«Холодильник навпаки» для опалення садка, партисипативний бюджет, земельні резерви – на суди і кладовища, і навіть фейки від «діячів» –

Із засідання виконкому і сесії селищної ради

це перенасичена інформаційно (у порядку денному цього разу значилося 65 питань) чергова 21-а сесія селищної ради від 13 грудня. Та, попри строкатість тематики до розгляду, у регламентований час однак вклалися, адже питання, а це низка програм, котрі поновлюються на наступний рік, бюджетні й організаційні рішення, численні земельні заяви були попередньо опрацьовані депутатськими комісіями, ключова бюджетна у стислі терміни збиралася й двічі.

Того ж дня сесії передувало засідання виконкому, адже селищні програми (протидії захворюванню на туберкульоз, «Цукровий діабет», сприяння теробороні і мобілізаційній підготовці, створення об’єднань співвласників багатоквартирних будинків тощо) спершу погоджуються цим органом і далі затверджуються сесією. Як звучало на виконкомі, селище передбачає необхідну суму коштів для забезпечення мешканців громади необхідними медпрепаратами на рік, а на стимулювання створення ОСББ пропонується більше 600 тис. грн – з розрахунку 500 грн на квартиру.

Потребувало погодження виконкому виділення землі під нові дитячі майданчики, котрі за сприяння нардепа О.Кодоли з`являться по вул. Промислова (на місці демонтованої будівлі УБР) та Пилипенка – на вигоні неподалік мосту. Також того дня затверджено методику встановлення індикаторів впливу магнітного поля на лічильники води та проведення розрахунків за безоблікове водокористування (КП «Господар» розпочне анонсовану раніше роботу з виявлення втручання у роботу лічильників тих користувачів, котрі шукають способи не оплачувати спожиту водичку).

Безпосередньо ж сама сесія розпочиналася того дня експрес-презентацією проекту модернізації опалення дитсадка (на прикладі селищної «Казки») за технологією «холодильник навпаки» – термодинамічна система опалює будівлю і гріє воду. Як переконували представники фірми-«комівояжера», таке опалення хоч і не дає цілковитої незалежності від традиційних енергоносіїв, проте в рази зменшує споживання газу (за 5 років будівництво окупиться, чверть мільйона на рік – економія на енергосіях). Технологія вже використовується на Київщині, в інших регіонах України, зазначали гості. Найкращою рекламою проекту були б відвідини такого, вже діючого об`єкта, ретельне вивчення затрат і перспектив економії, наявності сервісного обслуговування тощо – підбили риску презентації селищні депутати.

На старті розгляду порядку денного із заявою до колег виступив депутат М. Цопа, зазначивши, що на його вимогу радою не надано інформації щодо видатків на оплату праці апарату ради (у зверненні зазначалося: апарату, відділів, підрозділів, за три квартали року, окремо по кожній складовій зарплати, у розрізі посад і за кожен місяць окремо – залишається бухгалтерії хіба ще висипати по ковшу гороху й сочевиці й доручити розібрати, примкнувши у кабінеті – прим. автора). Як прокоментувала голова ради той запит, рішення щодо оплати праці, видатків бюджету тощо ухвалюються депутатами, вони оприлюднені на сайті ради і перебувають у відкритому доступі. Створювати додаткову інфор­мацію, окрім обов`язкової до оприлюднення, себто змусити бух­галтерів робити вибірки за всі­ма зазначеними категоріями, зако­но­давством не вимагається. Під голосний супровід того діалогу від пари присутніх громадських діячів, депутат суттєво скоротив для себе таку складну сесію – видалився із зали.

У низці земельних (40 питань) виокремлю деякі, що мають більший суспільний резонанс, і загальні тенденції. Так, райспоживспілці надано у оренду на 5 років під максимальні 12% ділянку під м`ясним павільйоном, максимальну плату застосовано і для земель під обладнанням РЕМ, земельні торги організовуються на вільні 2 «сотки» напроти кафе «Лаванда» і спірні ділянки колишніх городів (під товарне сільгоспвиробництво), зарезервовано додаткові площі для розширення меж кладовищ у Леляках і «нового» у селищі (обробляти городи на них до «потреби» буде можна, а от приватизувати – ні), дві ділянки передбачено у Леляках й під пасовища.

