СПОДІВАЄМОСЯ НА ЗДОРОВИЙ ГЛУЗД МОЖНОВЛАДЦІВ

Із перших вуст

Фрагмент перспективного плану, затвердженого Кабміном 13 травня ц.р. Чи зазнає він змін – стане відомо вже в липні.

У ці липневі дні, до завершення переформатування адміністративно-територіальної мапи держави, має остаточно вирішитися і доля перспективного плану Чернігівщини. Затверджений Кабміном зі змінами у травні ц.р., він наразі не містить вже створеної торік на території Варвинщини Озерянської ОТГ. Не побачивши своєї громади у плані, на протестні акції піднялися представники згаданої ОТГ. Зваживши на їх прагнення існувати окремою громадою, облдержадміністрація подала до Кабінету міністрів пропозицію все ж таки виокремити із майбутньої Варвинської ОТГ Озеряни, Кухарку, Брагинці і Мармизівку у самостійну громаду.

Та, схоже, вирішення головної проблеми такої ОТГ – невідповідність методиці формування за кількістю населення і дітей в громаді, може бути несподіваним. І у міністерські та обласні кабінети потрапила ідея «підсилити» Озерянську ОТГ за рахунок сусідніх сіл, з якою озерянські представники ще на початку цього року відвідували Гнідинці та Остапівку. Щоправда, отримавши відмови (Остапівка – рішення сесії у січні, Гнідинці – думка сільчан на громадському зібранні).

Як зазначають сільські голови Гнідинців і Остапівки, Варвинський селищний голова, котра підтримує прагнення сільчан в майбутньому приєднатися до спроможної, розвинутішої громади – Варвинської, нині робиться спроба задовольнити прагнення озерянців до самостійності, нехтуючи інтересами мешканців їх сіл. Докладніше – у коментарях.


Валентина САВЕРСЬКА-ЛИХОШВА, Вар­­­вин­­ський селищний го­ло­ва:
– Ситуація з так зва­­ним перекроюван­ням перспективного пла­ну здивувала й обури­ла більшість мешканців громад, дотичних до проблеми. Варва не може залишатися осторонь, адже робиться спроба змінити її майбутню конфігурацію. Я вже неодноразово говорила, що на теренах нашого невеликого району найефективнішою була б єдина громада у його межах – за економічними показниками, інфраструктурна складова тощо. Якщо ж виходити з того, що Озерянська ОТГ вже утворена, то, на нашу думку, хай і надалі самостійно пробує існувати. Це й було зафіксовано на співбесіді в ОДА за участю сільських голів Гнідинців, Остапівки, Озерянської ОТГ.

«Підсилювати» Озеряни у запропонований спосіб – якесь безглуздя, адже кожен управлінець – від низів до вищого рівня, має стояти на сторожі інтересів людей. Між цими населеними пунктами навіть немає нормального доїзду, діставатися у центр громади довелось би у об`їзд через Варву. Хоч озерянці й говорять: а за чим, мовляв, до них їхати, хіба семеро депутатів мусили б бувати в Озерянах, проте це – хибне твердження. Сільчанам однак потрібно забезпечити надання адмінпослуг (у Варві діє розвинутий ЦНАП), а також належну інтеграцію у життя об`єднаної громади, користування всією інфраструктурою життєзабезпечення. Якщо б у перспективі, замість польових грунтівок, будувати дороги для сполучення з громадою – кожен усвідомлює, які це колосальні кошти, і чи станеться це взагалі.

Словом, такі нелогічні дії назву образно: закопуємо живе і реанімуємо нежиттєздатне.

