Завжди потрібна служба – ветеринарна

З професійним святом!

Минулої неділі ветспе­ціалісти Варвинщини, а це майже пів сотні наших земляків, відзначили своє професійне свято, коли у колі колег, родини і друзів не гріх підняти святкового келиха. Тим паче, що їх щоденна праця – ветеринарна допомога тваринам, а значить, поміч у ефективному господарюванні їх власникам, святом не здається. Це непроста, рутинна робота, що вимагає освіти, досвіду, готовності будь-якого часу доби надати лікувальну допомогу, відповідальність за результат. Хоч у цій професії трояндами не пахне, бо завжди поряд – біль хворої тварини, хвилювання господарів, але водночас вона почесна й важлива, як у лікаря, що врачує людину. А село, котре великою мірою виживає вирощеним молоком і м`ясом із селянського двору, без такого спеціаліста уявити складно.

Ольга Андріївна Скнар з Богданів та Ольга Григорівна Шолом з Озерян, яких бачите на фото, цій нелегкій справі присвятили все своє професійне життя, як спеціалісти на гарному рахунку, тож з нагоди цьогорічного свята їх нагороджено почесними грамотами профспілок обласного і районного рівнів.

Ольга Скнар родом з Варви, у юні роки мріяла про медицину, та познайомившись із знаною ветлікаркою Т.С. Онищенко, побачивши цю мудру і доброзичливу жінку у роботі – у батьків була корова – теж подалася у ветеринари. Після закінчення Труб­чевського радгоспу-техніку­му працювала фельдшером Антонівської ветдільниці, ветлікарем у сільгосппідприємствах «Богданівське» і «Богдан», зоотехніком – у «Злагоді» (с. Богдани). Нині – ветфельдшер ра­йо­нної лікарні ветмедицини, са­мос­тійно обслуговує тепер вже рідне село Богдани і сусідні Дащенки, Світличне.

Більше двох десятиліть Ольга Андріївна віддала ветеринарії. Знаючий спеціаліст, віддана своїй справі, ретельна і відповідальна у роботі – так відгукуються про неї колеги та односельці.

А от її озерянська тезка і колега Ольга Шолом – більше трьох десятиліть у дружному колективі ветдільниці, яка обслуговує кілька сіл громади. Хоч працює на посаді ветеринарного санітара, але може справитись з будь-якою маніпуляцією не гірше за фельдшера. А ще ця жінка – ніби господиня на дільниці, її стараннями підтримується зразковий порядок, затишок, завжди напоготові інструменти і спецодяг, і сама вона готова підсобити у всьому колегам. Працюють тут досвідчені спеціалісти Григорій Педорич, Віталій Довбиш, дільницю очолює Олександр Скнар.

Спеціалісти сільських дільниць обслуговують живність з господарств населення, беруть участь у райо­нних профілактичних заходах щодо попередження небезпечних хвороб. Хоч в останні роки тваринництво і в особистих господарствах згортається – через низькі закупівельні ціни, відтік молоді із сіл тощо, проте саме озерянський кущ і донині утримує більше 300 корів-молочниць, тоді як по району їх в цілому близько 600.

Богданівський кущ, пра­цездатні жителі якого більше задіяні на нафтовицьких об`єктах, на взуттєвій фабриці, нараховує нині біля трьох десятків ВРХ, але сільчани утримують свиней, птицю, відтак ветеринар поряд завжди потрібен.

З початку року Варвинською ра­й­о­н­ною дер­жав­но­ю лі­кар­нею ве­те­ринарної ме­ди­­цини, з метою ви­конання плану про­­ведення діагностичних до­с­лід­жень з профілактики заразних хвороб тва­рин на 2020 рік, про­ведено в ТОВ „Журавка”, „Гнідинці-Агро” та власних господарствах гро­­мадян району 2109 діагностичних дос­­ліджень великої ро­гатої ху­доби на лейкоз та бру­цельоз, 2367 досліджень – на туберкульоз, щеплено проти «сибірки» 1562 го­лів великої рогатої ху­доби, 784 голови дрібної ро­гатої худоби, 50 коней, щеплено проти хвороби Ньюкасла 51462 голів птиці, – у цифрах і фактах характеризує ро­боту вет­служби на­ча­ль­ник райо­нного управління Держ­­прод­споживслужби Владислав Каленіченко. – Завдяки заходам, що включають щеплення про­­ти сказу (4000 собак, 4361 котів), пероральній вакцинації дикої фауни останні 10 років в нашому районі немає випадків захворювання на сказ.

Також, завдяки контролю за дотриманням біобезпеки в господарствах, моніторингових досліджень диких кабанів, вакцинації свійських свиней проти КЧС (22639 голів), проведенню широкої роз’яснювальної роботи серед населення, район є благополучним щодо африканської чуми свиней.

Щоденна копітка праця фахівців держустанов ветеринарної медицини Варвинського району забезпечує стабільну та контрольовану епізоотичну ситуацію від­носно інфекційних та івазійних захворювань тварин та птиці, наголошує керівник місцевої Держпродспоживслужби.

Новий час ставить перед службою нові виклики – до звичних функцій ветеринарного обслуговування додаються нові – контроль за безпекою харчової продукції, інспекторська робота щодо дотримання правил її реалізації і санітарних норм на ринках та в магазинах, на об`єктах громадського харчування тощо, особливо актуальна і посилена у період протиепідемічного карантину.

Як і всі структури районного рівня, у зв`язку з грядущою адмінтериторіальною реформою кожній громаді слід зберегти на місцевому рівні й дієву ветеринарну допомогу, адже у сільській місцевості вона не менш важлива, аніж медицина для людини. У колективі трудяться досвідчені спеціалісти, але чекають тут і освічену молодь.

Тож вітаємо ветеринарних спеціалістів Варвинщини і ветеранів служби з прийдешнім професійним святом, зичимо здоров`я, людської шани за щоденну допомогу, впевненості у завтрашньому дні і розвитку.

Євгенія Зима,

фото автора і спеціалістів управління

This slideshow requires JavaScript.