ЮРІЙ ПОЛОНЕЦЬ: ЛІКАРНЮ ЗАКРИВАЮТЬ ТІЛЬКИ “АНОНІМИ” В ІНТЕРНЕТІ

Із перших вуст

У часи реформування в державі місцевої влади і ключових галузей гуманітарної сфери вже не вперше серед мешканців Варвинщини ширяться, а подекуди, схоже, і зумисне нагнітаються чутки та панічні настрої  щодо подальшої долі місцевої медицини. Чергова хвиля «закриття» відділень ЦРЛ чи й лікарні в цілому котиться нині соцмережами  і «сарафанним» радіо. Яка  ситуація в закладі, запитуємо з перших вуст – у директора КНП «Варвинська лікарня»  Юрія ПОЛОНЦЯ.

Керівник лікарні одразу розставив крапки над «і»: заклад працює у звичному режимі, про закриття відділень чи скорочення колективу не йдеться, боргів по зарплаті персоналу немає,  ведеться робота над збільшенням кількості пакетів послуг, які фінансуватиме держава, є підтримка з боку місцевої громади і плани на ремонтні роботи у приміщеннях…

Тож лікарню «закриває» тільки  безконтрольний фейковий   інтернет.

– Юрію Миколайовичу, які зміни відбулися у закладі останнім часом чи, можливо, плануються нині, щоб були підстави для таких чуток?..

– Всі відділення, заклад в цілому працюють у штатному режимі. Ніяких закриттів-скорочень ніхто не планує, попереджень про можливе вивільнення працівників наразі немає. Минулого «ковідного» року, коли діяла низка карантинних обмежень, зокрема на планову госпіталізацію хворих, всі відділення збереглися, але працювали не на повну потужність. Був наказ по міністерству госпіталізувати тільки в екстренних випадках. Відтак у терапевтичному відділенні на один пост зменшилася кількість працюючих  – через відсутність нормативного навантаження.

Як відомо, єдине  відділення, яке працювало на повну потужність – інфекційне, задіювалося терапевтичне у піковий період захворюваності.

На даний час наш Чернігівський регіон знаходиться в «жовтій» зоні карантинних обмежень, тому приймаємо хворих для планового лікування за наявності негативного тесту ПЛР. Електронне направлення до нас такому пацієнту  надає сімейний лікар «первинки».

– Не зайве нагадати варвинцям, кого з пацієнтів внаслідок змін у наданні меддопомоги на місцевому рівні  ви можете приймати, а в яких випадках змушені направяляти у заклади Прилук, Чернігова і т. д.?

– Всі подібні зміни, що сталися торік, пов`язані зі створенням Національної служби здоров`я України, якою медзакладам надаються пакети медичних гарантій – регламентується, які послуги може надати пацієнтові лікарня  з оплатою за них з державного бюджету. Такі пакети мають низку вимог щодо наявності  спеціалістів, обладнання тощо, тому не на всі, бажані для нас, можемо претендувати.

Торік наш заклад мав 5 пакетів. Зокрема, амбулаторно-поліклінічна допомога; стаціонарна паліативна дорослим і дітям (полегшення стану тяжкохворих, покращення якості їх життя); діагностика, лікування і супровід хворих на ВІЛ/СНІД; стаціонарна (терапевтичний, дитячий, неврологічний  напрямки), без оперативних втручань  і за виключенням лікування мозкових інсультів та інфаркта міокарда, які передбачають відповідні обстеження, наявність комп`ютерного томографа та іншого високотехнологічного обладнання (якщо і не у самому закладі, то хоча б у населеному пункті). Тому таких хворих спрямовуємо до Прилук та Чернігова. Є перевага в тому і для хворих, адже за визначеним переліком медичних препаратів вони отримують лікування безкоштовно, оплачуючи лише додаткові ліки.

– Чи вже визначені пакети послуг для Варвинської лікарні на 2021-ий рік?

– Працюємо над їх збільшенням, аби мати можливості більше послуг надавати пацієнтам і залучити додаткове державне фінансування на утримання закладу. На цей рік  ми плануємо подати до НСЗУ 9 пакетів послуг. Зараз службою приймаються  пакети для екстреної і первинної ланок.

До попередніх наших пакетів сподіваємося додати стоматологічну допомогу дорослим та дітям – варто зауважити, що для дітей вона безкоштовна, для дорослих – безоплатне лише  хірургічне лікування (надання невідкладної допомоги). На решту стоматологічних послуг (лікування, пломбування тощо) розробляється тариф.

