“Собаче” питання у Варві

А воно, як засвідчує громадський резонанс у селищі, число скарг до мерії, останнім часом загострюється настільки, що вже й ми, люди, скоро «загавкаємо» один на одного. Думки з приводу бездоглядних собак і загрози від них людям розділилися поміж любителями тварин, котрі сторожко реагують на спроби місцевої влади очистити вулиці від псів, і тими, кого вони вже встигли покусати чи хоча б налякали. У зоні особливого ризику – діти, бо безпритульні тварини зазвичай вчащають до людних громадських місць, територій навчальних закладів, мешкають побіля людського житла, майданчиків видалення сміття тощо. Завжди залишається небезпека не просто дістати фізичне поранення, а й заразитися тяжкими хворобами, як то смертельний сказ.

Що у плані обмеження такого небезпечного «сусідства» на селищних вулицях робить місцевий орган самоврядування, запитуємо у селищного голови Валентини САВЕРСЬКОЇ-ЛИХОШВИ, котра особисто курує належне реагування мерії на скарги варвинців.

– Дійсно, ця проблема і для Варви, і для інших населених пунктів держави, на жаль, не втрачає актуальності. І не без «допомоги» нашого законодавства, іноді гуманнішого до собак, аніж до людини. Адже фізично знищувати бродячих тварин, якими б небезпечними вони не були, не можна, можна лише стерилізувати. Вважається, що це не лише обмежує їх подальше розмноження, а й позбавляє тварину агресії.

Щороку ми передбачаємо кошти на послуги спеціалістів з відлову і стерилізації собак, торік, приміром, із 60 тис. грн всі використати ще й не вдалося, адже таких фахівців, а це мають бути спеціалізовані організації з усіма дозвільними документами, до нас ще не так просто залучити. Хоч вартість відлову і стерилізації однієї тварини – від тисячі гривень до 2,2 тис., однак по десяток собак їхати до нас ніхто не хоче. Так, торік з великими потугами двічі залучали спеціаліста з Києва, за один заїзд вдавалося відловити щонайбільше до двох десятків собак. Спеціаліст принципово не відловлює псів з ошийниками, вважаючи їх домашніми, хоча у період парування вони становлять неабияку небезпеку. Дочекатися його приїзду вкрай складно, бо така послуга користується попитом і перевагу віддають тим замовникам, де є робота, як мовиться, «оптом».

Цьогоріч просимо і київського, ведемо перемовини і з харківською організацією, де вартість виїзду навіть вища, а кількість собак треба пропонувати не менше 40. Ми розглядали варіанти кооперації у такому питанні з навколишніми селами, проте це нереально. У селах бродячих тварин небагато, місць їх компактного скупчення – теж, а коштів на послугу – і поготів.

Проте за законом іншого шляху, аніж стерилізація, немає, тож і надалі будемо залучати таких спеціалістів. Хоча, якщо покласти руку на серце, віддавати за процедуру одну-дві тисячі гривень, коли лише по тисячі надаємо матеріальної допомоги онкохворим варвинцям на лікування, навіть морально складно.

– Чи шукали місцевих фахівців, аби здешевити витрати на стерилізацію тварин?

– У попередні роки один з місцевих лікарів згоджувався за помірну плату проводити стерилізацію, проте ветслужба йому швидко «нагадала», що він не має відповідних ліцензій на таку діяльність. Не проводять і вони стерилізації з тих же міркувань. Спілкувалися ми з ветлікарями Прилук, котрі можуть стерилізувати тварин, проте треба самостійно відловити, доставити у Прилуки, потім забезпечити умови для хоча б тижневої перетримки тварин, доки ті відновлюються після операції. Отож, порахуйте все – транспорт, приміщення, умови, персонал, ліцензії тощо, це буде навіть дорожче, аніж запрошувати заїжджих спеціалістів.

Намагаються облаштувати свій притулок для тварин прилуцькі комунальники, проте наших собак там ніхто не чекає, їм аби дати раду своїм.

Як не крути, наразі найприйнятніший спосіб боротися із засиллям псів у нашому селищі – співпраця зі спеціалізованими службами Києва чи інших міст.

– Валентино Василівно, у центрі Варви, в мікрорайоні «Нафтовик» – чимало бродячих псів, а от вулицями селища безперешкодно бігають безприв`язні домашні собаки…

– Так, дійсно, це не менша проблема. Тільки достеменно знаючи, чий пес, рада може вжити адмінзаходів. Найперше – попередження нерадивим господарям, а от кожен розгляд на адмінкомісії і подальший штраф навіть за порушення правил благоустрою супроводжується неабияким людським обуренням. Тому нині обмежуємся попередженнями, роз`яснювальною роботою, закликаємо мешканців до свідомості і безконфліктного співіснування у громаді.

До вирішення «собачої» проблеми у селищі нам всім слід підійти виважено і комплексно: селищна рада, безперечно, і надалі вживатиме заходів, дозволених законодавством, але і кожній людині треба відповідально ставитися до утримання власних тварин. Вони не повинні за межами вашого обійстя чи квартири створювати незручності іншим мешканцям Варви, і тим паче – становити загрозу здоров`ю. Безпритульні пси теж не з`являються нізвідки, їх, набавившись, викидає за двері людина. Тож частіше згадуймо крилатий вислів: ми всі відповідальні за тих, кого приручили. Життя людини має бути найвищою цінністю для кожного з нас.

Також зазначу і таке: в очікуванні, що хтось чудесним чином одним днем вирішить ту чи іншу проблему, і самі не легковажмо власною безпекою. Особисто я «озброїлася» електрошокером – має вигляд фонарика, коштує до 200 грн…

Ні-ні, не подумайте, що завдаю ним якусь шкоду собакам, – пояснює селищний голова, бачачи моє здивування. – Вмикаю його, коли ще здаля бачу собак, шкоди їм від того ніякої, але від того специфічного звуку вони одразу розвертаються і втікають.

Отож закликаю всіх варвинців спільно дбати про порядок, комфорт і безпеку у нашому мальовничому містечку, піклуватися про тварин. Але, перш за все, людяними будьмо один до одного.

Записала Є. Зима

Шановні власники собак!
Варвинська селищна рада звертається до вас з проханням прив`язувати своїх собак або утримувати їх у вольєрах.
Спеціалістом буде проводитися вилов безпритульних тварин з подальшою їх стерилізацією.