Як вже повідомлялося, з цього питання відбулися сесії Остапівської і Гнідинцівської сільських рад. Зокрема, у Гнідинцях я була присутня. Люди, а відтак їх представники – депутати, проти приєднання до Озерян, вони за те, щоб, коли вже самостійне існування стане неможливим, приєднуватися до розвинутішої Варви. Дійсно, у гнідинчан є серйозні побоювання, що їх нинішні доходи вилучатимуться у загальну копилку і вони лишаться ні з чим. Безперечно, ніхто їм не зможе гарантувати, що все до копійки повертатиметься у село, але ми приділятимемо належну увагу розвитку кожного населеного пункту. Наразі у нашій громаді їх три, і в кожному намагаємося поліпшувати умови життя їх мешканців – відновлюємо освітлення, ремонтуємо дороги, забезпечуємо функціонування місцевих установ. Це залежить від тих, кого буде обрано очільником громади, депутатами, від сіл зокрема.

Позицію гнідинчан, остапівців, варвинців щодо майбутнього об`єднання, викладену у рішеннях і зверненнях, після наради в ОДА я довела до відома Кабміну, Офісу Президента, Міністерства розвитку громад і територій. Ми просили допомоги, просили не руйнувати майбутню громаду, у яку хочемо об`єднатися.

І надалі залучатимемо до вирішення проблеми лідерів політичних партій, народних депутатів, засоби масової інформації, аби не сталося переформатування громад проти волі людей. Не тільки озерянці готові активно відстоювати свої інтереси, мешканці інших населених пунктів, думка котрих може бути зневажена, теж готові до публічних акцій, аби привернути увагу до проблеми.

Дуже важливо всім знайти виважений варіант майбутнього утворення, адже механізму виходу із ОТГ наразі не існує – спробували, не вийшло, підемо до іншої громади – такий варіант не передбачений. На прикладі Варвинщини оптимальним є об`єднання із селами, котрі навіть і не мають самодостатніх бюджетів – нині близько 13 млн грн із Варвинської ОТГ вилучається «реверсом» до держбюджету, тоді як можна було б фінансувати потреби наших людей. І навіть коли власних коштів забракло б, існують державні дотації, як приміром для сусідньої Талалаївки.

Гадаю, конфліктна ситуація має вирішитися до середини-кінця липня, адже невдовзі – чергові місцеві вибори, які відбудуться за оновленого устрою держави.

 

Наталія МІЩЕНКО, Гнідинцівський сільський голова:

– До Остапі­всь­кої сільської ради Озе­рян­ська зверталася із запрошенням приєднатися до їх ОТГ і ухвалено відповідне рішення – не приєднуватися, до нас офіційних пропозицій не надходило. Озерянські представники, скориставшись зібранням, організованим ГО «Рада старійшин Варвинського району» з питань реформування медицини, пробували загітувати сільчан на приєднання. Обіцялося багато, проте люди добре орієнтуються у таких перспективах і сприйняли негативно. Натомість на нараді в ОДА під головуванням першого заступника голови В. Загайного на запитання, що можуть запропонувати Озеряни новим селам, нічого переконливішого, аніж до ради увійдуть ваші сім-вісім депутатів, не прозвучало… Приміром, яким чином діставатися до центру громади?..

Ще на гнідинцівському громадському зібранні озерянські агітатори обмовилися: нам потрібні ваші показники кількості населення і бюджету, нині ж відкараскуються: це не ми вигадали «підсилюватися», це – Кабмін.

Наші сільчани у переважній більшості обурені такими перспективами. У Варві є всі необхідні послуги, медицина, 7 кілометрів доброю дорогою, а за чим ми у Озеряни поїдемо, запитують вони. Хоча від озерянців і звучить: приєднуйтесь до нас, а обслуговуйтеся у Варві…

Найкраще для нас – безперечно, існувати самостійно, маючи власний бюджет. Такі варіанти від початку реформи децентралізації ми прораховували, проте, не маючи власних мережі установ, матеріальної бази, комунального підприємства з технікою, просто поділивши на кілька збіднілих сіл існуючий бюджет, ми б не стали спроможними. Він добрий для одного села, але не для кількох. І за кількістю населення не дотягуємо до нормативів.

