Завдання комунального підприємства ради – забезпечити громаду необхідними послугами

Цю, здавалось би, зрозумілу кожному сентенцію минулої сесії, мало не півзібрання, депутати мусили вже колегіально пояснювати …нинішньому керівнику КП «Господар» у ході голосного, завдяки йому ж, розгляду двох питань: вилучення ринкової території з підпорядкування КП за наполяганням підприємства (ініціативу завернули на довивчення) і звіту директора КП. Останній так захопився «рятуванням» підприємства від зайвих клопотів, зокрема, щодо елементарного обслуговування ринку, що призабув чи, бува, й не знав: підприємство – дітище та власність ради, і має працювати на громаду, а не навпаки. Цього разу вигуки: «бідуємо», «дайте грошей», «не наші обов`язки» викликали вже навіть не подив депутатів, а рішуче обурення.

Думку багатьох присутніх висловили представники Аграрної фракції М. Гайдай, В. Гармаш, закликавши очільника КП до практичної роботи на поліпшення послуг для варвинців. Рада бере на себе всі фінансові негаразди підприємства, у попередні роки воно ніколи не фінансувалося з бюджету в таких обсягах, як нині, зазначали лідери фракції, проте і зловживати цим не варто. Провести процедуру ухвалення обґрунтованих тарифів і забезпечити надання послуг населенню – завдання для КП на найближчу перспективу.

Сесія ж від 20 лютого відкривалася хвилиною мовчання на знак вшанування Небесної Сотні.

У земельному блоці варто зауважити надання безкоштовного «соціального» паю на землях в обробітку «Дружби-Нової» матері загиблого військовослужбовця О. Потія Л. Дудіній, по гектару надано чорнобильцям В. Шпетному, С. Сидоренку. Один «га» болотистої землі на межі Варвинської і Гнідинцівської громад отримав у власність варвинець В. Рибальченко, 0,6 га батьківщини у Булавівщині – нині ладанчанка Г. Бикова, також 0,6 га батьківського городу – В. Білан у Леляках. А от заява леляківця В. Микитенко залишена без задоволення – людина не зазначає, де саме знаходиться бажана земля, пропозиції від земвідділу не влаштували.

На довивчення завернули рішення про поділ ділянки, яку раніше займало підприємство «Мрія». Немало підприємців останнім часом, аби зменшити плату за орендовану землю, скористалися можливістю відмовитися від частини землі. Із вивільненої площі (територія колишньої сільгосптехніки) земельна служба запропонувала кращу територію передати в оренду бажаючим (0,67 га, близько 0,3 – навіть асфальтовано), проте цього разу депутати задумалися: а як бути із покинутою –надходжень ніяких, одні бур`яни. Якщо пропонувати в оренду – то всю територію, таку думку висловив В. Гармаш.

Неабияка дискусія, як і зазначалося, розпалилася на суперечливих питаннях вилучення з підпорядкування КП земельної ділянки місцевого ринку (0,82 га) і проведення нового аукціону на право її оренди. Свого часу через потурання протизаконній забудові мафами договір оренди з підрозділом райСТ радою було припинено, далі послідувала судова тяжба і передати ринок з аукціону іншому орендарю так і не вдалося. Згодом відмовилися від нього і кооператори, тож рада передала ділянку у підпорядкування КП з надією, що воно забезпечить елементарний догляд – прибирання, утримання у належному стані. Облаштувати лабораторію ветсан­експертизи можна у приміщенні колишньої насіннєвої інспекції поряд з ринком.

Та пройшло небагато часу, і новий директор повів мову про те, що така діяльність для КП збиткова – збирати оплату з “базарників”, мовляв, законних способів немає, а обслуговувати і платити земельний податок доводиться. При цьому Олександр Щербатюк не раз висловлював бажання побудувати там торгові приміщення, аби далі заробляти на їх оренді. От тільки на новобудови, на його думку, дати грошей має знову ж таки рада… На чергове «грошей, грошей…» депутати іронізували: простіше КП відрядити на аукціон, разом з ринком…

Голова бюджетної комісії Віктор Гармаш мусив вкотре нагадати, що ринок потрібен жителям Варви, від КП вимагалося лише забезпечити порядок і вивезення сміття, а не будувати на ринковій території «город-сад». Підтвердила і Валентина Саверська-Лихошва, що передавали ділянку у КП, аби зберегти цей важливий людям торгівельний майданчик за громадою, проте підприємство усіляко намагається позбутися зайвого клопоту. Є ризик, говорила вона, що рада «викине» гроші на організацію аукціону, а охочих орендарів може і не бути.

Микола Гайдай застеріг: до вирішення питання треба підходити виважено – варвинці просять організувати нормальну роботу ринку, а якщо ділянка піде в оренду з аукціону – немає гарантії, що новий орендар не використає її під що завгодно, хоч і під вертолітний майданчик. Тому треба всім разом добре подумати, як забезпечити роботу ринку у Варві, пошукати вирішення проблем з платою за землю – якщо він лишатиметься у КП, наголосив Микола Васильович.

