Вибори Президента України – 2019. Тур перший.
На всіх трьох основних дільницях селища (колишні школа і гімназія, будинок культури, четверта – спецдільниця, діяла у лікарні – всього більше 6,6 тис. виборців у списках, участь у голосуванні протягом виборчого дня взяли більше 4,5 тис. громадян) пожвавлення відчувалося зранку, просто з восьмої години. Схоже, на диво погожа неділя спонукала варвинців швиденько відбути цей обов`язок і відбути у власних справах, а може, й більш серйозні міркування квапили зафіксувати своє волевиявлення. Люди за звичкою віталися: “Зі святом!” Хтось – зі святом демократії, інші – з неділею або і неділею Хрестопоклонною. Комусь свято – просто вийти поміж люди.
Лідери президентських перегонів:
(станом на 12-у год 2.04 за даними ЦВК, опрацьовано близько 98% протоколів)
в Україні на Чернігівщині по Ніжин. округу №209
В. Зеленський ———————30,2 %———————26,3% ————————-25,4%——-
П. Порошенко ——————–15.9%———————-19,4%————————-12,6%——–
Ю. Тимошенко ——————–13,4%———————12,7% ————————-22%———-
Ю. Бойко —————————–11,7%———————-7,3%—————————5,6%———
А. Гриценко ————————-6,9%————————5,9%—————————7,3%———
І. Смешко —————————–6% ————————–8,4%—————————8,5%———
О. Ляшко ——————————5,5%————————12.6%————————-11,7%——-
Варвинський район проголосував так: В. Зеленський – 22.5 %, Ю. Тимошенко – 20.2 %, О. Ляшко – 19.8%, П. Порошенко – 12.5% (Дані штабів кандидатів). Явка виборців була доволі високою, по 209-ому округу – 63%
Комісії, де чимало працівників мали досвід такої роботи (що не рік-два – і нове “виберимене”), трудилися спокійно. Як зазначали пресі їх представники, 17 -18 пар робочих рук при наявності одного бюлетеня цілком справлялися з навантаженням. Кількість охочих проголосувати вдома, як і тих, хто змінив місце голосування, була невеликою, ексцесів на дільницях, на щастя, не сталося. А от їх матеріальне забезпечення, заохочення праці в комісіях, відгукувалися члени ДВК, бажають бути кращими – навіть урни користуємо занадто часто, а міняємо – рідко.
Організаційну поміч традиційно надали органи місцевої влади, цьогорічна відмінність – по бюлетені в Ніжинський окружком (наш округ №209 – місто Ніжин і район, Носівський, Варвинський і Срібнянський райони) представники дільничних комісій мусили їхати самостійно.
Очевидна незручність для виборців – бюлетень був мало не метровим, з густим мереживом прізвищ – охочих до державної булави виявилося аж 39, мерехтіли й однакові прізвища, які за відсутності нумерації складніше розрізнити. Та дарма: кабінки для голосування варвинці, навіть поважного віку, проходили доволі швидко, зосереджено – той, хто прийшов на вибори, вже у своєму виборі визначився.
До речі, святковість нинішнього “свята демократії” і у Варві дещо підпсував вкид листівок напередодні: вимагалося …не йти на голосування – під загрозою криміналу і позбавлення святая святих – субсидій. Але наші люди – це наші люди: пенсіонери спершу злякалися, понервували, а потім подалися на дільниці з подвоєним ентузіазмом, навіть хто й не збирався.
“За кого ж голосували?” – питалися варвинці один одного опісля. Найуніверсальніша відповідь: “За Україну…” От тільки кожен її бачить по-своєму. У невдоволених і вдоволених власним життям і станом справ у країні кандидати різні. Крім участі у виборах президента, така собі соціологія вийшла вже після підрахунку: кого серед нас більше – задоволених чи ні, як нам всім живеться, куди і з ким ми хотіли б рухатися далі?..
Щойно дільниці в Україні зачинилися, екзит-поли, а згодом і офіційний підрахунок, сповістили: вражаюче переважаюча більшість українців підтримала… кого завгодно з чотирьох десятків достойників, аби не діючого гаранта. Отож, в основній масі живемо поганенько, кредит довіри вичерпався. Хто б не переміг у другому турі 21 квітня, із соціальним зрізом, який оголили ці вибори, треба рахуватися. У нас, у Варві, часто говорять і так: живеш сам, дай жити – у сенсі гідно – і людям.
Є. Зима, фото автора