На жаль, із зустрічей щодо перспектив об`єднання, зробила власний висновок, що можновладці налаштовані сприяти Озерянам, навіть ціною інтересів інших сіл. Тому будемо змушені вдаватися до протестних акцій, люди готові виходити на них, якщо їх не почують у владних кабінетах. Озерянцям варто згадати: коли ви створювали громаду, нашої думки ніхто не питав, і мови не було про те, що хтось на нас зазіхатиме. Тож і нині, створилися – працюйте. Але не шляхом занепаду наших сіл.

 

– Не можна на догоду кільком десяткам людей, які помітингували під вікнами обласних управлінців, зневажати думку 1200 мешканців сіл Гнідинці й Остапівка, – продовжує думку Остапівський сільський голова Ми­кола ХИЖНЯК. – До ідеї приєднання до Озе­рянської ОТГ у остапівців ставлення однозначно негативне, а спілкуюся з багатьма односельцями.

28 січня сесія сільської ради розглядала таку пропозицію: послухали представників Озерян, ставили запитання, обговорювали, проголосували проти. З якого дива, хіба як-то кажуть, для кількості, нас можна туди приєднати, коли навіть географічно це незручно. Щоб вкругову через Варву їхати у центр громади – це 30-40 кілометрів.

Озерянців можна по-своєму зрозуміти – вони хочуть зберегти свою громаду, але ж, вибачте, не за рахунок того, щоб ламати до коліна два інші населені пункти. Думка одних людей важлива, до неї дослухаються, а як же інтереси і думка інших – нині запитуємо у обласних посадовців вже ми. Єдине добре, що ОДА хоча б повідомила нам про такі наміри. Виявляється, у Мінрегіоні вже була зустріч за участю озерянців, у протоколі якої зафіксована рекомендація підсилити їх ОТГ суміжними селами – нашими.

Ми, як і Гнідинцівська сільська рада, Вар­винська селищна, звернулися до облдержадміністрації, інших владних інстанцій, щоб зупинили намагання приєднати нас до Озерян. Остапівці завжди були миролюбними, поміркованими людьми, проте теж поїдемо на Київ, якщо нас «кроїтимуть» проти нашої волі. Коли вже й доведеться об`єднуватися в ОТГ, то ліпше гуртуватися до Варви (є різниця – 18 і 40 км?), там знаходиться напрацьована роками інфраструктура.

Під об`єктивом телекамери на обласній нараді озерянський колега вже зрештою говорив: та не треба нам нові села, просто залиште нашу ОТГ. Схоже, у цій патовій ситуації це був би єдиний, більш-менш прийнятний усім вихід.

Записала Є. Зима

Гнідинцівська сільська рада
Варвинського району Чернігівської області
Сорок п’ята сесія сьомого скликання сільської ради

РІШЕННЯ

від 26 червня 2020 року          с.Гнідинці

Про відмову у наданні згоди на приєднання
Гнідинцівської сільської ради до Озерянської ОТГ Варвинського району Чернігівської обл

Керуючись ст. 19, 144 Конституції України, ст. 25, 26, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.8-1 Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» та обговоривши питання «Про відмову у наданні згоди на приєднання Гнідинцівської сільської ради Варвинського району до Озерянської об’єднаної територіальної громади Варвинського району» при участі депутатів сільської ради, членів виконкому, з участю активу села, керівників установ і організацій села, сесія сільської ради ВИРІШИЛА:

1. Відмовити в наданні згоди на добровільне приєднання Гнідинцівської сільської ради Варвинського району Чернігівської області до Озерянської об’єднаної територіальної громади Варвинського району Чернігівської області в зв’язку з бажанням Гнідинцівської сільської ради бути у складі Варвинської ОТГ у післявиборчий період жовтня 2020 року.

Мотивація: Відстань до Озерянської ОТГ – 30 км. Прямої дороги з твердим покриттям немає. Транспортне сполучення відсутнє взагалі. Географічне розміщення Озерянської ОТГ незручне для Гнідинцівської сільської ради. Відстань до Варвинської ОТГ – 6 км, з твердим покриттям. Транспортне сполучення задовільне. Населення села Гнідинці – понад 60 чоловік, працює в райцентрі. Організації для надання соціальних, медичних, адміністративних послуг для населення знаходяться в смт Варва.