Відтак колеги-депутати завернули ринковий пакет рішень (вилучення від «Господаря», проведення аукціону на право оренди і визначення організації-аукціоніста) на довивчення. Вони мусили жорстко нагадати нинішнім комунальним управлінцям, що діяти ті мусять в інтересах мешканців громади, а не як собі ліпше і без мороки.

На обговоренні проблем у діяльності КП (на сесію виносився звіт директора за 2019-ий рік) голосна дискусія поновилася, адже на депутатські зауваження, як, наприклад, від Валентини Бойко – про неналежний стан майданчика для контейнерів у мікрорайоні «Нафтовик», над Сухим яром, потребу частіше вивозити сміття, знову зазвучало здебільшого «не наш клопіт», «законодавство», «давайте гроші» і т.д. Як аргументував О. Щербатюк, майданчики для збору ТПВ мають утримувати власники житла або ж рада – обладнати їх бюджетним коштом. На тій суперечці вийшла з терпіння вже й селищний голова, занотувала скарги (треба поновити огородження) і запевнила: зробимо. От тільки за що братиме кошти КП – обурювалися депутати.

Цікавить всіх і те, доки рада муситиме дофінансовувати «Господар» через скасування в судовому порядку тарифів на водопостачання й водовідведення і вивіз сміття, адже ті кошти були б аж ніяк не зайві на інфраструктурні проекти громади, утримання бюджетних установ тощо. У ході комісій у передсесійний період і на сесії керівник КП інформував: по водопостачанню й водовідведенню тарифи розроблені і подані на затвердження органу місцевого самоврядування, вартість послуг буде навіть вищою скасованих (то кому і що зрештою заощадили активісти-оскаржувачі?.. – прим. автора); по ТПВ – розробка триває, тариф включатиме і додаткові витрати – на захоронення сміття. Депутати нагадали доповідачу, що кожен день без обгрунтованих тарифів – це додатковий фінансовий тягар для ОТГ.

До речі, лютневою сесією з вільних залишків коштів селищного бюджету вкотре виділено «Господарю» більше 600 тис. грн дофінансування на березень-квітень, а також на розрахунок тарифу на вивезення ТПВ, на ремонт техніки і придбання засувок на водогони тощо. Додаткове фінансування передбачено на ліцеї і галузь культури (більше 1,5 млн), чим зменшено дефіцит планових асигнувань до кінця року; надано допомогу на облаштування кабінета нового педіатра, на туберкулін для ЦРЛ, на пальне для військкомату, добудову пождепо, введення додаткової посади соцпрацівника для терцентру тощо. Від району і сіл прийнято співфінансування МНВК та центру адмінпослуг.

Сесія взяла до відома звіти за минулий рік – соціально-економічного і культурного розвитку, виконання бюджету і цільових соціальних програм (їх аж 22).

У обговоренні на запит депутатів бюджетної комісії щодо додаткових придбань елементів благоустрою наприкінці року без рішень комісії і сесії селищний голова пояснила: кошти на такі придбання затверджувалися депутатами ще у червні, просто їх залишки (близько 40 тис. грн) було використано наприкінці року. До стану благоустрою прозвучало кілька депутатських зауважень і для затвердження звіту голосів забракло.

Того дня було ухвалено рішення щодо затвердження переліку послуг ЦНАПу, статуту радівського КЗ «Дитячий заклад оздоровлення та відпочинку «Сонечко», тож є впевненість, що ця дієва форма дитячого оздоровлення не стане разовим проектом. Щоб відновити роботу табору, рада доклала торік немало зусиль, проте установчі документи потребували упорядкування. Наразі ними визначено, що депутатами колегіально затверджуватиметься вартість путівки, інші фінансові рішення.

Сесія селищної ради ухвалила звернення до Президента України, Голови Верховної Ради, яким вкотре висловили своє ставлення до грядущого запровадження ринку землі. Зокрема, вважають, що такі рішення мають ухвалюватися виключно на всеукраїнському референдумі.

У «Різному» того дня звучало таке: встановлення камер відеоспостереження у Варві таки планується; мерія сподівається на законодавчі зміни щодо відрахування ПДФО за місцем розташування підрозділів (нині – за місцем реєстрації, тож втрачаємо нафтовицькі податки); мешканці вул. Космонавтів, які потерпають від руху автівок-великоваговиків, просять демонтувати лежачі поліцейські (колись просили навпаки – встановити – прим. автора); на звернення ради щодо неналежного стану будівлі колишнього гастроному у центрі селища райСТ повідомляє, що навесні приступить до ремонту.

Євгенія Зима, фото автора

This slideshow requires JavaScript.