Також плануємо залучити такі пакети: медичної  реабілітації (це коли пацієнт пролікувався у закладах ІІІ рівня, а необхідну реабілітацію зможе пройти у нас); психіатричної допомоги – у  лікарні нині  працює лікар-психіатр; гастроскопії – придбано необхідне обладнання, а спеціаліста тимчасово залучатимемо з іншого закладу; ведення вагітних в амбулаторних умовах (плануємо придбати необхідне додаткове обладнання); хірургічної  допомоги. Останній з названих пакетів наразі під знаком запитання, адже один з двох наших хірургів задіяний у поліклініці.

У будь-якому разі вивчаємо всі можливості для отримання додаткових пакетів, намагаємося залучати спеціалістів і обладнання, щоб збільшити фінансування від НСЗУ. За 5 пакетами торік отримали бл. 11 млн грн (потреба закладу – 19), нині розраховуємо  ще на 5 млн грн додаткових коштів.

Місцевою громадою теж надається суттєва фінансова підтримка медицині, і надалі держава орієнтує реформоване місцеве самоврядування на те, що воно має забезпечувати необхідну медичну допомогу мешканцям громади в тих обсягах, яких вони потребують, якими  є можливості бюджету.

Саме життя спонукає до цього. Торік, у пік пандемії, ми всі переконалися, що медзаклади мають бути завжди напоготові, як пожежні. Якщо сьогодні і «не горить» –  слава Богу, але  необхідний рівень має забезпечуватися постійно.

-Юрію Миколайовичу, на «ковідний» пакет маємо шанси?

-Хоча у нас пролікувалися більше 60 таких пацієнтів, проте жодної копійки від держави ми не отримали. Пакет державних гарантій передбачає 4 апарати ШВЛ (маємо 2),  цілодобовий пост інтенсивної терапії (4 лікаря анестезіолога та ін.), і головне – центральна подача кисню, а не кисневі концентратори,  тощо.  Це рівень опорних лікарень, які отримали такі пакети і працюють з хворими. Наразі у Прилуцькій – завантаженість на 15-20 відсотків.

Не маючи відповідного пакета, доплати медикам за роботу з «ковідними» пацієнтами у розмірі 300% здійснювалися із загального бюджету лікарні – з інших пакетів послуг та за кошти місцевого бюджету. Йдеться про працівників інфекційного відділення, коли задіювалася терапія – то і її персоналу, рентгенкабінету та ін. – відповідно до відпрацьованого часу.

Резонансною стала урядова постанова – 610-та, за якою медикам, хто потенційно контактує з хворими на коронавірус, а це фактично всі працівники, здійснювалися доплати відповідно до посад  – на 25, 50 і 70% протягом вересня,  жовтня, листопада і грудня 2020 року. З 1 січня 2021 року вона більше не діє, МОЗом подано до Кабміну проект постанови щодо продовження дії попередньої, проте  його так і не ухвалено. Такі кошти надходили з держбюджету, ніхто не намагається якось заощадити на таких виплатах, навпаки, ми всі, працівники закладу, зацікавлені у них, але ж наразі немає законних підстав нараховувати ці доплати.

– Юрію Миколайовичу, насамкінець розмови, все ж таки, які перспективи надалі мають медзаклади нашого місцевого рівня?

– Минулого тижня разом з керівником «первинки» Р. Колодежним, Варвинським селищним головою В. Саверською-Лихошвою ми брали участь у обласному зібранні за участю представників НСЗУ, обласних держадміністрації та управління охорони здоров`я, місцевих громад. Судячи з почутого, ключова роль у розвитку  місцевої медицини державою  відводиться громадам: хочете мати сучасні, дієві заклади – робіть їх такими. Наводили позитивні приклади Корюківки, Сновська, Прилук, де вкладаються кошти в обладнання.

За сприяння нашої громади плануємо продовжити необхідну реконструкцію приміщень. Зокрема,  інфекційного, поліклінічного відділень. У терапевтичному відділенні знову проявилася давня, свого часу ніби ліквідована проблема – грибок на стінах, тож з настанням тепла тут розпочнемо ремонтні роботи. 500 тис. грн селищною радою передбачено ц.р.  на придбання кисневого обладнання, проте кисневих концентраторів закуплено, надано меценатами нині в достатній кількості – до двох десятків апаратів, тож скористаємося такими коштами на невідкладний ремонт.

Ініціативність, злагодженість у роботі, мобільність у самій структурі закладу  відповідно до вимог часу і потреб пацієнтів потрібні і від нас, медиків. Є такі лікарні, де 1-2 пакети послуг, відтак постають питання скорочень або більшого утримання від місцевих бюджетів.

Попри всі ці складнощі, ми намагаємося йти в ногу з реформами, пристосовуватися до умов і реалій, співрацюємо з громадою. Її керівництво, депутатський корпус з розумінням і готовністю допомогти ставляться до проблем місцевої медицини.

Вкотре наголошую: лікарня, її відділення, попри поширювані чутки,  не закриваються, навпаки ми маємо намір розвивати і зміцнювати наш заклад.

Записала Є. Зима