За газ – платили. А за повітря чи його температуру – ще ні…

З жовтня 2018 року платежі за побутовий газ приведено до стандартних умов і у квитанції за листопад чекайте нового рядка – таку «радісну» новину нещодавно повідомила споживачам прес-служба «Чернігівгаз збуту». Правові підстави рахувати газ за єдиним стандартом з`явилися майже три роки тому, але побутові споживачі продовжували сплачувати обсяги газу, обчислені лічильниками, в робочих умовах. Така різниця призвела до виникнення боргу ТОВ «Чернігівгаз Збут» перед НАК «Нафтогаз України» на суму 195,5 млн грн. В листопаді мешканцям Чернігівської області надійдуть рахунки, в яких об’єм газу за показаннями індивідуального лічильника приведений до стандартних умов. По кожному особовому рахунку в квитанціях буде зазначена інформація щодо різниці в об’ємах спожитого газу в стандартних і робочих умовах за період з 1 грудня 2015 року до 30 вересня 2018 року, зазначалося у повідомленні.
Характерною властивістю природного газу є зменшення об`єму при охолодженні, а при нагріванні навпаки – збільшення, наголошувала компанія-продавець газу. Тобто, температура повітря в процесі обліку газу відіграє важливу роль. Незважаючи на це, «Чернігівгаз Збут» був змушений навіть взимку продавати і проводити розрахунки з НАКом за газ як при температурі + 20С і стандартному атмосферному тиску 760 мм рт. ст. При цьому спожитий, але несплачений газ рахувався за «Чернігівгаз Збутом». Відтак газорозподільна компанія звернулася до органів влади щодо вирішення проблеми цих боргів, попередивши: без такого рішення доведеться пред’явити виниклу заборгованість до оплати споживачам, зазначалося у повідомленні «Чернігівгаз Збуту».

“Приведені до стандартних умов” квитанції здивовані споживачі почали отримувати саме тоді, коли у справу втрутилася Національна комісія з держрегулювання у сфері енергетики і заборонила операторам газорозподільної системи проводити донарахування в платіжки за природний газ.

“Проведений моніторинг ринку показав, що переважна більшість операторів газорозподільних мереж у платіжних документах за жовтень цього року здійснила донарахування побутовим споживачам обсягів газу в середньому до 1,5%, які враховують різницю у приведенні до стандартних умов”, – на своїй сторінці у Facebook написала голова НКРЕКП Оксана Кривенко.

За її словами, НКРЕКП при розрахунку тарифу вже врахувала обсяги таких втрат операторів ГРМ, відтак донарахування скасоване.