Із загальних довколаземельних тендецій: дедалі частіше депутати вагаються на голосуванні і не підтримують виділення так званих двогектарних паїв, адже охочих безкоштовно набути у власність такий наділ більше, аніж самої землі. Беззаперечно голосуються хіба ділянки для воїнів АТО, учасників бойових дій (цього разу надано афганцям В. Борсуку, О.Юрченку), а от із решти заявників обрати достойника доволі важко, відтак земельна комісія всіх рекомендує на сесесію, а депутатам, куди дінешся, доводиться визначатися. Надано ділянку чи ні, а заява від людини має бути розглянута, є такі, хто звертаються по кілька разів, як-то кажуть, на дастьбіг.

Відмови 21-ої сесії дістали Г. Самофал, М. Хоменко, С. Лісовський, І. Савенко, А. Довженко та інші громадяни. Передбачати певний резерв доведеться не тільки для «атовців», а й тим варвинцям, кого було пропущено у списках на паї при розпаюванні колгоспних земель і нині вони поновлюють своє право через суд (по 4 -4,5 га на пай).

Сесією затверджено необхідні зміни до цьогорічної програми благоустрою, бюджету селища, а також статут громади, який пройшов процедуру розробки і обговорення. Останній, зокрема, – під голосні заперечення завсідника селищних зібрань В.П. Остапця. Він вимагав саме у цьому документі прописати порядок оприлюднення рішень ради, виконкому і відділів. Ну ще б додати – кожного кабінету і коридору, не стрималася від репліки вже й головуюча. Принагідно він виголосив, як і того дня на виконкомі, що на оплату інформаційних послуг газети протягом року селищем виділяються значні кошти, черговим фейковим «викриттям» завищивши видатки мерії майже вдвічі.

Серед програм, оновлених сесією, зафік­совано право на безкоштовне харчування у школах дітей учасників АТО, фінансову підтримку ради ветеранів, розвитку дошкільних закладів, фізкультури і спорту, оплату на користь дітей примусового відробітку батьків-аліментників, вже згадані медичні програми, тероборони, соцзахисту населення (допомоги на лікування тощо), оздоровлення дітей. Зокрема, планується за два наступні роки спрямувати на дитячий відпочинок і оздоровлення близько 1,8 млн грн із селищного бюджету (відновлення табору «Сонечко» і покращення його матеріальної бази, придбання путівок в інші заклади).

Програмою підтримки ініціатив мешканців ОТГ та громадських організацій планується щорічно щонайменше 200 тис. грн спрямовувати на проекти, запропоновані мешканцями громади – ще маловідоме варвинцям партисипативне бюджетування на місцевому рівні. Замість поцікавитися, які ж корисні землякам проекти можна вже пропонувати, наша громадськість запитувала: якщо не буде заявок, куди кошти?.. (Та вкрадуть, прости, Господи! – жарт від автора тим, хто повсюдно шукає крамолу). Залишаться у бюджеті, терпляче пояснювали розробники.

Фінішувала сесія черговим затвердженням штатних розписів апарату, відділів, підрозділів ради (ось саме тут посади і зарплата). Суттєвих змін не сталося, додали опалювачів на сезон у сільських закладах дошкілля, селищному осередку культури, деякі переміщення в межах попередньої кількості працівників провели в апараті. Цього разу (під коментарі активіста-споживача: «Ай-я-яй…», бо, мовляв, знову все не так) затвердили й статут КП у новій редакції, минулої сесії повернутий на доопрацювання.

Під завісу зібрання урочиста хвилинка – з нагоди грудневого свята – Дня місцевого самоврядування почесними грамотами різного гатунку відзначено заступника селищного голови Тамару Дейнеку, депутатів Тетяну Пальоху, Володимира Небрата, Василя Небрата.

 

This slideshow requires JavaScript.

 

Ще одна груднева сесія мерії, певно, цьогоріч заключна, легшою не буде, адже розробляється й готується до ухвалення бюджет громади на 2019 рік. Як відомо, скільки б коштів у ньому не було, однак на все про все, роками запущене чи відкладене через загальний стан у державі, однак не вистачить. Проте, так чи інак, стартувати у рік новий всім нам доведеться.

Є. Зима, фото автора