СВОЇМ ПІДПРИЄМСТВОМ КЕРУЄ ГРОМАДА. А не навпаки…

Із сесії селищної ради

Тезовий звіт з передноворічної сесії селищної мерії – два засідання, присвячені переважно низці оргпитань на зламі бюджетних років та ухваленню селищного бюджету-2020, опублікований минулого номера, варто доповнити новим дописом, адже у ході сесії обговорювалося ще немало цікавих громаді питань, особливо щодо діяльності селищних комунального підприємства та ринку.

Серед фінансових програм, прийнятих на рік прийдешній, дві стосувалися КП «Господар» – за першою рада компенсуватиме підприємству тарифну різницю поміж реальною вартістю послуг та відновленими внаслідок судового оскарження тарифами кількарічної давнини (близько 750 тис. на І квартал), за другою, програмою розвитку ЖКГ, – надаватиме фінансову підтримку «Господарю» й упорядкує мережі водопостачання у селах (всього більше 500 тис.). Схоже, рано чи пізно від сільгоспвиробника доведеться приймати сільські свердловини, які і нині ремонтуються бюджетним коштом.

Вкотре підтримавши рішення щодо допомоги «Господарю», депутати знову запитували: доки й поки дотувати підприємство, яке має вести рентабельну господарську діяльність, коли буде розроблено нові обгрунтовані тарифи взамін скасованих? Директор підприємства О. Щербатюк інформував: по воді й водовідведенню КП підготувало вихідні дані фірмі, яка розроблятиме тарифи, далі послідує тривала процедура оприлюднення і ухвалення рішень; по тарифу на вивезення побутових відходів теж розпочинають процедуру, яка ускладниться додатковим розрахунком на захоронення сміття (до цього витрати на утримання сміттєзвалища брала на себе рада – прим. автора). Схоже, так пройде не один місяць 2020-го, а депутати ще не раз чутимуть: давайте гроші.

Проте голосна дискусія про справи комунальні розпалилася на сесії навіть не щодо тарифів, а на питанні іншому, дещо несподіваному – директор КП звернувся до ради з клопотанням, аби вона припинила для КП право постійного користування територією ринкового майданчика (надавалося без права суборенди), тобто щоб забрала його у своє відання і позбавила підприємство клопоту утримувати базар у належному санітарному стані. О. Щербатюк навів цифри витрат на прибирання, плати за землю тощо, котрі, за його запевненням, не покриваються зібраними із торгівельників коштами. Повідомив, що контролюючі органи грозять солідним штрафом за відсутність лабораторії і належних умов для торгівлі м`ясо-молочною продукцією, тоді як КП і так «бідує». Пропонував: хай на ринку порядкує радівський загін благоустрою.

Депутати і селищний голова нагадали йому, що рада – орган самоврядування, не може вести господарську діяльність, доведеться створювати ще одне комунальне підприємство і витрачати кошти на утримання адмінперсоналу. Якщо «Господар» хоче залишитися тільки з традиційними послугами – водою і водовідведенням, то і комунальну техніку доведеться від нього перевести до того, хто займатиметься благоустроєм. Словом, навіщо новий город городить?..

Передаючи ринок у відання КП, нагадав голова бюджетної комісії В. Гармаш, від нього вимагалося лише підтримувати чистоту території і брати за це кошти з тих, хто там працює. Натомість договорів на вивезення побутових відходів з власниками стаціонарних контейнерів й інших будов на ринку, як звучало у дискусії, так і не укладено. Планується й облаштування лабораторії у приміщенні колишньої насіннєвої інспекції, тож проблеми організації торгівлі можна вирішити.

Якщо ж селищна рада разом зі своїм КП самостійно не дасть ради ринкові, право оренди на цю землю доведеться виставляти на аукціон.

“Ми бідуємо”, знову наполягав О. Щербатюк, упорядковувати ринок ні за що. Або заберіть його, або дайте «трошки грошей», тисяч зо 200 – побудуємо кілька МАФів і здаватимемо їх в оренду, щоб були надходження, – це, схоже, пробудився у виступаючому підприємець-забудовник. Перш ніж будувати, давайте наведемо порядок – відповідав йому В. Гармаш і нагадав: кошти підприємству даємо, техніку купуємо, хіба ще не колисаємо, тільки робіть.

Слово за словом, як реакція на нове «дайте грошей», розпалилася голосна дискусія. Крім очільника КП і депутатів, чомусь вельми голосно звучав колишній депутат, а нині «консультант» оновленого «Господаря» Д. Павленко: рада урядує ринком не так, і те – не так, і се – не так…

Крик завершився тим, що питання, порушене директором «Господаря», винесуть на вивчення комісій і подальші сесії, адже своїм підприємством керує громада, тобто її представники у депкорпусі. Судячи з обговорення того дня і дискусій раніше, депутати прагнуть забезпечити варвинцям необхідні послуги, зокрема, комунальні і торгівельні, при цьому раціонально витрачаючи ресурси громади.

А поки триває довколабазарна катавасія, започаткована ще у минулому скликанні ради, наш ринок поволі згасає: все менше підприємців приїздить, і причиною тому – не тільки низька купівельна спроможність покупців, а й спартанські умови роботи для торгівельників.

Є. Зима, фото автора

This slideshow requires JavaScript.

Нотатки із сесії:

На грудневій сесії селищної ради, у зв’язку із затвердженням штатного розпису інклюзивно-ресурсного центру, обговорювався старт його роботи (завдання – психолого-педагогічна допомога дітям з особливими освітніми потребами). Діятиме ІРЦ у приміщенні початкової школи першого селищного ліцею, передбачено посади директора, вчителя-логопеда, практичного психолога та реабілітолога, які вже частково заповнено. Наприкінці грудня працівники готували приміщення під потреби центру, вивчали методики, а у січні, зазначала начальник відділу освіти, молоді та спорту Н. Редька, новий заклад прийматиме перших підопічних.

– На затвердженні селищної програми протидії захворюванню на туберкульоз лікар-фтизіатр райлікарні С. Калайда навела такі дані: ситуація в районі щодо туберкульозу тривожна, у 2019 році вперше виявлено десятеро хворих, з яких 3 – мультирезистентні (не піддаються лікуванню поширеними препаратами), на додачу є СНІД. Такі носії безперешкодно перебувають серед здорових людей, найперші під ударом інфекції – діти з ослабленою імунною системою. Тому важливо вчасно застосовувати методи ранньої діагностики – пробу Манту у дітей 4-14 років. Відтак 56 тис. грн було передбачено відповідною програмою на таке тестування.

– За пропозицією заступника голови фракції «Батьківщина» В. Чаленка вивчалася можливість розміщення залу очікування для пасажирів громадського транспорту (навзамін автостанції) у приміщенні місцевого телекому. Більше 4 тис. на місяць коштувала б оренда зали і комунальні послуги; хоч це і центр селища, проте зручного заїзду для автобусів тут немає, відтак ідею наразі відхилено.

– Депутати-аграрії порушили питання недостатньої освітленості вулиць і громадських місць. Т. Прищенко – щодо вуличного освітлення по Шевченка, В.Гармаш – про необхідність організувати належне освітлення спортзалу «Факел», де відбувається чимало спортивних змагань. Радівці взяли скарги на олівець і до виконання.

– Як повідомила селищний голова, невдовзі розпочинає роботу поліцейський офіцер громади. Така служба утримуватиметься за грантові кош­ти, приміщення обладнано у готелі, офіцера, а це колишній дільничний Юрій Борсук, буде забезпечено зброєю, транспортом та іншими технічними засобами, він пройде необхідне навчання.