ВЧАТЬСЯ ДІЯТИ ЗА ОБСТАВИНАМИ

Із сесії селищної ради.

Десята чергова сесія селищної ради від 14 червня починалася оголошеннями, котрі, як на мене, є певною ознакою сформованості депутатського колективу. Хоч немало тут буває дискусій і різнобачень, проте у хвилини радості і смутку, за необхідності оперативно вирішити спільну проблему відчувається єдність, людяність – без партійних кольорів і особистих вподобань. Бо, зрештою, всі ми, варвинці, у певному розумінні ніби родичі – чимось гарні, чимось складні один одному, але однак мусимо уживатися у спільному домі – громаді.

А відкривали того дня сесію хвилиною мовчання – у колеги-депутата С. Панченка помер батько. Далі голова ради В. Саверська-Лихошва під дружні оплески подякувала депутатам (В. Небрат, А. Костін, І. Матухно, М. Цопа, Я. Борщ, В. Чаленко) за гарний виступ на обласній спартакіаді у складі команди варвинського самоврядування, котра виборола високе «срібло» серед команд області. Пліч-о-пліч на спортивну перемогу працювали представники району, селищної ОТГ і сіл – хочеться вірити, що подібна співпраця налагодиться і у вирішенні питань життєдіяльності Варвинщини, нині розрізненої на удільні громади.

 

This slideshow requires JavaScript.

 

У ході сесії прозвучали від очільниці громади і такі подяки. Депутат І. Мелащенко, наймолодший у скликанні, подав мерії ідею налаштувати безкоштовний Wi-Fi у „Казковому містечку”. Чи то у таку вдалу хвилину голова громади пішла на пошуки мецената, чи з інших причин, а один з місцевих інтернет-провайдерів згодився безкоштовно надавати таку послугу, тож „інтернет-няня” невдовзі збиратиме у парку ще більше дітвори. За пропозицією згаданого зарічанського депутата-укропівця дитмайданчик на території колишнього ДТСААФу планується доповнити спортивним знаряддям, яке виготовлять нафтовики.

А приклад фракції „Батьківщини”, за який дякувала голова ради, ще промовистіший – депутати зібралися і провели толоку на сільському пляжі с. Леляки, засукавши власні рукави і не киваючи, хто б це мав зробити. За їх ініціативу і працю голова подякувала і від себе, і від сільського старости та леляківців.

До порядку ж денного сесії (кворум – 19 з 26 обранців) цього разу було внесено більше двох десятків питань. Два з них, що стосувалися КП – виділення коштів і списання ОЗ, було знято з розгляду за наполягання депутатів (озвучив аграрій В. Гармаш). Чому саме знято – на сесії аргументації не звучало, але, пригадується, й раніше ходити у раду по допомогу господарююче КП депутати не заохочували.

Серед земельних, котрі віднедавна розглядаються на початку сесії, були і нетривіальні (прийнято у комунальну власність державні землі сільгосппризначення), і буденні: встановлення меж ділянок, відведення у власність землі під існуючою забудовою, відмови від городів тощо. Серед тих земельних, де йдеться про підприємницькі справи, – надано згоду на поділ ділянки цегельного заводу (2,9 га майже навпіл) і передачі в оренду його частини – орендна плата на рік близько 47 тис. грн. Відколи рада встановила подібним користувачам максимальний відсоток оренди – 12, підприємці мусять прикріше переглянути, чи є необхідність тримати за собою невикористовувані землі.

А от намір іншого підприємця викупити землю під своєю спорудою відхилили – за інформацією облдепартаменту культури, ділянка по вул. Миру перебуває у межах об`єкта культурної спадщини (і таких у нашому древньому містечку, до речі, немало), тому може лише орендуватися.

Із категорії процедурних ухвалено рішення щодо організації співробітництва громад у питаннях діяльності селищного центру надання адмінпослуг. Як відомо, нещодавно, у зв`язку зі скороченням штату РДА, такий районний центр було ліквідовано. Його працівників працевлаштовано у новому ЦНАПі ОТГ, знаходиться він, як і раніше, у приміщенні Варвинського будинку культури і обслуговує не тільки жителів селища, а й сільчан. Як інформувала його керівник Н. Бабенко, за 14 днів роботи ЦНАПу його послугами скористалися 35 варвинців і 56 жителів сіл району. Хоч угоду з РДА укладено, але на роботу центру бракує співфінансування від сільських громад, тому й розпочинається процедура організації такої співпраці. Депутати запитували, а який вихід, коли хтось із сіл не захочуть фінансувати обслуговування своїх людей. Сподіваємося, такі видатки візьме на себе район, зазначив керуючий справами виконкому. Як звучало на сесії, є проблеми у ЦНАПі і з облаштуванням опалення.

Одна з ухвалених сесією програм, котра минулого скликання зазвичай відхилялася депутатами як така, де держслужби просять грошей – програма підтримки місцевої міграційної служби. Як інформувала секретар ради Л.Лущик, від наданих т. з. паспортним столом адмінпослуг до бюджету району і ОТГ надходить щороку близько 186 тис. грн, натомість служба не має елементарних видатків на канцтовари. Селищем передбачено 15 тис. допомоги за програмою.

