ШУКАТИ ВИХІД ТРЕБА, але не «поливом» у дощовий травень…

Засідання виконавчого комітету від 26 травня збиралося для низки рішень – фінансових, комунальних, організаційних, відтак вони й визначали подальший непростий діалог. І без масла у вогонь від «нашої громадськості», що й собі помітно пожвавилася із послабленням карантину, суперечок на тому зібранні не бракувало. Особливо на зініційованому КП «Господар» збільшенні тривалості поливного періоду для тих абонентів водопостачання у приватному секторі, хто споживає воду без лічильника. Комунальники намагалися подати його делікатніше – періодом літнього використання води (на качок, автівки тощо), адже про полив цього вельми дощового травня наразі краще б і не згадувати.

Вела засідання голова ради В. Саверська-Лихошва, інформували з питань порядку денного начальник фінансового відділу М. Кузьмич, заступники голови О. Кальний та І. Чаленко, головний інженер КП О. Ломака, у обговоренні брали участь члени виконкому Є. Шкуліпа, Л. Лущик, В. Хоменко, директор КП О. Щербатюк, селищний активіст В.Остапець.

Звіт про виконання бюджету селища у першому, докарантинному, кварталі був приємнішим для сприйняття – більше 120 відсотків виконання. А от за тенденціями квітня-травня перевиконання за півріччя, на яке зазвичай розраховують, як на певний резерв додаткового фінансування, на жаль, наразі сподіватися не доводиться, зазначала фінансист, відповідаючи на запитання членів виконкому. Протягом кварталу до селищної скарбниці акумульовано 23 млн грн (з урахуванням трансфертів з інших бюджетів), що у порівнянні з минулим роком більше на 2,1 млн. Власні надходження (ПДФО, акциз на пальне, єдиний податок з підприємців тощо) – 17,7 млн, трансферти (освітня, медична субвенції з держбюджету, цільові субвенції з обласного і місцевих) – 5,5 млн. Перевиконання доходної час­тини бюджету за підсумками кварталу дало можливість 3 млн грн додатково спрямувати на забезпечення нагальних видатків громади.

За звітний період на виплату зарплати у бюджетній сфері спрямовано 12,6 млн, на харчування у закладах – 346 тис., енергоносії – 564 тис., на заходи благоустрою – близько 280 тис., на допомоги соціально незахищеним верствам населення громади – 150 тис., 1,6 млн передано субвенції на вторинну медицину, 3 млн повернуто «реверсом» до держбюджету, 2,5 млн надано районові на співфінансування районних установ і соціальних програм. Надавалася фінансова допомога ДСНС на будівництво пождепо, а також районній раді ветеранів, райвійськкомату, співфінансується стаціонарне відділення для одиноких непрацездатних громадян Озерянської ОТГ, придбано необхідну оргтехніку для ради, холодильник для ЗДО «Казка», ноутбук – для центру дитячо-юнацької творчості. КП «Господар» за квартал надано більше 1,1 млн грн (750 тис. – відшкодування різниці тарифів, оскаржених у суді, 200 тис – на модернізацію водонапірної вежі по вул. Космонавтів, на 150 тис. придбано нових контейнерів для ТПВ тощо).

Проте вже у квітні-травні селищний бюджет теж почав відчувати кризові прояви, недоотримуючи щомісяця десь по 1,2 млн. Відтак сподіватися на додаткові кошти від перевиконання бюджету за півріччя проблематично. Марина Кузьмич, підсумовуючи інформацію щодо фінансової ситуації в громаді, закликала всіх до витримки у нинішніх непростих умовах і спільної роботи над наповненням бюджету громади.

Ініціативу комунальників щодо збільшення періоду нарахування додаткової оплати за водокористування (на так званий полив без лічильників) озвучив головний інженер КП О. Ломака. Моніторинг підйому води свердловинами показує, що максимальний водозабір припадає на квітень-вересень, зростаючи на 50%, зазначав він. Оскільки нині за полив нарахування здійснюються лише за 3 міс., більше 33 % піднятої води вважаються необлікованими втратами, що несе для підприємства додаткові фінансові втрати і загрожує штрафними санкціями. Низькими залишаються і норми споживання води, які беруться у розрахунок поливу, тож середньостатистична родина у поливний сезон оплачує близько 7 «кубів», споживаючи в рази більше.

«Господар» пропонує існуючий «поливний» період з 1 травня до 31 липня збільшити з 3-х до 5-и місяців, тобто до 30 вересня, що компенсуватиме витрати на виробництво послуги і заохочуватиме населення до встановлення лічильників, до раціонального використання води. Як звучало в обговоренні, нині відсотків 90 (!) таких абонентів не мають лічильників, адже так оплата значно менша.

Члени виконкому озвучили низку запитань і пропозицій щодо вирішення проблеми: слід проводити подвірний облік господарських потреб у водокористуванні, адже хтось купає качок і автівки, поливає чималий город, а інші – ні, проте всі платять в урівняних умовах; враховувати кількість опадів; контролювати встановлення індивідуальних насосів абонентами, бо від того страждають інші споживачі, тощо. Комунальники ж наголошували, що виконати все це непросто, підприємство несе збитки, квітень, коли у посуху варвинці активно поливали ділянки, ними вже втрачено, хоча збільшення періоду вони ініціювали ще минулої осені.

З 2009 року не переглядалися норми споживання води і нині, як вважає О. Щербатюк, радою затягується цей важливий процес, йому ж нагадали про членство у виконкомі попередніх каденцій, коли його активісти навпаки наполягали на мінімальному поливному періоді і нормах.

Дискусія була тривалою і голосною, члени виконкому згодилися, що ситуацію із безобліковим споживанням води і її втратами треба вирішувати, проте не майже піврічним поливним періодом, ще й дощового літа. Нагадали й те, що існуючий період вже закладено у щойно ухваленому тарифі. Якщо будуть реальніші пропозиції від КП – розглянуть на наступних виконкомах, а того дня запропонований проект рішення не підтримали.

Іншими рішеннями травневого виконкому надано матеріальні допомоги ветеранам війни, чорнобильцям, родинам, де народилися немовлята (троє новонароджених), на лікування, при пожежі, дозволи на спилювання аварійного дерева і облаштування автостоянки (по вул. Зарічна, 68/4, підприємці Гайдаї), а також необхідне рішенння щодо поводження з ТПВ (визначено одиницю виміру – метр куб., затверджено норми надання послуг з вивезення побутових відходів, розроблені ТОВ «ЕКОІНТЕХНО») тощо.

Протягом всього виконкому «наша громадськість» теж вносила низку зауважень і пропозицій – починаючи від вже традиційної вимоги до радівців, щоб «взяли шинелі» і перейшли у штат виконкому, до низки претензій, адресованих КП і органам самоврядування за принципом «все не так».

Щодо вимоги активіста-оскаржувача наповнити штатом і видатками виконачий комітет, який виступає відповідачем у судових справах щодо оскарження тарифів, голова знову і знову пояснювала: необхідності у цьому немає, за такою організаційною формою виконкоми діють лише у містах обласного значення, а оскаржувач подібними вимогами, схоже, намагається паралізувати роботу ради. Останній, звісно ж, голосно не згоджувався, і добру частину засідання було присвячено таким дискусіям.

Є. Зима,
фото Я. Богоденка

This slideshow requires JavaScript.