Ситуація напружена, але бюджетний «розрив» скорочується

Із засідання виконкому

Засідання виконавчого комітету селищної ради від 14 травня відкривалося відзначенням кращих старостатів громади у плані виконання завдань мобілізаційної роботи – це Брагинцівський, Богданівський, Світличненський і Гнідинцівський, представникам яких подякував місцевий військовий комісар Сергій Юрченко.

А далі аналізували перший бюджетний квартал, а відтак – і перспективи продовження року для селищного бюджету. Як інформувала загал виконкому начальник фінансового відділу селищної ради Марина Кузьмич, за вказаний період до бюджету громади надійшло 36,8 млн грн, виконання загального фонду становить 103,4 %. Громада зібрала надходжень на 12,2 млн більше, аніж торік, – за рахунок завершення реформи децентралізації і укрупнення громади. Податки, що раніше збиралися іншими адмінодиницями Варвинщини, нині акумулються в СТГ, проте і тягар видатків для сіл і колишніх районних установ теж ліг на селищний бюджет.

Найбільшими «донорами» бюджету (15,5 млн грн ПДФО за квартал) є СТОВ «Дружба-Нова», ГПЗ, ТОВ «Журавка», підприємство «Тозіналі», рента від видобування вуглеводнів склала бл. 1,3 млн, акцизи на пальне та ін. товари – теж 1,3, єдиний податок і податок на майно – майже по 4 млн. Трансферти з державного і обласного бюджетів – 8,8 млн (переважно освітня субвенція). Якщо порівняти надходження місцевих бюджетів колишнього району торік і нині, зауважила доповідачка, то вони зменшилися на 3,2 млн за квартал – менше надійшло відрахувань аграріїв, перевізників тощо, а також – від ліквідованих районних установ.

Видатки за звітний період – більше сорока мільйонів (в тому числі із залишками попереднього року): школи – 12,7 млн, 5,5 – органи управління громади і програми фінансування; садки – 4,7 млн, заклади культури (БК, бібіліотеки і ін) – 2,2 млн, ЦДЮТ – 430 тис., дитяча музична школа – 382 тис. грн на квартал.

На дофінансування потреб медзакладів – лікарні і ЦПМСД, які фінансуються Національною службою здоров`я за надані пацієнтам послуги, громада спрямувала близько 3,7 млн: лікарні – 2,9 млн (в тому числі пів мільйона – на доплати персоналу, що працює з хворими на коронавірус, 85,8 – на засоби індивідуального захисту), центру первинної медикосанітарної допопомоги – 695 тис. (100 тис. – на ЗІЗ для медиків).

1,3 млн грн – таке утримання за квартал терцентру надання соціальних послуг, 600 тис – стаціонарного відділення с. Озеряни, 300 – центру соціальних служб. На допомоги громадянам (лікування, пожежі, при народженні дитини тощо) спрямовано 173,8 тис. грн. До речі, з початку року в громаді народилося 18 немовлят, батькам яких надано по 5 тис. грн.

У галузі ЖКГ здійснено такі видатки: оплата праці загону благоустрою – 596 тис. грн, вуличне освітлення – 154 тис., заходи благоустрою (обслуговування доріг, освітлення, транспортні послуги тощо) – 397 тис., відшкодування тарифів «Господарю» – 300 тис., 184 – на спецдозвіл з користування надрами. 110 тис. грн було надано КП «Озеряни» на заборговану зарплату, ще по 40 тис. спрямують для КП «Журавка» і недіючому «Покровському», на 208 тис. грн профінансовано пожежну команду в Озерянах. 3,3 млн за квартал вилучила «реверсом» держава.

Сільські старости цікавилися, як витрачаються кошти, що із сільських бюджетів після дооб’єднання перейшли до селищного, а також як розподіляються кошти для благоустрою поміж селами. Керівник фінвідділу поінформувала, що залишки місцевих бюджетів спрямовано на заробітну плату СБК і сільських садків, енергоносії для сільських закладів, на підтримку медзакладів, комунальних підприємств, сільської пожежної команди, тобто на нагальні потреби сіл. Близько 180 тис. грн боргів Озерянської ОТГ за обслуговування свердловин і водогонів сплачено за судовими рішеннями. А голова громади щодо розподілу поточних витрат на ремонтні роботи, благоустрій коментувала так: видатки здійснюються по потребі того чи іншого села. Більшої допомоги потребують ті села, де менша підтримка від аграріїв. У цьому плані легше вирішувати проблеми у Журавці, Гнідинцях, де сільгоспвиробники беруть на себе чимало витрат.

Як підсумували звіт про виконання селищного бюджету за І квартал, фінансові проблеми громада вирішує по мірі їх виникнення і відповідно до можливостей бюджету. Чималий розрив між видатками і доходами, з яким на старті року він затверджувався, поволі зменшується завдяки заходам економії – в тому числі управлінський персонал ради не отримує стимулюючих виплат (премій), а також – спрямування на першочергові видатки коштів від перевиконання бюджету.

Травневий виконком ухвалив рішення щодо зміни статусу квартир приватного житлового фонду, надав дозволи на спилювання аварійних дерев, на вчинення правочинів. Останнє питання – суперечливе, саме щодо процедури отримання безкоштовних паїв на неповнолітніх дітей, минулого засідання було спрямоване на довивчення, адже правом на отримання землі не скористалися ще чимало дорослих варвинців. Цього ж разу дозвіл надано. Як коментувала голова громади, більшість заявників – діти з багатодітних і малозабезпечених родин, з інвалідністю тощо.

Наприкінці зібрання перший заступник селищного голови Віктор Гармаш нагадав всім про важливість підтримки проекту, за яким Варвинська СТГ може отримати пів мільйона гривень на освітлення пішохідних переходів. Щоб проголосувати онлайн у проекті, можна зайти через посилання на сайті ради. Це саме той момент, коли від згуртованості громади залежить вирішення питань її розвитку, наголосив він. Голосування триває до 31 травня.

Є. Зима