«Принциповість» могла коштувати кількох мільйонів майбутнього бюджету…

Із сесій селищної ради

Два сесійні засідання селищної мерії, що відбулися 28 травня і 2 червня, хоч формально й скликалися, як окремі сесії, проте фактично друга позачергова виникла за лічені дні у продовження першої, бо деякі важливі рішення – встановлення ставок єдиного податку для підприємців, перерозподіл коштів за програмою благоустрою тощо, не були спершу ухвалені за браком голосів. Карантинний кворум травневої сесії був таким, що вирішальними виявилися голоси двох депутатів, які у подібні критичні моменти частенько «принципово» їх не дають – схоже, за принципом: чим гірше ситуація для поточної каденції ради – тим краще. Проте вже на другій сесії спільна зважена депутатська позиція становище виправила. Ціна ж показової «принциповості» така: через відсутність ставок у 2021 підприємці могли б платили до бюджету …аж нуль цілих і нуль десятих грн єдиного податку. І при цьому голосно розповідати всім, де і що не фінансується, як би слід.

Чергова травнева стартувала, як завжди, виснажливим земельним марафоном (три десятки із пів сотні питань порядку денного). Як на мене, сесія у масочках – саме те, щоб суперечливі земельні рішення проходили швидко і без особливих дискусій. Крім ухвалених рішень щодо наданих раніше ділянок, врегулювання меж, приватизації землі під існуючими будівлями тощо, вирізнялися такі:

– надано в оренду на 5 років під 6% ділянку під колишньою будівлею НГВУ, викупленою підприємцем В. Бобирем (вул. Шевченка, 86, неподалік м-ну «Банан»;

– надано дозвіл на початок інвентаризації земель лісосмуг, розпоряджатися якими віднедавна може ОТГ (серед варіантів використання звучали такі: передати сільгоспвиробнику або КП в оренду чи користування, от тільки чи вціліють при цьому дерева, які висаджувалися для захисту земель від природної ерозії – пояснень поки що не звучало), інвентаризація коштуватиме 50 тис. грн;

– по 2 га безкоштовних паїв надано учасникам бойових дій Р.Толочному і М.Чижу (із орендованих «Дружбою-Новою» земель);

– на задоволення повторної заяви гр. О. Поети про виділення 2 га земель сільгосппризначення у безпосередній близькості до дитячого табору «Веселка» знову голосів забракло – депутати наголошували, що можливе сільгоспвиробництво завжди пов’язане із застосуванням отрутохімікатів, відтак зашкодить дітям;

– спрямовано на аукціон право оренди 5 га інвестиційно привабливих земель у «Мостищі»;

– надано у власність 2 га О. Шухарьову у Леляках і 1,3 га – Д. Кравченку у Воскресенському (звучала аргументація: передаються площі, які ці родини обробляють), по 1- 1,5 га – варвинчанам О. Стоян і Ю. Вовку (вузькі смужки вздовж дружбівських полів, аргументація: “люди вміють читати кадастрову карту і знаходити вільні ділянки”);

– затверджено поділ ділянки 0,5 га, орендованої «Дружбою-Новою», близько 0,4 – СТОВ планує під будівництво їдальні і стоянки, а решту – повертає селищу;

– заплановано аукціони на продаж права оренди ділянок несільськогосподарського призначення у селищі – зокрема, по вул. Л.Українки – бл. 0,4 га (заплановані “дружбівські” новобудови); по вул. Шевченка, 18/1, 18/2 – бл. 0,07, по Шевченка, на розі Комарова – 0,04 га. Як інформував представник земельної служби, на невеликих, давно пустуючих наділах є охочі будувати нові мийки автотранспорту і об’єкти торгівлі;

– близько 15 «сотих» вільної землі по вул. Перекопівська поміж територією комплексу «Водограй» і його сусідами передано у власність члену родини депутата М. Цопи (знову скористалися правом безкоштовної приватизації, як і щодо 4 га біля ставка «Україна»). Продати ж привабливу для підприємців ділянку і принципово наповнювати бюджет громади – такий варіант, схоже, не розглядався. За рішення проголосували всі присутні колеги, які невдовзі через подальшу «принциповість» депутата у фінансових питаннях мусили збиратися на нове позачергове засідання;

– надано згоду на збільшення терміну оренди на 7 років і подальшу суборенду ФГ «Брагинцівське» ділянки 2 га у с. Григорівщина для орендаря В. Бабенка, сплачує 8 % орендної плати (низку запитань поставив депутат М. Цопа – чому не резервується атовцям, не виставляється як інвестиційно приваблива на аукціон тощо).

Серед подальших організаційно-фінансових рішень внесено зміни до програми соціально-еко­номічного розвитку громади з урахуванням видатків (бл. 42 тис. грн.) на розробку нормативів питного водопостачання для населення смт Варва – складова майбутнього нового тарифу, який оновлюватиметься щороку до 20 серпня, а також зменшено видатки на придбання водонапірної вежі (свердловина модернізується іншим способом, із застосуванням частотних перетворювачів). Встановлено ставки транспортного податку та туристичного збору (останній не сплачується ніким), ставки і пільги зі сплати за нерухоме майно, земельний податок на 2021 рік – всі на рівні попереднього року.

