Завершення каденції – у непростих бюджетних реаліях

Із сесії районної ради

Перша після деякої карантинної перерви сесія районної ради відбулася наприкінці травня, коли державою було введено деякі послаблення, а показники захворюваності у районі пішли на спад. Кожне масове зібрання за нових умов існування країни – то певний ризик, відтак без нагальної потреби цей самоврядний орган не збирався протягом березня-травня, невідкладні фінансові питання у міжсесійний період вирішувалися спільними розпорядженнями керівників ради й РДА.

А от 26 сесія від 26 травня (от тільки кворум до 26 обраних депутатів дещо не дотягнув) ті розпорядження затвердила, а також – публічний звіт про підсумки діяльності райдержадміністрації, виконання програми соціально-економічного розвитку району і його бюджету – за 2019 рік, внесла необхідні зміни до цьогорічного бюджету, ухвалила низку поточних організаційних питань.

Підготовка сесії цього разу відбувалася в індивідуальному порядку з депутатами, комісій не збирали з міркувань безпеки, остаточно питання узгодили на засіданні президії за участі керівництва ради, голів комісій і фракцій у день проведення сесії. Саме там і почалося обговорення, у яких непростих бюджетних реаліях завершуватиме свою каденцію рада і район в цілому, адже місцеві вибори у жовтні цього року плануються вже на новій адміністративно-територіальній основі (майбутній укрупнений район – Прилуцький, Варвинська ОТГ – у межах території колишнього Варвинського району). Вже нині відчувається брак коштів на утримання бюджетної сфери району, тож змінами до головного фінансового документу приймалися субвенції з селищного і сільських бюджетів на потреби медицини (зарплата, енергоносії, підготовка до протидії коронавірусу тощо), наразі ж задіяно й певний районний резерв – кошти, які у цьогорічному бюджеті закладалися на ремонт будівлі управління соцзахисту (майже 1 млн грн). Більше 400 тис. вже знято для лікарні, така доля чекає і решту суми.

Районні депутати ініціювали на наступні сесії заслухати звіт керівників медичної галузі про використання додаткових коштів, наданих місцевими бюджетами і благодійниками на протиепідемічні заходи.

Сесія відбувалася у стислому форматі, з дотриманням карантинних заходів (маски, дистанція тощо), тож з публічним звітом РДА та звітом про виконання районної програми соціально-економічного розвитку (вони майже ідентичні) депутати знайомилися самостійно – на сайті ради чи з роздруківок проектів рішень. У них, зокрема, наведено ключові тези соціально-економічного становища району.

Промисловість району представлена підприємствами ПАТ «Укрнафта» та приватними суб`єктами господарювання. Торік реалізовано промислової продукції на 437 млн грн, що майже вдвічі (!) менше 2018 року. ГПЗ не забезпечений сировиною: проектні потужності з підготовки нафти – 1700 тис. т , фактичне завантаження – 550 (32%). «З травня 2018 року з ініціативи керівництва ПАТ на заводі припинено технологічний процес підготовки газу, – йдеться у звіті, – сировинні потоки газу видобутку НГВУ «Охтирканафтогаз» перенаправлені на Качанівський ГПЗ. Цех переробки газу, за виключенням компресорної станції №2 і повітряної компресорної станції, припинив свою роботу. Компресорний цех також не проводить підготовку газу, переважна більшість установок цеху знаходяться в простої. В роботі лише один газомотокомпресор для забезпечення переміщення підготовленого газу місцевого видобутку (НГВУ «Чернігівнафтогаз») на Качанівський ГПЗ в кількості 100-120 тис. м куб. на добу».

Взуттєвим виробництвом ТОВ «Тозіналі» реалізовано продукції на 28, 4 млн грн.

В агрокомплексі району функціонує 12 сільгосппідприємств і 12 фермерських господарств, якими вироблено продукції у порівняльних цінах на 366 млн грн. (майже на 18% менше проти 2018 – у тваринництві). На 3 % менше зернових показував 2019-ий, цукрового буряку – на майже 10, а от технічних культур – на 5% більше. Під урожай ц.р. було посіяно вполовині менше озимини. Поголів`я ВРХ – 2111 голів (на 156 більше), в т.ч 859 корів. Свиней – 13246 гол. (рівень попереднього року).

Підприємництво в районі представлене 58 суб`єктами малого і середнього рівня, 506 ФОПів, якими, за офіційною звітністю, реалізовано товарів і послуг на 14 млн грн.

Із значимих інфраструктурних проектів, втілених торік із залученням державних коштів, – поточний ремонт доріг загального користування на 7,2 млн грн. (Остапівка-Синяківщина, Варва –Хукалівка-Поділ), вул. Вороного у Журавці, за участі місцевих сільгоспвиробників – дороги Журавка – Макіївка, місцеві бюджети Гнідинець, Світличного, Богданів фінансували ремонти на своїх дорогах. Триває будівництво нової амбулаторії у Журавці (державна програма «Сільська медицина», 6,4 млн грн, торік освоєно більше 4 млн), виконано заміну даху школи в цьому селі – бл. 7 млн грн, в т.ч співфінансування району – 835 тис. грн.), капремонт санвузлів у БК Журавки, вуличного освітлення в інших селах.

