Урочиста хода і барвисте ярмарково-концертне дійство

Відзначено День Варви 

Такою була минула погожа вереснева субота у Варві, бо з нагоди 75-річчя визволення Варвинщини від фашистської окупації і Дня селища тут розгорнулося традиційне святкування, Перекопівський ярмарок та фольклорний фестиваль „Бода-фест”.

Дні сіл чи селища завжди збирають чимало місцевих мешканців та тих, хто родом з нашого краю чи має якусь причетність, бо це – гарна можливість поспілкуватися з людьми, котрих у робочому повсякденні можеш довго і не бачити. Це нагода згадати кращих земляків й вшанувати історичні віхи, порадіти сузір’ю місцевих талантів – те, що нас, варвинців, різних за віком, заняттями й переконаннями, завжди єднає у спільну громаду.

Урочистості розпочалися піднесеною ходою вулицями селища – під прапорами держави і Варвинської громади, з духовим оркестром і гуртом юних барабанщиць у голові колони. З квітами і кульками, у вишиванках крокували представники місцевого самоврядування і гості урочистостей, колективи селищної ради, котра цьогоріч організовувала свято, установ Варви і сіл об`єднаної громади, які забезпечують її життєдіяльність. Їх вітали земляки обабіч шляху колони та з трибун стадіону, де святкова хода зробила почесне коло і далі розгорнулося основне дійство.

Ведучі програми Любов Лущик і Андрій Косаренко про всіх учасників ходи, а це представники сіл Калиновиця і Леляки, колективи двох селищних ліцеїв, варвинських медиків, терцентру соцзахисту, туристсько-краєзнавчого клубу „Ніка” центру дитячої та юнацької творчості, спортшколи і міжшкільного навчально-виробничого комбінату, КП „Господар” та району електромереж, мовили вдячне слово – про працю старших на благо мешканців громади і успіхи молоді у навчанні й творчості. А земляки зустрічали їх теплом посмішок і дружніх оплесків.

This slideshow requires JavaScript.

З особливим щемом у серцях приймали варвинці представників сучасного воїнства у колоні – учасників АТО. За час бойових дій на Сході 153 варвинці мусили стати на захист України, 30 – відзначені бойовими нагородами. У святкову, як того дня, і скорботну миті завжди згадуємо покійних воїнів В. Носенка, О. Потія, В. Мельника, О. Прудяка, І.Козленка.

Вітаючи варвинців і гостей зі святкової сцени, голова об`єднаної громади Валентина Саверська-Лихошва зазначила: нам всім випало жити у непрості часи, коли на Сході України вже п`ятий рік йде війна, котра виснажує державу. Але висловила впевненість, що все здолаємо, і наша Україна, маючи потужний потенціал, посяде гідне місце серед європейських держав. Аби зробити Варву кращою, говорила вона, рада, депутатський корпус і виконком, підрозділи і установи громади докладають всіх залежних від них зусиль – забезпечується належна робота бюджетної сфери, здійснюється благоустрій населених пунктів, фінансуються ремонтні роботи в установах і на дорогах.

З нагоди Дня Варви голова селища вручила почесні відзнаки відомому варвинцю, професору, доктору політологічних наук Володимиру Горбатенку, котрому нещодавно рішенням сесії місцевої ради присвоєно звання „Почесний громадянин Варви”. З вітальним словом до земляків звернулися Володимир Павлович Горбатенко – від імені Чернігівського земляцтва і наукової спільноти, та Андрій Іванович Хіміч – олімпійський чемпіон з греблі, котрий, мешкаючи на Черкащині, і у поважному віці охоче відвідує рідну йому Варвинщину. Юридичну енциклопедію-шеститомник науковець презентував громаді, а спортивна юнь ліцею №2, вихованці В.Б. Остах, піднесли кумиру-олім­пійцю символічний подарунок – саджанець деревця, котре ростиме і міцнітиме з новими спортивними надіями України.

Валентина Саверська-Лихошва передала сердечні вітання варвинцям, котрі надійшли вітальними адресами від депутатів: Верховної Ради – О. Кодоли, О. Ляшка, обласної – С. Гайдая, обласних обранців минулих скликань В. Кульбако і В. Зуба, СТОВ „Дружба-Нова”, Ладанської „Пожмашини”, Срібнянської і Талалаївської громад, Асоціації міст України, відділення Чернігівського земляцтва у Києві та інших.

А далі на місцевому співочому полі розгорнулася фестивальна програма другого районного „Бода-фесту”. Порадували варвинців і гостей свята чудовими виступами фольклорні колективи сіл району і аматори селищної сцени: народні ансамблі „Антонівчанка” з Антонівки, „Мрія” з Гнідинців, „Берегиня” з Озерян, „Горицвіт” Варвинського БК, аматорські вокальні ансамблі Леляківського СБК, „Горлиця” з Брагинців, „Надвечір`я” і „Варин” із селища, Калиновицький ансамбль народних музик „Веселухи”, юні танцюристи з Журавського зразкового дитячого хореографічного колективу „Веселка”, солісти А. Гуцик, О.Урода, В.Стеценко, К. Дзюба, В. Татарченко, А. Глущенко, варвинський танцювальний гурт – Я. Семенченко, С. Козленко, Я. Хажанець і Г. Матухно. Вихованці талановитого самодіяльного хореографа Ярини Семенченко – учні двох селищних ліцеїв, вразили глядачів масштабним й надихаючим патріотичним флешмобом.

