СНІД: як не стати жертвою хвороби?

Масштаби поширення епідемії ВІЛ-інфекції набули глобального характеру і є реальною загрозою соціально-економічному розвитку більшості країн світу. Проблема поширення ВІЛ вже більше 30 років залишається актуальною для світової спільноти і тому неодноразово розглядалася на найвищому міжнародному рівні. На сьогоднішній день ВІЛ-інфекція залишається однією з основних проблем не тільки системи охорони здоров’я, а й соціального та економічного благополуччя країн в цілому.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, хвороба вже забрала понад 32 млн людських життів. Протягом 2018 р від причин, пов’язаних з ВІЛ, у всьому світі померло 770 000 чоловік і на кінець 2018 року в світі налічувалося приблизно 37,9 млн осіб з ВІЛ-інфекцією, 1,7 млн з яких – діагноз було встановлено вперше.

Найбільш ураженим регіоном – є Африканський регіон – тут в 2018 році проживало 25,7 мільйона чоловік з ВІЛ-інфекцією.

Згідно з оцінками, на даний час лише 79% людей з ВІЛ знають про свій статус. Знання свого ВІЛ-статусу має багато переваг. Це необхідна відправна точка для отримання послуг з профілактики, лікування ВІЛ-інфекції, догляду та підтримки. Люди з позитивним ВІЛ-статусом повинні починати АРТ якомога раніше, що дозволить зберегти їм життя, а після придушення вірусного навантаження – запобігти подальшому розповсюдженню інфекції.

Люди з підвищеним ризиком заразитися особливо повинні знати свій поточний ВІЛ-статус та регулярно проходити тестування на ВІЛ, принаймні кожні шість місяців. В групі підвищеного ризику зараження ВІЛ-інфекцією знаходяться чоловіки, які мають статеві контакти з іншими чоловіками, трансгендери, працівники секс-бізнесу, люди, що вживають ін’єкційні наркотики, в’язні або інші люди в установах закритого типу та мігранти. Також до групи ризику відносяться молодь та підлітки, особливо дівчатка.

Умови, що підвищують ризик зараження людей ВІЛ, включають в себе:

• незахищений анальний або вагінальний секс;

• наявність інших інфекцій, що передаються статевим шляхом, таких як сифіліс, герпес, хламідіоз, гонорея та бактеріальний вагіноз;

• спільне користування зараженими голками, шприцами та іншим ін’єкційним обладнанням і розчинами наркотиків при вживанні ін’єкційних наркотиків;

• небезпечні ін’єкції, переливання крові, пересадки тканин, медичні процедури, що включають нестерильні розрізи або проколювання;

• випадкові травми від уколу голкою, в тому числі серед працівників охорони здоров’я.

То чому ж так важливо знати свій ВІЛ-статус? По-перше, чим раніше людина дізнається про позитивний ВІЛ-статус, тим раніше вона розпочне життєво необхідне лікування. Раннє виявлення ВІЛ та своєчасно розпочате лікування дозволяють інфікованій людині жити довгим та повноцінним життям. По-друге, тестування на ВІЛ попереджає розповсюдженню інфекції через лікування, яке знижує вірусне навантаження в організмі до невизначаємого рівня, внаслідок чого людина не передає вірус іншим. І по-третє, ВІЛ-тестування дозволяє зупинити передачу ВІЛ-інфекції від матері дитині. Вагітна або годуюча груддю жінка, що живе з ВІЛ, має доступ до ряду можливостей, які гарантують, що вона житиме повноцінним життям, а її дитина народиться та буде жити без ВІЛ.

Експерти рекомендують регулярно проходити тестування на ВІЛ-інфекцію кожному з нас, особливо людям з підвищеним ризиком зараження. Бажано це робити хоча б один раз на рік, людям з груп ризику – один раз на 6 місяців. Слід пам’ятати, що чим раніше виявлена інфекція та розпочата високоефективна АРТ, тим більше шансів на довге та повноцінне життя. До того ж ймовірність передачі ВІЛ-інфекції від людини, яка живе з ВІЛ, але дотримує ефективний режим АРТ, значно знижується.

Пройти обстеження на ВІЛ-інфекцію можна в каб. «Довіра»,що знаходиться на базі інфекційного відділення КНП «Варвинська ЦРЛ»,або ж звернутися до свого сімейного лікаря.

Яна Хілобок, лікар-інфекціоніст