До загального фонду зведеного бюджету району з урахуванням трансфертів торік надійшло більше 134 млн грн, при цьому до держбюджету Варвинщина акумулює значно більше (близько 165 млн ренти за надра, 35 – ПДФО, 33 – ПДВ тощо). Субвенцій з держбюджету (освітня, медична та ін.) район отримав близько 22,3 млн, на пільги, субсидії, допомоги – більше 30 млн.

На утриманні району – 9 закладів загальної середньої освіти – 577 учнів, 127 педагогів, торік ліквідовано Антонівську школу І-ІІ ст. З утворенням Озерянської ОТГ район координує діяльність лише решти 6 ДНЗ (144 вихованці).

Медичну допомогу на Варвинщині надають центр первинної медико-санітарної допомоги (3 амбулаторії, 13 ФП, фінансування від НСЗУ склало більше 7 млн грн, мільйон надано з місцевих бюджетів) та ЦРЛ (лікарня на 99 ліжок і поліклінічне відділення, бюджет – близько 20 млн грн). У районі бракує таких спеціалістів: ендокринолога, анестезіолога, рентгенолога, гінеколога, офтальмолога, хірурга та ін.

У сфері культури діють 9 клубних закладів, 16 бібліотек.

Того дня було затверджено і звіт про виконання районного бюджету у 2019 році (доходи – бл. 102 млн грн, видатки зі спецфондом – 106,5, найзатратніші галузі: освіта – бл. 30 млн, медицина – бл. 21, терцентр соціального обслуговування – 5,5, державне управління (райрада) – 2,5, культура – 1,6).

До звітуючих в.о. голови РДА В. Левадного, начальника фінвідділу С. Тарасенко пролунали запитання щодо регулювання цін на товари і послуги у кризовий період та необхідності додаткової підтримки малозабезпечених громадян, розвитку підприємництва, добудови розпочатих журавських об`єктів і варвинського багатоквартирного будинку-довгобуду, стану захворюваності на коронавірус і виплат тим медикам, які обслуговували таких хворих чи інфікувалися також, подальшого функціонування вторинної медицини тощо, та більшість з того – не в компетенції місцевої влади. Щодо ЦРЛ Петро Бакуменко зазначив: заклад «пережив» реформування з найменшими можливими кадровими втратами – лише 11 працівників скорочено, проте його утримання слід спільно дофінансовувати з місцевих бюджетів. НСЗУ на обіцяні компенсації медикам через коронавірус надала лише 38 тис. грн за квітень, схоже, перекладаючи і цей тягар на місцеві бюджети.

Світлана Тарасенко, як і на засіданні президії райради, коротко зорієнтувала депутатів у поточній фінансовій ситуації – залучення вільних залишків райбюджету та «резерву» з ремонтних робіт, що планувалися у соцзахисті, дозволить профінансувати ЦРЛ до серпня включно. Мусила нагадати і розпорядження РДА, за яким керівники бюджетних установ мають утримувати штати в межах існуючого фонду оплати праці, заощаджуючи на необов`язкових, стимулюючих видатках.

Більше трьох десятків спільних розпоряджень, що стосувалися переважно дофінансування медзакладів з різних бюджетів, затверджено на сесії, а також внесено необхідні зміни до цьогорічного бюджету, цільових програм і установчих документів комунальних закладів – через зміни у структурі РДА. У зв`язку зі створенням Озерянської ОТГ затверджено акти приймання-передачі їй закладів освіти та ін. майна, а також Антонівській і Макіївській сільрадам.

Вів засідання президії і сесію голова райради Петро Бакуменко, у обговоренні питань брали участь депутати М. Бойко, О. Ященко, М. Капко та інші. Районні обранці на сесії хвилиною мовчання вшанували тих, чиї життя забрала пандемія коронавірусу (зокрема, 5 жителів Варвинщини).

Завершуючи сесію, голова ради поінформував колег, що вже восени тих, хто і надалі бачить себе у місцевій політиці, хто відчуває потенціал попрацювати на розвиток об`єднаної громади, чекають вибори. Передвиборчий марафон стартує наприкінці липня, якою б не була епідемічна ситуація, держава відтерміновувати їх не планує.

Володимир Левадний нагадав присутнім і просив доносити інформацію виборцям про те, що, хоч послаблення карантину і здійснюються, проте хвороба залишається поруч з нами – треба і надалі кожному берегтися, зменшити до необхідного мінімуму соціальні контакти, ретельно дотримуватися рекомендацій щодо дезінфекції, тобто не легковажити власною безпекою і здоров`ям оточуючих.

Є. Зима,  фото автора

This slideshow requires JavaScript.