Дякуючи аматорам за виступ, голова селища нагадала всім, чиї імена вшановано фестивалем, який у Варві відбувся вдруге. Це відомі варвинці ХІХ ст. Осип і Федір Бодянські, які на території Чернігівщини, Пол­тав­щини і Харківщини зібрали і записали 6 тис. народних пісень, видали їх друком. О.М. Бодянський (один з псевдонімів – Бода-Варвинець) – український філолог-славіст, історик, фольклорист, перекладач, видавець, письменник. Цьогорічного листопада відзначатиметься 210 річниця від дня його народження. Федір Максимович (народився чотирма роками пізніше) теж був фольклористом. Тож символічно, що і нині за ініціативи В. Саверської-Лихошви народні піснеспіви лунають на Варвинському фестивалі під егідою славних імен братів Бодянських.

А поряд з концертною вирували виставкова і ярмаркова локації. Щире захоплення відвідувачів виставки декоративно-ужиткового мистецтва було адресоване того дня місцевим умільцям з дитячих садків „Казка” і „Джерельце”, райбібліотеки, гуртків терцентру соцдо­помоги, художницям і майстриням Г. Л­и­сенко, Т. Сидоренко, Т. Глущенко, С. Аста­пенко, С. Яковлєвій та іншим. Рукодільниці ради ветеранів В. Олек­сієнко, А. Острен­ська, Р. Крипченко, Г. Га­ма­дик, І. Матухно, Л. Шпетна, С. Поета, Л. Козлова, Н. Малишева, Л. Євдокименко, В. Нагнойна і В. Гриненко, як завжди, своїми дивовижними і водночас практичними виробами склали основу творчої зони святкування.

Не менш людно було і біля яток із ярмарковими смаколиками. Знані місцеві майстри українських і запозичених страв нагодували й почастували того дня всіх охочих, а дітвора у цей час бавилася на батутах і каруселях, ласувала солодощами. Для малечі до шести років такі забави безкоштовно забезпечив депутат обласної ради Сергій Гайдай.

На Перекопівському ярмарку можна було прикупити барвисту вишиванку чи теплі вовняні гуцульські капці, плодові саджанці і сортову картоплю тощо, адже ятки з промисловим крамом, дарами саду-городу, теж примостилися поряд.

У розпалі ярмарково-концертної програми було відзначено її кращих учасників грамотами і подарунками від селищної ради та гостей-меценатів. Зокрема, Микола Гайдай, голова фракції Аграрної партії у селищній раді, вручив заохочення за І місце у номінації «Краща презентація колективу» ліцею №2, за ІІ – ліцею №1, ІІІ – Калиновицькому старостинському округу, номінантам «Таланти твої, Варвинщино» – учасникам фолькфестивалю, учасникам духового ор­кестру та іншим.

Олег Авер`янов вручив подарунки колективам «Джерель-ця» (І місце у виставковій номінації), раді ветеранів (ІІ), терцентру соц­обслуговування (ІІІ), «Каз­ки» (І місце у номінації «Ук­раїнські смаколики» – власний заклад відтво­рили з печива, пряників та інших солодощів), центру дитячо-юнацької творчості (ІІ), підприємиці і художниці Юстині Індило з Берізки (ІІІ місце) та багатьом іншим учасникам виставок і ярмарку, вправним кулінарам, художникам і майстрам. Вітальну естафету підхопили зас­тупник директора з персоналу «Дружби-Нової» Наталія Вер­бенко, помічник нардепа О. Кодоли Воло­димир Андрієнко.

Вітаючи варвинців зі святом, представник «Батьківщини» Сергій Пащенко (теж має коріння з Варвищини) підніс варвинським освітнім закладам водяні кулери. Принагідно передав цінний сертифікат на виготовлення ПКД на відновлення вуличного освітлення і для Мармизівської сільради – за сприяння А. Гунька. Колега-батьківщинівець Ана­то­лій Гунько допоміг за­лучити на святковий кон­церт у Варві дует бая­ністів-віртуозів, виступом якого завершувалась урочистість.

Дітвора і молодь продовжили святкування Дня селища ввечері у „Казковому містечку”. Тут центром дитячо-юнацької творчості для них було підготовлено цікаву ігротеку, а молодь розважалася на дискотеці. Вечірнє небо святкової Варви осяяв феєрверк.

Щира, родинна атмосфера святкування, творчість земляків, увага гостей до нашого містечка – це не просто перепочинок кожному варвинцю серед робочих буднів, це новий імпульс, аби жити й працювати з устремлінням у майбутнє, єднатися у святкові миті і у спільній діяльності, вірити у краще.

Є.Зима,  фото автора і учасників заходу.

 

Спонсори святкування:

Депутат обласної ради, голова обласної організації Аграрної партії України Сергій Гайдай, 

Депутат обласної ради, голова обласної організації Радикальної партії Олег Авер`янов,

Депутат обласної ради від ВО “Батьківщина” Сергій Пащенко,

Голова ГО “Правозахист” Анатолій Гунько,

Народний депутат, член політпартії “Народний фронт” Олександр Кодола,

СТОВ “Дружба-Нова”,

Керівник районного осередку  політичної партії “Наш край” Юрій Булава,

Директор сільгосптовариства “Богдан”, депутат районної ради Олексій Луданий,

Директор СТОВ “Батьківщина” Микола Дмитренко,

Підприємець Василь Бобир.

За повід. організаторів свята.