Проекти рішень майнового характеру на затвердження депутатам представляли перший заступник голови О. Кальний та начальник відділу освіти селищної ради Н. Редька. Зокрема, приймали районні установи (акт приймання-передачі рухомого майна на баланс селищного відділу освіти, згода на безоплатне приймання окремих установ та майна – райгімназія і Будинок школярів) швидко і без особливих обговорень, за принципом: берімо все, що дають. От тільки, схоже, охочіше дають колективи на утримання, аніж майно їм на посаг. Так, депутат громади і директор гімназії В. Небрат висловив обурення, що з балансу його закладу якимось дивом «зник» шкільний автобус 2016 року випуску, закріплений за ним, і про це дирекцію попередній власник навіть не поставив до відома. Хоча у штаті гімназії залишилася посада вихователя, який супроводжував доїжджаючих школярів. Тому директор попросив внести необхідні зміни і задіяти штатну одиницю для інших потреб закладу. Автобус, закріплений за Варвинською школою і переданий громаді з МНВК, потребує оновлення, включилися в обговорення інші депутати і представники сіл.

До речі, після приймання гімназії до ОТГ вона стане Варвинським ліцеєм №2, а Будинок школярів – Центром дитячої та юнацької творчості. Які практичні зміни грядуть за зміною назв – певно, покаже час.

Принагідно обговорювалося й питання подальшої роботи Леляківської ЗОШ, щодо якої ініційовано судовий розгляд за невиконання заходів пожбезпеки у попередні роки. Як зазначила Н. Редька, вивчаються можливості ліквідації недоліків, а на 1 вересня готуватимуть умови для навчання початківців у місцевому ДНЗ. Директори шкіл порушили питання своєчасного фінансування підготовки закладів до нового навчального року (традиційна фарба, ін. матеріали).

Про те, що депутати не бездумно «закають» у голосуванні, як відгукуються про них окремі колишні обранці, що наразі нервово соваються на «лаві запасних» просто поряд у залі засідань, засвідчує і така деталь: навіть на другій годині рутинної роботи у одному з рішень депутат від «Батьківщини» Я. Борщ виявила помилку у цифровому матеріалі рішення про передачу майна сільських закладів культури відповідному відділу ОТГ, тож оперативно виправили. А це вкотре підтверджує: і читають, і вивчають, й аналізують.

Того дня було ухвалено селищну програму оздоровлення і відпочинку дітей, попередньо підтриману виконкомом. За нею профінансовано придбання путівок для дітей пільгових категорій у місцеву «Веселку» та табір на Вінничині. До речі, у іншу область забезпечено підвіз і супровід дітей, а депутат-аграрій В. Гармаш підкреслив, що список на безкоштовний відпочинок має містити виключно ту дітвору, котра потребує додаткової підтримки місцевої влади – сироти, діти воїнів АТО та ін.

Також, як і чи не щосесії, у червні вкотре зазнав змін річний бюджет громади. Зокрема, протягом року, і переважно у першому півріччі, на співфінансування районних установ із селищного бюджету надано більше 13 млн. грн. Це спільне з районом утримання закладів освіти, культури до їх передачі в ОТГ і медицини, соцзахисту та інших, котрі залишаються в підпорядкуванні району, фінансування соціальних програм.

Наприкінці сесії жвавим виявилося обговорення запропонованої фракцією Аграрної партії оновленої програми стимулювання створення ОСББ. Зокрема, із розрахунку по 500 грн на квартиру планується надання коштів із бюджету селища на потреби тих багатоквартирних будинків, які зважаться на об`єднання співвласників. Депутат-батьківщинівець від Леляків В. Неліпа натомість зауважив, чому спільною скарбницею треба оплачувати потреби частини жителів громади – мешканців багатоповерхівок у селищі, тоді як власники садибного житла свої проблеми вирішують самотужки.

Як аргументував голова фракції аграріїв, зняття з балансу КП багатоквартирних будинків здебільшого у неналежному стані зобов`язує раду хоч до якоїсь фінансової компенсації людям і додасть мотивації для створення ОСББ, бо іншого шляху утримувати спільне житло однак немає. А приватний сектор треба теж підтримувати ремонтом доріг, освітлення тощо. Відтак більшість колег опісля дискусії підтримала «аграрні 500» (за аналогією з «Юлиною тисячею» колись) – «за» 15, проти В. Неліпа, утрималися А. Костін, М. Цопа, І. Мелащенко.

У «Різному», котрим традиційно завершується кожне селищне зібрання, голова інформувала про подальші пошуки вдалішого місця під новий полігот ТПВ навзамін «Мостищу», де мерія наразилася на спротив мешканців гнідинцівської околиці; закликала колег до збору коштів на лікування двомісячного немовлятка – дівчинки із вродженою вадою. Її чекає низка складних і дороговартісних операцій, аби мати змогу просто жити і розвиватися. Повідомила В.Саверська-Лихошва і про намір організувати селищну муніципальну варту. Два працівники отримуватимуть зарплату, як поліцейські, з держбюджету, а працюватимуть над проблемами селища.

Депутат Т. Прищенко висловила прохання виборців округу конкретизувати графік вивезення сміття з приватного сектору, аби люди не мусили півдня очікувати того транспорту чи ганятися за ним. Просять втручання мерії і у взаємини споживачів і постачальників електроенергії. Показник, знятий на певну дату, заноситься до рахунків датою іншою, відтак спожита електроенергія понад норму і коштує дорожче. Щоправда, як може повпливати місцева рада на приватних енергетиків-монополістів, навіть пофантазувати складно. Хіба що «тиснути» на порядність у взаєминах, коли ті звертаються до мерії із земельних питань…

P.S. Те, що нинішній склад і деп­корпусу, і ради в цілому вчиться діяти за обставинами, котрі щодень підносить життя, оперативно реагувати на них, проглядається і у, на перший погляд, дрібницях. На фініші сесії «підвисла» апаратура і традиційний Гімн не заграв. Не довго думаючи і без зайвих запрошень, депутатський загал заспівав без супроводу. Чи завжди – у ноти, але дружно, щиро. І звучав той хор цілком обнадійливо: що б не сталося, а будемо жити, працювати, шукати вихід із безвиході.

Є. Зима,
фото автора.