ЗБЕРЕГТИ НЕ МОЖНА ЗАКРИТИ…

Діалог: влада – громада

Ситуація з реформуванням вторинної ланки медицини – районних лікарень, коли у малих районах такі опинилися під загрозою значного скорочення державного фінансування, а відтак – перед неминучістю закриття відділень, скорочення персоналу і медичних послуг, збурила і нашу Варвинщину. Після письмового попередження працівників Варвинської ЦРЛ про можливе вивільнення з квітня ц.р. цю тему в районі не обговорює хіба зовсім байдужий чи той, хто має можливість лікуватися у закладах вищого рівня.

Вірні розділові знаки у реченні, винесеному у заголовок допису із минулого зібрання громадської організації «Рада старійшин Варвинського району», що вирувало 3 лютого у залі райради, невдовзі буде розставлено відповідно до того, як у цій скруті діятиме місцева влада і громада, чи мобілізуються всі владні структури – районна рада, райдержадміністрація, дві ОТГ – Варвинська і Озерянська, сільські ради Варвинщини та й саме суспільство на конструктивне вирішення проблеми: утримання у складчину тих служб, які дійсно потрібні людям, модернізацію медичної допомоги до сучасних стандартів.

Головне, щоб за нашою негарною національною традицією ми всі не «заговорили» цю проблему, бо вже й нині замість спільної роботи на результат домінують лемент, піар, пошуки винного-крайнього…

Оскільки основні теми засідання ради старійшин – доля місцевої медицини і здирництво постачальників газу в оплаті за ці послуги, мають неабиякий резонанс у суспільстві, того дня у райраді набрався повен зал учасників. З керівників брали участь голови райради і РДА Петро Бакуменко і Любов Доля, їх заступники, Варвинський селищний голова Валентина Саверська-Лихошва, директор районної лікарні Юрій Полонець. От тільки бракувало голів Озерянської ОТГ, сільських рад району, депутатів всіх рівнів, тоді б вже точно можна було пустити по колу символічного капелюха – який бюджет скільки зможе дофінансувати ЦРЛ.

Тригодинне напружене і місцями емоційне зібрання вів Олександр Давиденко, закликавши всіх до толерантності і конструктиву. Ситуацію з реформуванням ЦРЛ і кроки, здійснені досі її органом управління – райдержадміністрацією, засновником КНП – райрадою, охарактеризував заступник голови РДА В`ячеслав Пилипченко: зміни чекають з 1 квітня 2020 року; в області визначено 9 опорних лікарень (нам і кільком районам-сусідам дорога до Прилуцької міської); досі районом вживалися заходи для покращення кадрового і технічного потенціалу, проте вакансій чимало – придбано квартиру для хірурга, але його однак не залучено; медицина завжди дофінансовувалася більш ніж наполовину з місцевого бюджету; щоб зберегти свою ЦРЛ, треба залучати допомогу двох ОТГ і спроможних сіл або йти шляхом «оптимізації» штату; закриття закладу не буде, але у якому форматі він лишиться – питання відкрите.

Як інформував В.Пилипченко, станом на початок лютого на звернення про допомогу до Озерянської ОТГ позитивних рішень ще не було – крім 355 тис. державної субвенції, які ОТГ зобов`язана передати на ЦРЛ, власних коштів на співфінансування тут ще не передбачили; Варвинська – запланувала близько 1,5 млн власних і передає 1,5 – державних на перший квартал року; район – 942 тис. держ­субвенції і 1,25 млн співфінансування – теж на квартал. Торік співфінансували так: район – 4,7 млн, Варва – 3,9. Відтак він закликав громадськість доводити всім учасникам бюджетного процесу важливість спільної роботи – треба зібрати орієнтовно близько 10 млн на рік, щоб закладу протриматися до завершення децентралізації влади і укрупнення ОТГ.

Подібним чином торік «лихоманило» і первинну медицину, коли змінювалася форма фінансування центру первинної медико-санітарної допомоги (амбулаторії, ФП), зазначив виступаючий, проте спільними зусиллями пройти це вдалося – укладено декларації з пацієнтами, структуру і штат (більше 80 осіб) збережено, зарплати лікарів центру зросли, поповнюється матеріальна база.

Інформацію доповнили Ю. Полонець, Л. Доля, В. Саверська-Лихошва, П. Бакуменко. Представники громадськості – Т. Чеберда, О. Бутенко, О. Кисляк, М. Остах, М. Пух, В. Шо­лом, А. Джелієв, С. Петренко, Л. Ро­зво­довська та чимало інших, хотіли почути переважно конкретні цифри, чим кожен місцевий бюджет може підтримати існування ЦРЛ, і яких заходів планує вжити влада. Проте такий орієнтовний план посадовці всіх рівнів зможуть накинути після доведення на місця вимог і розрахунків від Національної служби здоров`я, остаточно визначившись, які кошти лікарня зможе заробити платними послугами для населення і з НСЗУ, як адаптувати структуру ЦРЛ до цього, і зрештою, після перемовин із селами та ОТГ.

Громадські активісти також запитували, де участь нардепів і депкорпусів всіх рівнів у вирішенні проблеми? Чому досі активних дій місцевої влади у означених напрямках майже не було?

Від варвинських «старійшин» прозвучали пропозиції: для залучення молодих лікарів передбачити житло і «підйомні» виплати; запровадити платну стоматологію при ЦРЛ, адже це відділення за нормами реформи може постраждати першим; прикріше «вивчити» реальний внесок місцевих підприємців до бюджетів; провести громадські зібрання щодо подальшої перспективи лікарні у селах району; «нагадати» державі про внесок нафтовицької Варвинщини у її розвиток і піднятися на протести; взяти «на контроль» громадськості видатки з місцевих бюджетів тощо.

Щодо ситуації у ЦРЛ, а також по нарахуванню додаткової оплати за транспортування газу його споживачам (особливо обурюють платіжки на “порожні” хати) рада старійшин ухвалила звернення до керівників району і громад Варвинщини, а також – до народного депутата-земляка Валерія Зуба.

Звучали на зібранні й інші проблеми, які хвилюють варвинців: ремонт доріг, функціонування ринку у селищі, правомірність проведення конкурсу на керівника ЦПМСД тощо.

Насамкінець зібрання рада старійшин провела серед присутніх імпровізоване опитування, кого вони бачать на посту очільника Варвинської ОТГ після цьогорічних місцевих виборів. Результатів не оголошували, аби не впливати на громадську думку, але показовим є той факт, що список містив аж 15 прізвищ – як діючих посадовців, так і нових облич. Не всі ці люди виявляли намір балотуватися, просто «старійшини» вважають їх авторитетними.

Отож, перспективу лікарні побачимо у квітні, а громади Варвинщини – у жовтні.

Євгенія Зима, фото автора

This slideshow requires JavaScript.