З професійним святом!
Минулої неділі ветспеціалісти Варвинщини, а це майже пів сотні наших земляків, відзначили своє професійне свято, коли у колі колег, родини і друзів не гріх підняти святкового келиха. Тим паче, що їх щоденна праця – ветеринарна допомога тваринам, а значить, поміч у ефективному господарюванні їх власникам, святом не здається. Це непроста, рутинна робота, що вимагає освіти, досвіду, готовності будь-якого часу доби надати лікувальну допомогу, відповідальність за результат. Хоч у цій професії трояндами не пахне, бо завжди поряд – біль хворої тварини, хвилювання господарів, але водночас вона почесна й важлива, як у лікаря, що врачує людину. А село, котре великою мірою виживає вирощеним молоком і м`ясом із селянського двору, без такого спеціаліста уявити складно.
Ольга Андріївна Скнар з Богданів та Ольга Григорівна Шолом з Озерян, яких бачите на фото, цій нелегкій справі присвятили все своє професійне життя, як спеціалісти на гарному рахунку, тож з нагоди цьогорічного свята їх нагороджено почесними грамотами профспілок обласного і районного рівнів.
Ольга Скнар родом з Варви, у юні роки мріяла про медицину, та познайомившись із знаною ветлікаркою Т.С. Онищенко, побачивши цю мудру і доброзичливу жінку у роботі – у батьків була корова – теж подалася у ветеринари. Після закінчення Трубчевського радгоспу-технікуму працювала фельдшером Антонівської ветдільниці, ветлікарем у сільгосппідприємствах «Богданівське» і «Богдан», зоотехніком – у «Злагоді» (с. Богдани). Нині – ветфельдшер районної лікарні ветмедицини, самостійно обслуговує тепер вже рідне село Богдани і сусідні Дащенки, Світличне.
Більше двох десятиліть Ольга Андріївна віддала ветеринарії. Знаючий спеціаліст, віддана своїй справі, ретельна і відповідальна у роботі – так відгукуються про неї колеги та односельці.
А от її озерянська тезка і колега Ольга Шолом – більше трьох десятиліть у дружному колективі ветдільниці, яка обслуговує кілька сіл громади. Хоч працює на посаді ветеринарного санітара, але може справитись з будь-якою маніпуляцією не гірше за фельдшера. А ще ця жінка – ніби господиня на дільниці, її стараннями підтримується зразковий порядок, затишок, завжди напоготові інструменти і спецодяг, і сама вона готова підсобити у всьому колегам. Працюють тут досвідчені спеціалісти Григорій Педорич, Віталій Довбиш, дільницю очолює Олександр Скнар.
Спеціалісти сільських дільниць обслуговують живність з господарств населення, беруть участь у районних профілактичних заходах щодо попередження небезпечних хвороб. Хоч в останні роки тваринництво і в особистих господарствах згортається – через низькі закупівельні ціни, відтік молоді із сіл тощо, проте саме озерянський кущ і донині утримує більше 300 корів-молочниць, тоді як по району їх в цілому близько 600.
Богданівський кущ, працездатні жителі якого більше задіяні на нафтовицьких об`єктах, на взуттєвій фабриці, нараховує нині біля трьох десятків ВРХ, але сільчани утримують свиней, птицю, відтак ветеринар поряд завжди потрібен.
– З початку року Варвинською районною державною лікарнею ветеринарної медицини, з метою виконання плану проведення діагностичних досліджень з профілактики заразних хвороб тварин на 2020 рік, проведено в ТОВ „Журавка”, „Гнідинці-Агро” та власних господарствах громадян району 2109 діагностичних досліджень великої рогатої худоби на лейкоз та бруцельоз, 2367 досліджень – на туберкульоз, щеплено проти «сибірки» 1562 голів великої рогатої худоби, 784 голови дрібної рогатої худоби, 50 коней, щеплено проти хвороби Ньюкасла 51462 голів птиці, – у цифрах і фактах характеризує роботу ветслужби начальник районного управління Держпродспоживслужби Владислав Каленіченко. – Завдяки заходам, що включають щеплення проти сказу (4000 собак, 4361 котів), пероральній вакцинації дикої фауни останні 10 років в нашому районі немає випадків захворювання на сказ.
Також, завдяки контролю за дотриманням біобезпеки в господарствах, моніторингових досліджень диких кабанів, вакцинації свійських свиней проти КЧС (22639 голів), проведенню широкої роз’яснювальної роботи серед населення, район є благополучним щодо африканської чуми свиней.
Щоденна копітка праця фахівців держустанов ветеринарної медицини Варвинського району забезпечує стабільну та контрольовану епізоотичну ситуацію відносно інфекційних та івазійних захворювань тварин та птиці, наголошує керівник місцевої Держпродспоживслужби.
Новий час ставить перед службою нові виклики – до звичних функцій ветеринарного обслуговування додаються нові – контроль за безпекою харчової продукції, інспекторська робота щодо дотримання правил її реалізації і санітарних норм на ринках та в магазинах, на об`єктах громадського харчування тощо, особливо актуальна і посилена у період протиепідемічного карантину.
Як і всі структури районного рівня, у зв`язку з грядущою адмінтериторіальною реформою кожній громаді слід зберегти на місцевому рівні й дієву ветеринарну допомогу, адже у сільській місцевості вона не менш важлива, аніж медицина для людини. У колективі трудяться досвідчені спеціалісти, але чекають тут і освічену молодь.
Тож вітаємо ветеринарних спеціалістів Варвинщини і ветеранів служби з прийдешнім професійним святом, зичимо здоров`я, людської шани за щоденну допомогу, впевненості у завтрашньому дні і розвитку.
Євгенія Зима,
фото автора і спеціалістів управління