорнити перед виборцями.

Речник необраних у кожному героїко-патетичному опусі у мережі волає до депутатів: ви для чого туди прийшли?!. Залишається хіба додати недосказане: там мали бути ми…

Є. Зима, фото автора

This slideshow requires JavaScript.