Про звернення депутатів Гнідинцівської сільської ради

Відповідно статей 25, 49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статті 13 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», Регламенту Гнідинцівської сільської ради VII скликання, враховуючи висновки і рекомендації сесії Гнідинцівської сільської ради з даного питання, сільська рада ВИРІШИЛА:

1. Направити звернення депутатів Гнідинцівської сільської ради до Президента України, Прем’єр-міністра України, народного депутата України, голови Чернігівської ОДА, голови Варвинської РДА (додається).

2. Опублікувати дане рішення разом з додатком в матеріалах районної газети «Слово Варвинщини».

3. Доручити сільському голові Міщенко Н.І. направити звернення депутатів Гнідинцівської сільської ради та рішення 45 сесії сьомого скликання сільської ради від 26.06.2020 року вищезгаданим керівникам України, області та району.

Н.І. МІщенко, сільський голова

Президенту України Зеленському Володимиру Олександровичу
Прем’єр-міністру України Шмигалю Денису Анатолійовичу
Народному депутату України Зубу Валерію Олексійовичу
Голові Чернігівської ОДА Прокопенку Андрію Леонідовичу
Голові Варвинської районної державної адміністрації
Пилипченку В’ячеславу Юрійовичу


Звернення депутатів Гнідинцівської сільської ради

Варвинського району Чернігівської області

Шановний пане Президенте України
Шановний Прем’єр-міністре України
Шановний народний депутате України
Шановний голово Чернігівської ОДА
Шановний голово Варвинської РДА

Звертаємось до вас і переконливо просимо не допустити примусового приєднання Гнідинцівської сільської ради до Озерянської об’єднаної територіальної громади, оскільки жителі нашої громади хочуть увійти до Варвинської ОТГ.

Село Озеряни географічно розміщене в іншому кінці району до нашого села. Транспортне сполучення між нашими селами взагалі відсутнє і ніколи його не було, за винятком 13 км польової дороги, яка із-за погодних умов здебільшого в непроїзному стані, грейдування сільгосптовариства її не проводять, а в осінньо-зимовий період нею взагалі не користуються із-за відсутності потреби. Сполучення можливе лише через районний центр Варву, а це понад 30 км.

Жителі Гнідинцівської сільської територіальної громади за зручністю користуються пакетом адміністративних та соціальних послуг в смт Варва, що неможливо отримати в селі Озеряни, так як там всі ці структури відсутні.

Дуже сподіваємось на вашу допомогу і підтримку у нашому прагненні не допустити прийняття невиважених рішень без урахування думки та інтересів населення, а саме: приєднання Гнідинцівської сільської ради до Озерянської ОТГ при затвердженні перспективного плану об’єднання громад Чернігівської області.

Озерянська сільська об’єднана територіальна громада, якщо жителі громади мають таке бажання, повинна функціонувати в тих межах, в яких її було утворено.

Усі дії із застосуванням примусового приєднання Гнідинцівської сільської ради до Озерянської об’єднаної територіальної громади підірвуть авторитет діючої влади та Президента України.

Прийнято на засіданні 45 сесії Гнідинцівської сільської ради сьомого скликання 26.06.2020 року.

За дорученням депутатів сільської ради –
сільський голова Н.І.Міщенко

 

Остапівська сільська рада
Варвинського району Чернігівської області
Тридцять друга сесія сьомого скликання

РІШЕННЯ
від 28 січня 2020 року с.Остапівка №2-32VII

Про відмову у наданні згоди на добровільне
приєднання с. Остапівки до Озерянської об’єднаної територіальної громади

Розглянувши пропозицію Озерянського сільського голови від 28.01.2020 року № 03-20/89, керуючись ч. 5 ст.81 Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», сільська рада ВИРІШИЛА:

1. Відмовити в наданні згоди на добровільне приєднання с. Оста-півки до Озерянської об’єднаної територіальної громади Варвинського району Чернігівської області.

М.М. Хижняк, сільський голова