А от щодо єдиного податку, який сплачують підприємці різних груп, де теж пропонувалося залишити попередні ставки, виникла дискусія. Регуляторний акт, оприлюднений на сайті ради більше двох місяців, депутати М. Цопа та І. Мелащенко, як було зрозуміло з обговорення, не читали і бажаних для них змін не внесли. Які то зміни – виразно не прозвучало, та схоже, хотілось би на зменшення з голосу депутата на комісії. Відтак названі обранці голосували «проти», С. Панченко – «утримався», рішення прийнято не було. Як з`ясувалося невдовзі, наслідком відсутності рішення могла стати відсутність відрахувань до бюджету…

До речі, як коментували представники апарату ради, «ціна питання» така: для платників І групи – близько 200 грн на місяць (при граничному доході – 1 млн), ІІ-ої (дохід до 5 млн, переважно роздрібна торгівля) – бл. 900 грн. Девіз активних виразників інтересів місцевого підприємництва: чим більше зекономиш – тим більше отримаєш – в дії, а бюджет наповнювати – хай хтось інший.

«Принциповість» поширилася і на пропоновані зміни до програми благоустрою: перерозподілити кошти (бл. 200 тис.) із зекономлених видатків на транспортні послуги (вивезення сміття), вуличне освітлення тощо. Аргумент, що цьогоріч заощаджено на благоустрої близько 900 тис., «принципових» не розчулив, й після уклінних прохань голосів вони не дали. Якщо Варва напередодні місцевих виборів похрясне у смітті і темряві – комусь, схоже, чим гірше – тим краще.

Того дня змінами до програми розвитку ЖКГ і цьогорічного бюджету знову передбачено фінансування «Господарю» – 200 тис. на «частотники», 150 – на з/п як різниця тарифів, бл. 53 тис. – на облаштування торговельного майданчика (ринку) – з коментарями щоразу: «ну оце вже все». Хоча на тій же сесії, під обурення депутатів, невдовзі було озвучено вже нове звернення від КП на 750 тис. – різниця тарифів на вивезення ТПВ, ремонти і придбання тощо.

Надано додаткові кошти на діяльність МНВК, введено ставку художнього керівника народного аматорського колективу «Варин» селищного БК (бл. 70 тис. до кінця року), прийнято обласні субвенції на інсуліни і НУШ, допомогу від депутата облради С. Гайдая (50 тис.для освітніх закладів), зекономлені на опаленні кошти спрямують на придбання технологічного обладнання їдальні ліцею №2, ремонт ганку спортзалу «Факел» тощо.

Планується у перспективі за бюджетні кошти облаштувати майданчики для сміттєвих контейнерів (проблему озвучила на попередніх сесіях депутат В.Бойко), для чого внесено зміни до програми поводження з ТПВ.

Взято до відома звіт про виконання селищного бюджету у І кв. (інформація в газеті із засідання виконкому). Зокрема, для КП, яке мало б заробляти наданими послугами, за І квартал спрямовано із бюджету 1,1 млн.

Залишилося неухваленим рішення щодо можливості приватизувати кімнату у гуртожитку (триповерхівка у центрі селища) для громадянина, який має інше житло і цю кімнату здає пожильцям. Адже соціального житла для тих, хто його може потребувати, у селищі вже не лишається.

Серед оргрішень затверджено положення про конкурс на посади директорів комунальних закладів загальної середньої освіти відповідно до оновленого законодавства.

Наприкінці засідання озвучено й запити на фінансування для медиків: потрібне співфінансування ЦРЛ – більше 2 млн до кінця року, на центр первинної медицини – близько 90 тис. грн на обіцяні державою 300-відсоткові доплати мобільним бригадам реагування на COVID-19 і 140 тис. – на преміювання до Дня медика. Під запитання селищних обранців, а де ж державні мільярди на галузь і репліки про «дистанційну» медицину, зібрання завершилося.

Позачергова сесія від 2.06. підтягувала «хвости» попередньої: все ж таки встановлено ставки єдиного податку, прописано видатки на транспортні послуги, для яких на минулому засіданні забракло голосів тих, хто у критичні моменти завжди «проти», та прийнято необхідні зміни до бюджету. Цього разу зібралося достатньо депутатів, аби пара голосів загальної погоди не зробили.

З бюджетних змін: профінансовано придбання безконтактних термометрів для дитсадків, які готуються до подальшої роботи у нових протиепідемічних умовах, встановлення захисних екранів у ЦНАПі, видатки на ремонтні роботи у селищному БК і музичній школі.
Голова бюджетної комісії Віктор Гармаш озвучив колегам таку проблему: на 90 тис. із «дружбівської» соціальної програми було придбано дві відеокамери та інше обладнання для системи відеоспостереження, на встановленні у селищі якої вже багато років наполягає місцева поліція. Камери було придбано, встановлено, але ще до прийняття на обслуговування поліцією одну з них, зі слів підрядника, вже вкрадено. Як-то кажуть, поцупили «сторожа».

Чому така вартість цього обладнання, чому придбання відбулося без депутатського контролю, який передбачає одне з рішень ради, хто відшкодовуватиме викрадене обладнання, запитував він. Частково пояснення озвучили начальник поліції О. Логвиненко, селищний голова – кошти спонсорські, у селищний бюджет вони не надходили, щоб рада могла проводити закупівлі; обладнання спеціалізоване, тому дорожче. Згоду на встановлення камер депутати вже давали.

А от хто відшкодує чи встановить нову камеру – визначатимуться разом з підрядником, адже приймання-передачі обладнання, введення в експлуатацію фактично ще не відбулося.

Є. Зима, фото автора.

This slideshow requires JavaScript.